Pole Mokotowskie: Fasadowe konsultacje? Ratusz forsuje wybieg dla psów

Jan Kunert    2015-09-22 07:58:50

Konsultacje społeczne na temat przyszłego kształtu Pola Mokotowskiego trwają. Sam ratusz przyznaje, że nie wiadomo, jaki będzie ich finał. Tymczasem projekt budowlany wybiegu dla psów już jest. Ma stanąć w rejonie ul. Wawelskiej, Czubatki i al. Niepodległości. Koszt: prawie 2 mln zł.

Pod koniec stycznia 2015 roku stołeczny Zakład Oczyszczania Miasta podpisał umowę ze Studio Ogrody Pracownia Architektury Krajobrazu z Wołomina, na sporządzenie projektu budowlanego Parku dla Psów, zlokalizowanego na terenie parku Pole Mokotowskie. Firma została zobowiązana do uzyskania wszelkich uzgodnień, zgód i decyzji administracyjnych. Miała również sporządzić przedmiar robót i kosztorys inwestorski oraz wykaz drzew i krzewów przeznaczonych do usunięcia. Wartość umowy to 43 tys. zł. Tymczasem konsultacje społeczne ruszyły dopiero w połowie 2015 roku i to pod naciskiem mieszkańców. Pod koniec marca zażądała ich Komisja Dialogu Społecznego ds. Środowiska Przyrodniczego.

Opony, płotki, labirynty, tunele

Projekt bardzo szczegółowo przedstawia, jak będzie wyglądać wybieg dla psów w tej konkretnej lokalizacji. Podzielono go na trzy strefy: spacerową dla wszystkich psów, strefę ćwiczeń sprawnościowych oraz strefę dla starszych psów. Zaprojektowano dużo urządzeń do ćwiczeń i zabawy: opony, słupki do slalomu, płotki, labirynty i tunele. Przewidziano dwie psie toalety. Na projekcie również szczegółowo zaznaczono drzewa i krzewy kolidujące z inwestycją oraz te, które są w złym stanie sanitarnym. Zaprojektowano również sieć wodociągową, kanalizacyjną i elektroenergetyczną. 

Nie wiadomo czy wybieg powstanie, ale projekt budowlany już jest

Realizacja tego projektu przesądza o tym, że wybieg dla psów powstanie w lokalizacji i kształcie proponowanym przez miasto i to bez zgody mieszkańców. Pytamy Bartosza Milczarczyka, rzecznika stołecznego Ratusza, dlaczego ZOM zlecił jego wykonanie jeszcze w zimie, czyli na pół roku przed rozpoczęcie konsultacji społecznych. - W Warszawie żyje blisko 120 tysięcy psów - mówi rzecznik. - Publiczne tereny zieleni nie mogą, bez odpowiedniego przystosowania, pełnić roli psich wybiegów. Dlatego miasto rozpoczęło realizację przestrzeni dla właścicieli psów z toaletami i urządzeniami do zabawy - tłumaczy. Mówi, że projekt wzbudził kontrowersje wśród mieszkańców miasta, więc ratusz uznał, że powinien być poddany dyskusji. - Park dla psów może, ale nie musi znaleźć się na Polu Mokotowskim - zaznacza Milczarczyk. Dlaczego w takim razie wydano już 43 tys. zł. na projekt właśnie w tym miejscu? Na to pytanie nie usłyszeliśmy odpowiedzi. Rzecznik chwali za to zaangażowanie mieszkańców w proces konsultacji. 

