Aktualizację strategii czas zacząć! #Warszawa2030

Bartłomiej Kozek    2015-09-24 19:03:15

Władze miasta postanowiły popatrzeć w przyszłość i zaprosić do dyskusji na jej temat szerokie grono mieszkańców. Patrząc na frekwencję na spotkaniu w Pałacu Kultury i Nauki zainteresowanie dyskusjami nad strategią #Warszawa2030 będzie spore.

Zgodnie z zapowiedziami z niedawnej konferencji prasowej, 23 września rozpoczął się proces konsultacji nad aktualizacją długofalowej strategii rozwoju Warszawy. Rozpisany na kilkanaście miesięcy proces dyskusji powoli zaczyna zarysowywać się jako najbardziej „dopieszczany” przez ratusz projekt – analogicznie jak jeszcze niedawno budżet partycypacyjny.

Czas, start!

– Warszawa staje się europejską metropolią, która coraz bardziej dogania poziomem życia miasta Europy Zachodniej. W ostatnich 3 latach wzrost gospodarczy naszego miasta sięgnął 21 proc. – więcej niż Berlin, Wiedeń czy Budapeszt. W przeciwieństwie do wielu polskich miast, aż połowę swoich dochodów czerpiemy z podatków, a nie różnego rodzaju subwencji – wymieniała mocne strony stolicy jej prezydent, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W trakcie inauguracyjnej debaty w PKiN po części przypomniano nam o już zadeklarowanych działaniach w ramach projektu – od podziału i składu poszczególnych grup roboczych, poprzez planowane kalendarium działań, aż po sposoby jak najszerszego zaangażowania nas wszystkich w tworzenie strategii #Warszawa2030. 

Warto wspomnieć – o czym powiedział prezentujący ten wątek Marcin Fijałkowski, dyrektor Biura Funduszy Europejskich oraz Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Warszawy – że na 25 osób w każdej z 3 otwartych grup roboczych w otwartym naborze zostanie wybranych 10-12 osób.

Chętni do udziału będą musieli pochwalić się poparciem co najmniej jednej organizacji pozarządowej o zasięgu ogólnomiejskim. Jeśli kandydatów do grup będzie więcej niż miejsc, czekać nas będą losowania.

Nie oznacza to rzecz jasna, że będzie to jedyna możliwa forma udziału w tworzeniu miejskiej strategii. Już w październiku czekają nas kolejne trzy debaty, a w kolejnych miesiącach m.in. warsztaty.

Dokument z ludźmi i dla ludzi

Profesor Wojciech Dziemianowicz z Uniwersytetu Warszawskiego opisywał różnego rodzaju sposoby budowania strategii. Wśród nich wyróżnił coraz bardziej popularny i inspirujący model Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność, w którym rola lokalnej wspólnoty znacząco rośnie naprzeciw władzom samorządowym oraz zewnętrznym podmiotom doradczym.

– To ważne, by władza czuła, że tworzymy, a nie piszemy strategię rozwoju – mówił ekspert, dzieląc się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z przygotowywania tego typu dokumentów.

– Musimy dbać o ciągłość funkcjonowania państwa i wspólnoty, która je tworzy. Najgorszą rzeczą, jaką może zrobić nowa władza, to wyrzucić strategię poprzedników do kosza. Nigdy tego nie zrobiłam – stwierdziła Hanna Gronkiewicz-Waltz w kwestii potencjalnego ryzyka upolitycznienia procesu tworzenia dokumentu, na które zwrócił uwagę Dziemianowicz.

Pytania i wątpliwości

Jakie pierwsze wątki wnieśli do dyskusji sami uczestnicy? Pomysłów nie zabrakło: rozwijanie sieci drogowej, powrót do idei parku technologicznego czy maksymalne wykorzystanie różnorodności stołecznego biznesu – od korporacji po kooperatywy – to tylko niektóre z nich. 

Czy uda się jednak – tak, jak to obiecują urzędnicy i eksperci – stworzyć dokument, który w realny sposób wpływać będzie na funkcjonowanie miasta? 

Robert Buciak z Zielonego Mazowsza zauważył, że związek strategii z rzeczywistością bywa dość luźny. Przywołał konkretny przykład z dotychczasowej wizji rozwoju miasta. – Linia tramwajowa na Tarchomin miała być gotowa na rok 2010, a na Wilanów i Gocław – do 2015. Mamy rok 2015, ale linii już nie – zauważył. 

– Błędem dotychczasowej strategii było to, że obejmowała konkretne inwestycje. Zamiast tego potrzebujemy wskaźników postępu w realizacji określonych, przyjętych za ważne celów rozwojowych – odpowiedział na ten wątek wiceprezydent Michał Olszewski.

Koszmar partycypacji?

Na kim jednak ma się opierać proces budowy strategii? Pojawiły się co do tego wątpliwości. 

Z jednej strony nie brakowało głosów, by w jak największym stopniu (ze zwiększeniem udziału mieszkańców w grupach roboczych włącznie) skupiać się na wsłuchiwaniu się w „głos społeczny”. Z drugiej – jak argumentował animator kulturalny, Grzegorz Lewandowski – istotny jest głos ekspercki, mający równoważyć żywiołowy, oddolny aktywizm własną wiedzą i doświadczeniem.

– Warszawa to 4 proc. ludności Polski, ale aż 8 proc. firm. Uważam, że środowisko przedsiębiorców, zajęte ciągłym myśleniem o swoim biznesie, jest dziś wykluczone z rozmowy o mieście – to z kolei opinia innego panelisty, dra Michała Klepki. – W perspektywie roku 2030 musimy zastanowić się, jakimi zasobami Warszawa będzie konkurować w świecie – dodał.

Przestrzeń rozwoju

O wyzwaniu reindustrializacji w kontekście ponownego ożywienia terenów poprzemysłowych i dyskusjach o parku przemysłowym wspominał dr Mirosław Grochowski. W swoim wystąpieniu mówił tez o ekonomicznym i społecznym potencjale rewitalizacji obszarów takich jak Targówek Przemysłowy. 

– Warszawa co do funkcji jest metropolią, natomiast co do formy już nie – tłumaczył, przestrzegając przed niedostatecznym rozwojem (np. infrastrukturalnym) Warszawy, skutkującym w ograniczeniu jej dostępności z zewnątrz.
Usłyszeliśmy również deklaracje co do strategii miasta wobec drapaczy chmur. Wieżowców nie uświadczymy na Powiślu, natomiast możemy się ich spodziewać na Pradze – tyle że niższych niż np. te na Woli.

Wszystko to na razie deklaracje. Zobaczymy, jak władzom miasta szła będzie ich realizacja. Trzymamy kciuki za zbiorową mądrość warszawiaków – adekwatną analizę bieżącej sytuacji, umiejętność trafnego przewidzenia przyszłych trendów oraz wyboru najlepszych możliwych ścieżek poprawy jakości życia w mieście!

Napisz do autora: kozek@politykawarszawska.pl

Fotograf: Victor Tsyhanyk, Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawa patrzy w przyszłość

Obszar Metropolitalny Warszawy - wypowiedz się!

Warszawa będzie smart?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...