Ursynów świętuje 25 lat

Karolina Wiśniewska    2015-09-23 08:18:15

Odrobina humoru, nieco wzruszeń, masa wspomnień i potężna – bo zbierana przez równo 25 lat – dawka ursynowskiej historii. We wtorek w Auli Kryształowej SGGW na uroczystej sesji rady dzielnicy samorządowcy i mieszkańcy Ursynowa obchodzili 25-lecie historii samorządu.

Sesja rady dzielnicy bez żadnych spraw bieżących. W zamian za to wielu zaproszonych gości i kilka długich przemówień. Z założenia może nieco patetyczne spotkanie w żadnym wymiarze takie nie było. Wręcz przeciwnie – było wyjątkowe, trochę sentymentalne, ale z pewnością bardzo cenne dla samorządowców, urzędników i mieszkańców – zarówno rodowitych, jak i tych „przyszywanych”. – Nasze spotkanie to dobry czas na wspomnienie tego, co udało nam się osiągnąć i porozmawiać o wyzwaniach, które nas czekają – mówiła na wstępie przewodnicząca rady Teresa Jurczyńska-Owczarek. Burmistrz Kempa przyznał jednak, że samorząd to nie tylko działania, ale przede wszystkim ludzie. – Szkoda naszego spotkania, aby wymieniać wszystkie inwestycje i zmiany jakie zaszły na Ursynowie w nowym ustroju. Na to z pewnością jeszcze przyjdzie czas – zapewniał.

Burmistrz Robert Kempa w swoim przemówieniu przyznał też, że ważny jest dla niego nie tylko dzień, lecz także i miejsce. – To właśnie w tej sali ponad 20 lat temu poznałem moją, wówczas przyszłą, a dziś obecną już żonę – mówił. Podczas sesji Robert Kempa, wyjątkowo miał okazję usiąść za stołem prezydialnym i nie ukrywał tego, że miejsce bardzo mu się podoba – Dziś już wiem, co państwa radnych motywuje – przyznał.

Na liście zaproszonych gości znaleźli się ci, którzy pełnili różne funkcje w samorządzie (nie tylko na Ursynowie). Często od samorządu zaczynali swoją karierę, aby potem piąć się na kolejnych szczeblach swojej politycznej kariery. Wśród nich m.in. senator Marek Rocki, posłanka Ligia Krajewska, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, miejscy radni Maciej Wyszyński oraz Wojciech Zabłocki. Nie zabrakło także profesorów i byłych burmistrzów: Lecha Królikowskiego oraz Stanisława Falińskiego. Obecny był również Miłosz Górecki – przewodniczący rady na Mokotowie, Tomasz Mencina – były burmistrz Ursynowa i obecny na Bielanach oraz wielu innych wyjątkowych i ważnych w historii Ursynowa osób.

Urząd dzielnicy na Ursynowie zaczął działać dokładnie 1 września 1994 roku. – Są wśród nas osoby, które rozpoczęły pracę właśnie wtedy i pracują w urzędzie do dziś – mówił Robert Kempa. Taką osobą jest obecny wiceburmistrz Wojciech Matyjasiak oraz pani Irena, jego sekretarka. – Dziś nadal pracują, w tym samym miejscu, na tym samym poziomie budynku co wtedy – mówił Kempa.

– Dwadzieścia pięć lat temu Warszawa była kopciuszkiem w porównaniu do innych miast Zachodu. Dziś jest piękną metropolią – przekonywał za to wiceprezydent Paszyński. Przewodnicząca Jurczyńska-Owczarek zwróciła za to uwagę, iż ciągu tego ćwierćwicza zmienił się nie tylko samorząd jako urząd, ale przede wszystkim mieszkańcy i ich podejście do lokalnej społeczności. – Dziś bez udziału mieszkańców nie można nic zrobić, lecz to dobrze, że tak jest. Zachęcam do jeszcze większego zaangażowania – mówiła. 

Posłanka Ligia Krajewska, na co dzień zamieszkująca w Wesołej przyznała, że z Ursynowem łączy ją bardzo dużo. – Aż 75 proc. jednego z naszych osiedli, dokładnie Stara Miłosna, jest zamieszkania przez Ursynowian – mówiła. Podczas swojego krótkiego wystąpienia pani poseł zwróciła uwagę na to, jak bardzo (i w jak krótkim czasie) Ursynów się zmienił i rozbudował. – Muszę przyznać, że dziś jak tu przyjeżdżam, bez GPSa nie daję rady. Dzielnica jest coraz większa, ale i coraz piękniejsza – dodała, a mieszkańcom życzyła na koniec, aby mieszkało im się tu jeszcze lepiej niż teraz. 

Aby nie było jednak zbyt idealnie, padały również liczne słowa krytyki. Była to jednak krytyka merytoryczna i w pełni uzasadniona, a dotyczyła skomplikowanego ustroju m. st. Warszawy. Wspomniani dwaj burmistrzowie i profesorowie ocenili go negatywnie. –  Mimo, że był zmieniany trzykrotnie, potrzebna jest nowa debata nad ustrojem i podjęcie konkretnej decyzji: decentralizujemy czy centralizujemy, bo to, co jest teraz jest niedopuszczalne – przekonywał profesor Stanisław Faliński.

Lech Królikowski: "Dzielnice są dekoracją"

W podobnym tonie wypowiedział się także prof. Lech Królikowski. – Byłem czynnym samorządowcem pod rządami wszystkich trzech ustaw warszawskich, więc wydaje mi się, że mam pewne predyspozycje, aby ocenić rzeczy, które dzieją się w samorządzie warszawskim – rozpoczął. Profesor zwrócił uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze – postępującą centralizację miasta, którą zrecenzował w dość ostrych słowach. – Obecne rady dzielnic jest kosztowną dekoracją miasta. Mają bardzo mały zakres obowiązków, nie stanowią o niczym oprócz wyboru własnych władz – powiedział. – Nikt w tej sprawie nie reaguje, nie ma protestów społecznych. Jeśli będziemy bagatelizować to dalej, w ogóle przestanie się wspierać dzielnice. Trochę się tego obawiał – dodał profesor.

Druga kwestia, której Lech Królikowski poświęcił trochę uwagi, to konsekwencja samorządowców i polityków w działaniu. Opowiedział, że dziś najczęściej jest tak, że co chwila zmienia się władza, co i rusz tworzone są też nowe strategie, realizowane co chwila nowe wizje miasta – brakuje jakiejkolwiek ciągłości działań. – Teraz w Warszawie mamy trzecią kadencję tej samej władzy i tą ciągłość w końcu widać. Podstawą sukcesu w czymkolwiek jest konsekwencja – przekonywał. 

Na koniec wręczono kwiaty najdłużej pracującym w ursynowskim urzędnikom. Podziękowano również radnym seniorom, zasiadającym w radzie już kilka kadencji. Wśród nich znalazł się naturalnie doskonale znany na Ursynowie radny Lech Lenarczyk z Naszego Ursynowa, ale też Katarzyna Polak (PiS) i Michał Matejka (PO).

W środę, o godz. 17.00 z okazji 25-lecia samorządu w budynku Urzędu Dzielnicy zostanie otwarta wystawa, pt.: "Sam rząd to nie wszystko, samorząd!" przygotowana przez popularnego, znanego nie tylko z telewizji TVN, ale przede wszystkim ze swojej wielkiej miłości do Ursynowa dziennikarza – Macieja Mazura.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

Fotograf: Victor Tsyhanyk, Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Z rady do seminarium. Michał Radziwiłł oddaje mandat

Poczuj Włochy... na Ursynowie!

Ursynowskie konsultacje zakończone

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...