Bielańscy radni domagają się nadzwyczajnej sesji ws. Lasu Bielańskiego

Jan Kunert    2015-09-24 07:59:24

Radni Prawa i Sprawiedliwości z Bielan złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zarzucają liczne merytoryczne błędy w dokumentacji planu ochrony Lasu Bielańskiego.

W pierwszym tygodniu września wiceburmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk zaprosił na spotkanie przedstawicieli stołecznego RDOŚ, aby przedstawili plan ochrony Lasu Bielańskiego. Zaproszono również ekspertów oraz przedstawicieli samorządów mieszkańców. Zapomniano o radnych. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości mają o to pretensje do Grzegorza Pietruczuka. Teraz, zaniepokojeni wnioskami płynącymi z tego wrześniowego spotkania, wnoszą o zwołanie nadzwyczajnej sesji.

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o licznych zarzutach, jakie mieli eksperci do przedstawionej dokumentacji. Jest ona podstawą wyłożonego do konsultacji społecznych projektu planu ochrony rezerwatu. 

Błędy w dokumentacji i niechlujstwo

– Część botaniczna jest fatalnie przygotowana – mówił nam wtedy dr Jan Chojnacki, biolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Zastosowano błędną metodologię, co skutkuje błędnymi wnioskami – dodawał. Autorom zarzucał fundamentalne błędy takie jak: pominięcie podstawowej literatury, błędną klasyfikację i inwentaryzację części gatunków. – Autorzy wymieniają 80 gatunków roślin, a jest ich ok. 400 – punktował dr Chojnacki. Zgadzał się z nim Maciej Luniak, emerytowany profesor Polskiej Akademii Nauk – Zdecydownie zaniżono liczebność niektórych gatunków. W opracowaniu nie ma mowy o wartościach przyrodniczych rezerwatu, a są one największe w Warszawie. Jedna trzecia stołecznej flory jest w Lesie Bielańskim – mówił, zarzucając autorom opracowania błędy w dokumentacji i niechlujstwo.  – Autorzy piszą, że fauna i flora nie została wystarczająco zbadana, a tymczasem ten rezerwat jest jednym z najlepiej przebadanych miejsc. Zasób wiedzy i zakres badań jest ogromny – zaznaczał profesor. 

Radni PiS: „Trzymamy rękę na pulsie”

– Wtedy, jako radni, nie zostaliśmy zaproszeni na spotkanie, A jesteśmy mocno zaniepokojeni sytuacją  tłumaczy Stefan Kulesza, radny PiS.  Chcemy by zarząd dzielnicy i eksperci przedstawili nam ją w sposób dokładny, tak by nie było najmniejszych wątpliwości. Za dużo dziwnych sytuacji było w przeszłości w sprawie Lasu Bielańskiego i teraz trzymamy po prostu rękę na pulsie  mówi Kulesza. Radni domagają się również, aby rada przyjęła stanowisko w którym nakazuje RODŚ usunięcie wszystkich błędów oraz przypomina o konieczności uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla bielańskiego rezerwatu. Ma to wykluczyć „zagrożenia inwestycjami powodującymi nieodwracalne, negatywne skutki dla terenu rezerwatu, które się nasiły w ostatnich latach”.

Pietruczuk: To zwoływanie sesji na siłę.

 Ogranizowanie posiedzenia przez spotkaniem z mieszkańcami [jest zaplanowane na 1 października, na godz. 16:30], to lekceważenie ich głosu  uważa wiceburmistrz Grzegorz Pietruczuk. - To zwoływanie sesji na siłę. Nie rozumiem tego –  przyznaje „Polityce Warszawskiej”. Dodaje, że radni oczywiście mają do tego prawo, ale mówi, że i tak dzielnica organizuje spotkanie.  Będą zarówno przedstawiciele RDOŚ, jak i radni. Zapraszam także wszystkich zainteresowanych mieszkańców  mówi Pietruczuk.

Napisz do autora: jan.kuner@politykawarszawska.pl

 

Fot. Ireneusz S. Wierzejski

ZOBACZ TAKŻE:

Bielany ruszają z akcją sadzenia drzew

Bielany. Pierwsza próba odwołania burmistrza

Pat na Chomiczówce

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...