Raport: Zagrożenie gettoizacją

O konsultacjach społecznych pisaliśmy w połowie marca, pod jego koniec oraz we wrześniu. Ratusz za 58 tys. zł. zamówił raport z badań psychologii środowiskowej: „Diagnoza Użytkowania Pola Mokotowskiego”. Badania przeprowadzono w czerwcu. Przebadano prawie czterysta osób. Raport rzetelnie i szczegółowo opisuje, jak przyszłość parku wyobrażają sobie odpoczywający w nim mieszkańcy. Czytamy w nim m.in.: „Użytkownicy są bardzo zgodni co do pozytywnej oceny parku, wiele osób podkreślało, że lubią cały teren i czują się na Polu Mokotowskim bezpiecznie. Konsekwentnie, wiele osób pragnie, by w parku nie wprowadzać żadnych zmian. Ewentualne zmiany dotyczyły poprawy komfortu i bezpieczeństwa użytkowanych terenów, drobnych remontów oraz małej architektury”. Autorki piszą, że psy są obecne na całym terenie parku, a respondenci wspominali o wybiegu dla psów oraz o sprzątaniu po nich nieczystości. Raport nie daje jednak odpowiedzi czy odwiedzający park są zwolennikami czy przeciwnikami stworzenia specjalnego miejsca dla czworonogów. Autorki zastrzegają jednak, że: „stworzenie wyznaczonego wybiegu dla psów niesie ze sobą ryzyko gettoizacji i wypychania użytkowników z psami z innych rejonów parku”. 

Raport z konsultacji: Głosy są podzielone

Wg oficjalnego raportu z przebiegu konsultacji społecznych wzięło w nich udział ok. 270 osób. Ich opinie zbierano na przełomie czerwca i lipca, podczas trzech warsztatów oraz dwukrotnie w terenowych punktach konsultacyjnych. Raport nie uwzględnia uwag przesłanych drogą elektroniczną. Niemal wszyscy uczestnicy konsultacji podkreślali, że nie chcą zmian, tylko usprawnień. W raporcie czytamy, że głosy co do stworzenia przestrzeni dla psów są podzielone. Jednocześnie autorzy piszą, że mieszkańcy opowiadając się "za"  chcą jednocześnie, aby wykorzystano naturalne i obecne już w parku ukształtowanie terenu. Podkreślają, że mieszkańcy chcą ograniczenia wycinki drzew do niezbędnego minimum. Użytkownicy parku zwracają również uwagę na brak infrastruktury dla czworonogów, takich jak psie toalety, kosze na psie odchody, osobne kąpielisko i szkółkę dla psów.

Mieszkanka: Każdy na tym skorzysta

Przejrzeliśmy ponad 30 stron głosów mieszkańców, które wyrażali mailowo lub na specjalnym forum, w trakcie trwania konsultacji społecznych. Są wśród nich zwolennicy psiego wybiegu: "Róbcie to. Każdy na tym skorzysta. Dzieci nauczą się, że psu należy się park rozrywki, miejsce do spotkań, możliwość do pobiegania bez smyczy czy kagańca. Niech widzą, jak powinny wychowywać się psy i niech dorastają w kulturalnym, bezpiecznym i wyedukowanym środowisku!", "W takim miejscu będą zawierane nowe przyjaźnie, ludzie częściej będą wychodzić z domu i spędzać czas na świeżym powietrzu. Również będą mogły ze sobą integrować się różne pokolenia mieszkańców Warszawy, dzięki czemu będzie wzrastać w naszym mieście tolerancja oraz otwartość na potrzeby innych", "W stolicy żyje obecnie ok. 200 tys. psów, co dziesiąty warszawiak ma psa. Czyli statystycznie rzecz biorąc pies jest w co trzecim warszawskim gospodarstwie domowym. Może wreszcie warto więc pomyśleć o psach i ich właścicielach???" - czytamy.

Mieszkaniec: Wybieg dla psów to sprawa dla CBA

Jednak przeważają głosy przeciwników powstania specjalnie wydzielonej przestrzeni dla psów na Polu Mokotowskim (proporcja 53:37). Nie przebierają w słowach: "Jestem właścicielką dużego psa. Pomysł budowy wybiegu dla psów za ciężkie pieniądze uważam za całkowicie bezsensowny. A konieczność wycięcia drzew, żeby psy mogły sobie pobiegać za skandaliczny. Naprawdę nie ma innych potrzeb??", "Zamknięty wybieg czy tor dla psów uważam za pomysł fantasmagoryczny, którym powinno sie zainteresować CBA", " Mieszkając wiele lat w Szwajcarii i Anglii nigdy nie spotkałem się z tego rodzaju pomysłami, aby karczować centralne parki i stawiać tam na stałe muszle koncertowe lub budować psie tory treningowe!".

