Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na wystawę

Polityka Warszawska    2015-09-19 16:31:22

W czwartek odbyło się oficjalne otwarcie pierwszej w historii wystawy stałej w całości poświęconej prawobrzeżnej Warszawie. Uroczystości towarzyszyła konferencja prasowa z udziałem m.in. prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Muzeum Warszawskiej Pragi jest oddziałem Muzeum Warszawy. Zwiedzający mają możliwość poznać historię dzielnicy, jej tradycje rzemieślnicze i przemysłowe. Wystawa podzielona została na pięć części, prezentujących najważniejsze zagadnienia w rozwoju i historii Pragi oraz życiu jej mieszkańców.

Na niemal 800 metrach kwadratowych znajdują się cztery strefy tematyczne opowiadające historię dzielnicy, instalacje artystyczne, archiwum historii mówionej, makieta przedstawiająca XVIII-wieczną Pragę, odrestaurowane piwnice zabytkowych kamienic oraz polichromowane znaki zodiaku w dawnej modlitewni żydowskiej.

W piwnicach można znaleźć sale dokumentujące nowszą historię Pragi. Są one poświęcone m.in. Stadionowi (dawniej XX-lecia, teraz Narodowemu), praskiej ulicy czy mieszkaniom. Integralną częścią ekspozycji jest także dziedziniec, nawiązujący do praskiego lunaparku, dawniej ważnego ośrodka rekreacyjnego. Autorem ekspozycji jest Pracownia 137kilo (w trakcie trwania współpracy pracownia zmieniła nazwę na 307kilo) i Charlie Koolhaas. Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest natomiast Jan Sukiennik.

– Otwarcie wystawy stałej Muzeum Warszawskiej Pragi i udostepnienie jej zwiedzającym jest krokiem milowym nie tylko w historii tego oddziału, ale również w historii całego Muzeum Warszawy – mówi Ewa Nekanda-Trepka – dyrektor Muzeum Warszawy. – Oddział praski uzupełnia narrację o naszej stolicy o bardzo ważne wątki i stanowi istotny punkt odniesienia w wielowymiarowej opowieści o historii, teraźniejszości i przyszłości miasta.

W weekend 19-20 września odbywają się różne wydarzenia towarzyszące otwarciu, m.in. warsztaty, spektakl, spotkania z autorami wystawy i zespołem MWP, zabawy dla dzieci czy koncert zespołu Pablopavo i Ludziki. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zwiedzanie wystawy stałej i czasowej będzie możliwe w godzinach 12-24 w sobotę oraz 12-20 w niedzielę.

Muzeum rozpoczęło działalność dziewięć lat temu. Od 2014 roku mieści się zaś w odremontowanych zabytkowych kamienicach przy ul. Targowej 50/52, jest to docelowa siedziba muzeum. W bezpośrednim sąsiedztwie placówki znajduje się najstarsze działające targowisko Warszawy, Bazar Różyckiego.

Poza misją zapoznania z Pragą, placówka kładzie duży nacisk na interakcję z mieszkańcami, m.in. poprzez organizację spotkań, choćby w ramach cyklu „Praskie Czwartki”. Innym dowodem na partycypacyjny charakter działalności muzeum jest wystawa czasowa „Podarować rzecz do muzeum”, którą będzie można oglądać do 15 listopada. Od 2007 roku MWP zebrało około 1500 obiektów, które ofiarowali mieszkańcy dzielnicy. Są to głównie pamiątki rodzinne i przedmioty codziennego użytku, niektóre z nich pochodzą nawet sprzed 150 lat. Kuratorem wystawy czasowej jest dr Ewa Klekot.

– Za czasem niepozornymi przedmiotami często stoi szczególna historia, jak to ma miejsce w przypadku znajdującej się na wystawie lalki. Podczas okupacji służyła ona swej właścicielce do ćwiczenia przyszłego zawodu lekarskiego, czego świadectwem są ślady cerowania na jej kolanach – mówi kierowniczka MWP Katarzyna Kuzko-Zwierz.

– Myślę, że rola praskiego Muzeum korzystającego z nowoczesnych technik prezentowania zbiorów będzie znacząca – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. – Szczególne podziękowania należą się przy tej okazji mieszkańcom za ich aktywny współudział przy gromadzeniu eksponatów  –  materialnego świadectwa praskiej codzienności.

– Bogactwo dziedzictwa kulturowego, żywe elementy folkloru miejskiego, a także świadomość własnej tożsamości, którą można zaobserwować wśród współczesnych mieszkańców Pragi  –  wszystkie te cechy stanowią o rosnącej wciąż atrakcyjności turystycznej prawobrzeżnej Warszawy, a muzeum ma szansę tę atrakcyjność podnieść i popularyzować – dodaje pani prezydent.

Więcej informacji można znaleźć na stronie muzeum.

Tekst i zdjęcia: Jacek Stawiany

 

ZOBACZ TAKŻE:

Plac Defilad jakiego nie znacie

Gość na kampusie UW: „Kubuś” z Powstania Warszawskiego

Warszawa będzie miała swoje Monopoly!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...