Plac Defilad jakiego nie znacie

Karolina Wiśniewska    2015-09-19 09:00:59

Jeśli wizja architektów zostanie zrealizowana, za kilka lat Plac Defilad będzie wyglądał zupełnie inaczej. Dwa nowoczesne budynki dla Teatru TR Warszawa i Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a między nimi szerokie Forum dostępne dla mieszkańców. Na piątkowej konferencji prasowej prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z architektem Thomasem Phiferem opowiedzieli o szczegółach. Zaraz potem pojawiły się też pierwsze protesty: „Nie chcemy serca z betonu” – odpowiadają aktywiści.

– Stworzenie tego projektu było trudne, dlatego dziś czujemy ogromną satysfakcję, że nam się udało – rozpoczął spotkanie Tomasz Thun-Janowski, Dyrektor Biura Kultury, który już na wstępie zaznaczył, że będzie to nie tylko miejsce dla sztuki, ale przede wszystkim miejsce spotkań i dialogu.

Jedną z najważniejszych cech nowego projektu ma być jego otwartość – na miasto i mieszkańców. Architekt Thomas Phifer zapewniał, że miejsce jest zaprojektowane tak, aby tętniło życiem. Stąd ważna rola wielkiego (częściowo zadrzewionego) forum, oddzielającego dwa budynki. Będzie to miejsce przeznaczone na spędzanie wolnego czasu i pokazy artystyczne. Przestrzeń, w której obie instytucje kulturalne będą spotykać się z publicznością: mieszkańcami Warszawy i gośćmi stolicy, a także – co wato podkreślić – przestrzeń niebiletowana. Znajdziemy tam galerii tzw. „szybkiego dostępu”, księgarnie i kawiarnie.

Nowoczesne bryły i szerokie forum

Same budynki stanowiące siedziby MSN i TR Warszawa mają tworzyć spójną całość. – Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy – mówił Thomas Phifer. – Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze miłej w dotyku, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy – dodał.

Na konferencji prasowej Phifer przedstawił dokładną wizualizację całego obiektu. Siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstanie bliżej ulicy Marszałkowskiej. Będzie białą bryłą, porytą półprzezroczystą tkaniną z włókna szklanego. Siedziba TR Warszawa z kolei umiejscowiona będzie bliżej Pałacu Kultury i pokryta ażurową siatką z odlanych z metalu elementów.

Opowiadając o szczegółach, Pfiher mówił nie tylko o aspektach „technicznych” czy wizualnych. Wielokrotnie podkreślał, że ma to być tworzone dla ludzi i przez ludzi. Mają się czuć wyjątkowo i wiedzieć, że uczestniczą w czymś ważnym. Chwalił również warszawską ekipę architektów, dyrektorów i wszystkich tych, którzy pomagali w tworzeniu tego planu.– To była doskonała współpraca – mówił, a owa warszawska ekipa szybko odwdzięczyła się tym samym. Pracę samego Thomasa Phifera podkreślał Dyrektor Artystyczny TR Warszawa Grzegorz Jarzyna. – Thomas reprezentuje niezwykłe podejście. Przez pierwsze miesiące rozmawialiśmy ciągle o historii tego miejsca i funkcjach, jakie ma spełniać w przyszłości. O wyglądzie zaczęliśmy dyskutować w ostatnich dwóch miesiącach – tłumaczył. Jarzyna przyznał, iż jest niezwykle wzruszony tym, co się wokół dzieje. – Zmienia się podejście do kultury oraz udział ludzi w kulturze. Przez to wszystko mam poczucie, że biorę udział w czymś naprawdę ważnym – dodał.

Otwarty jasny parter, wyraźne połączenie obu instytucji i połączenie z miastem – cały kompleks jest zaprojektowany wedle oczekiwań zarówno MSN i TR. – Dzięki takiemu ułożeniu będziemy mogli ze sobą stale współpracować – mówiła Joanna Mytkowska. Przekonywała też, że to projekt dokładnie na takie możliwości, jakimi dysponuje muzeum – niezbyt masywny, ale bardzo funkcjonalny.

Jeśli chodzi o wnętrze samego muzeum, na pierwszym piętrze galerie z rożnymi wystawami badawczymi i projekty warsztatowe. Drugie piętro to już bardziej „wyszukane” monumentalne i ładnie oświetlone galerie. Wszędzie znajdziemy tzw. pokoje wypoczynkowe, z bardzo dobrze zaprojektowanym widokiem na miasto.

Planowane oddanie – 2019/2020 rok

– Teren Placu Defilad dziś jest zamknięty, ale niebawem zostanie otwarty na miasto i jego mieszkańców – dodała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Owe „niebawem” nastąpić ma na przełomie 2019-2020 roku. – W przyszłym roku otrzymamy pozwolenie na budowę, w 2017 pewnie ją rozpoczniemy i po dwóch-trzech latach skończymy – informowała pani prezydent. Koszty inwestycji wyniosą blisko 400 mln zł – budowa części muzealnej to 270 mln, a budowa teatru – 125 mln zł.

Nie chcemy serca z betonu”

Nowo ogłoszony projekt nie wszystkim przypadł jednak do gustu. Zaraz po konferencji na jednym z portali społecznościowych swój wyraźny sprzeciw zaznaczyli miejscy aktywiści. Zgadzają się z tym, iż Plac Defilad powinien tętnić życiem – w końcu to serce miasta. Serce, które nie może być z betonu. „To co dzisiaj zostało zaprezentowane jest koszmarnie przytłaczające. Jest krokiem w stronę dalszego zdehumanizowania i odczłowieczenia centrum miasta” – pisze na swoim Facebooku Jan Śpiewak, lider Miasto Jest Nasze. Aktywiści domagają się szerokich konsultacji społecznych i zapewniają, że zrobią wszystko, aby nie wydawać milionów w tak zły sposób. 

Zobacz na własne oczy – już w sobotę

Już dziś będzie można wyrobić sobie na temat nowego placu własne zdanie. W ramach wydarzenia „Sobota na placu” z projektem TR Warszawa i MSN mogą zapoznać się wszyscy warszawiacy. Na przyszłym placu budowy wymalowane zostaną plany przyszłych parterów, zaprezentowany rozkład dokładny rozkład pomieszczeń i ich funkcje. Na miejscu szczegółowych informacji udzielać będą pracownicy muzeum i teatru.

Władze miasta zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniu. O 16.30 planowane jest wspólne zdjęcie – wykonywane z drona, a o 17.00 spotkanie z samym Thomasem Phiferem oraz przedstawicielami Urzędu Miasta: wiceprezydentem Jarosławem Jóźwiakiem oraz Dyrektorem Biura Kultury Tomaszem Thun-Janowskim.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska, wizualizacje: materiały prasowe Urzędu Miasta

 

ZOBACZ TAKŻE:

Premier zapowiada "miliardy dla Warszawy"

Znamy zarobki pracowników ratusza

Warszawa z Mazowszem razem sięgną po środki UE

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...