Burmistrz Kempa rozpoczyna spotkania z mieszkańcami Ursynowa

Polityka Warszawska    2015-09-25 18:51:05

W środę ruszył jesienny cykl spotkań z burmistrzem Ursynowa. Mieszkańcy przybyli tłumnie chcąc wykorzystać okazję do bezpośredniej rozmowy z Robertem Kempą. Celem spotkań jest rozwianie wszelkich wątpliwości i szukanie odpowiedzi na pytania, zadawane przez mieszkańców. Zaplanowanych jest jeszcze pięć takich spotkań.

Spotkanie w szkole podstawowej nr 319 przy ulicy ZWM 10 zainaugurowało cały cykl. Nie był to jednak powód, dla którego miałoby mieć luźniejszą formę. Wręcz przeciwnie, na sali emocji nie brakowało. Na początku burmistrz zaprezentował osiągnięcia dzielnicy i plany jej dalszego rozwoju. Mógł pochwalić się m.in. dołożeniem do ursynowskiego budżetu 72 mln złotych, w tym przykładowo 35 mln na rozbudowę szkół, 18 mln na budownictwo komunalne czy 2,9 mln na przedszkola. Po tej krótkiej prezentacji mieszkańcy mieli ponad półtorej godziny na zadawanie swoich pytań.

Pojawiły się pytania o rozbudowę szkoły, w której odbywało się spotkanie. Rada rodziców liczy na szybko zrealizowany przetarg, by, w razie niepowodzenia, mieć czas na spokojne znalezienie innego wykonawcy. Remont szkoły miałby się odbyć latem 2016 roku. Burmistrz zapowiedział przetarg na przełomie marca i kwietnia. