.Nowoczesna – warszawscy debiutanci

Rafał Osiński    2015-09-26 08:40:11

Nowoczesna to ugrupowanie startujące w wyborach do parlamentu po raz pierwszy. Jej szanse na dobry wynik w dość liberalnej Warszawie w obliczu rozczarowania rządami Platformy Obywatelskiej wydają się niemałe. Problemem listy wyborczej mogą być jednak mało rozpoznawalne nazwiska.

Pełna nazwa listy to Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru. Partia jako swój atut postrzega to, iż udało jej się umieścić na listach osoby, które nie były aktywne do tej pory w polityce, ale osiągały sukcesy w karierze zawodowej w roli przedsiębiorców, lekarzy czy naukowców. Jednak brak rozpoznawalnych nazwisk na liście może okazać się też dużą słabością.

Jedynka na liście to oczywiście lider ugrupowania Ryszard Petru. Jest z wykształcenia ekonomistą, obecnie pracuje naukowo w Szkole Głównej Handlowej. Postać ta od dawna jest kojarzona z kontrowersyjnym autorem przemian ustrojowych w Polsce – Leszkiem Balcerowiczem. Petru pełni też obowiązki przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, był głównym ekonomistą w największych bankach w kraju. Mimo tego, iż utożsamiany jest ze światem finansjery, to w Warszawie, gdzie osób o liberalnych poglądach gospodarczych rozczarowanych rządami PO nie brakuje, jego szanse na przyzwoity wynik są duże. 

Oprócz samego lidera, kandydatem wyróżniającym się na liście Nowoczesnej jest reprezentant młodego pokolenia Adam Kądziela, kandydujący z ostatniego 39 miejsca. Student nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego mimo młodego wieku posiada już dość bogate doświadczenie zawodowe, które zdobył działając w wielu organizacjach pozarządowych, w tym między innymi w Forum Młodych Lewiatana (gdzie pełni funkcję przewodniczącego) – młodzieżówce organizacji zrzeszającej pracodawców.

Uwagę należy zwrócić także na Jacka Władysława Bartyzela, który kandyduje z ósmego miejsca listy warszawskiej. Jest to syn Jacka Bartyzela, profesora nauk społecznych i wykładowcy akademickiego, który znany jest ze swoich konserwatywno-monarchistycznych przekonań. Jacek Władysław z kolei to były działacz Twojego Ruchu, ekonomista o zapatrywaniach liberalnych.

Czy Nowoczesna ma szanse na odniesienie sukcesu? Według dr hab. Rafała Chwedoruka, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego szanse Nowoczesnej na dostanie się do parlamentu i stanie się rzeczywistą alternatywą dla Platformy Obywatelskiej nie są zbyt duże. – To raczej jednorazowe przedsięwzięcie. Celem tej formacji jest strukturalne osłabienie Platformy Obywatelskiej i wymuszenie na PO bardziej liberalnego podejścia do gospodarki – uważa prof. Chwedoruk. Jego zdaniem, Nowoczesna pełni raczej rolę obserwatora scena politycznej a nie jej kreatora. – To takie swoiste alter ego PO. Szanse Nowoczesnej wzrosną jednak jeśli Platforma będzie dalej pogrążać się w wyniku kolejnych przecieków. To może stanowić swoisty impuls dla nowego ugrupowania. – dodał prof. Chwedoruk. Zdaniem profesora, niemożliwe jest istnienie dwóch partii o liberalnej proweniencji. – To pewne uproszczenie, że Nowoczesna może przejąć cały elektorat rozczarowany PO. Osoby liberalne w znacznej części mogą przejść też do Kukiza czy partii KORWIN. Ryszard Petru jest w tym wszystkim niezbyt wiarygodny, bo nie jest antystemowy. Co więcej, o ile PO niektórzy nazywają partią mieszczańską, to Nowoczesna jest partią arystokratyczną. Takich osób jest bardzo niewiele w Polsce – przyznaje politolog. Jego zdaniem, ci z kolei, którzy dziś chcą stabilności i spokoju w polityce i za to cenią Platformę, raczej dalej będą ją wspierać.

 

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

Zdjęcie: https://www.facebook.com/NowoczesnaPL.Warszawa

 

Zobacz także:

Zagadkowa rejestracja fundacji „Nowoczesna” w Warszawie

Nowoczesna "kruszy beton"

NowoczesnaPL prezentuje swój program

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...