Swoje stanowisko przesłała również do ratusza Alicja Kapuścińska, żona zmarłego reportażysty Ryszarda Kapuścińskiego, która mieszka w pobliżu parku: "Jestem bardzo zaniepokojona planami Urzędu Miasta, dotyczącymi przyszłości Pola Mokotowskiego, na którym mają powstać: muszla koncertowa, boisko do gry w piłkę nożną, jakby obok nie było SKRY, którą wystarczy jedynie zrewitalizować i 2,5-hektarowy wybieg dla psów - kosztem 50 drzew!, których ostatnio za dużo się w mieście wycina" - napisała.

Mossakowska - Biało: "Konsultacje społeczne Pola Mokotowskiego to dobra lekcja"

Jak pisze na swojej stonie internetowej Stowarzyszenia Miłośników Ochoty "Ochocianie", na spotkaniu inaugurującym konsultacje społeczne padły zaledwie cztery głosy, popierające powstanie wybiegu. Dwa - mieszkańców oraz jeden stołecznego Biura Ochrony Środowiska i przewodniczącej Komisji Dialogu Społecznego ds. Zwierząt. Monika Mossakowska-Biało, radna i jednocześnie członkini stowarzyszenia mówi, że wybieg dla psów to był pomysł właśnie stołecznego BOŚ. - Mam nadzieję, że będzie w przyszłości planowało z większą rozwagą inwestycje na terenach zielonych, przeprowadzając uprzednio ekspertyzy przyrodnicze, określające możliwości wprowadzania takich zaawansowanych przedsięwzięć w parku - mówi "Polityce Warszawskiej". Potwierdza, że to  po naciskach strony społecznej rozpoczęły się konsultacje. - Proponowane początkowo przez Miasto miały odbyć się na zasadzie plebiscytu, a prezydent Michał Olszewski zapowiadał, że lokalizacja parku dla psów nie będzie poddawana publicznej debacie. Mieszkańcom udało się ten proces odwrócić - mówi. Zauważa, że w trakcie konsultacji okazało się, że zaawansowany park dla psów za prawie 2 mln złotych plasuje się na szarym końcu potrzeb użytkowników parku. Cieszy się, że dialog strony społecznej i władz Miasta był w końcu możliwy. - Mam nadzieję, że sytuacja z konsultacjami społecznymi Pola Mokotowskiego będzie dla urzędników miejskich dobrą lekcją poważnego traktowania partycypacji obywatelskiej - mówi ochocka radna.

- Mieszkańcy bardzo się zaangażowali w proces konsultacji dotyczący całego obszaru Pola Mokotowskiego. Zobaczymy jaki będzie ich finał i jaki pomysł będzie finalnie realizowany - podsumowuje Bartosz Milczarczyk.

"Wzorcowe konsultacje"

Monika Beuth-Lutykim, rzecznik prasowy Ochoty mówi, że na początku roku wokół psiego wybiegu powstało wiele kontrowersji i emocji. Twierdzi, że było to spowodowane także przez nieprawdziwe informacje, podawane w mediach. Przypomina, że zarząd dzielnycy opowiadał się zawsze za konsultacjami społecznymi dla całego terenu Pola Mokotowskiego, a nie tylko dla wybiegu dla psów. Jak ocenia dialog strona społeczna - miasto? - Jest to proces trudny, ale dotychczas wzorowo prowadzony przez Centrum komunikacji Społecznej. Ma w nim swój udział również specjalny zespół, w którym spotyka się regularnie strona społeczna i "miejska", by wspólnie ustalać szczegóły dotyczące przebiegu konsultacji. Dzielnica Ochota także ma w tym zespole swojego przedstawiciela - tłumaczy rzecznik. Dodaje, że zbliża się kolejny etap konsultacji, w którym "psia" kwestia ma być jednym z ważnych temarów. 

Napisz do autora: jan.kuner@politykawarszawska.pl

 

Fot. Wikimedia

ZOBACZ TAKŻE:

Czego chcemy na Polu Mokotowskim?

Rowerowa niespodzianka dla najmłodszych

Wycinka ponad 1000 drzew na rzecz gazociągu

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...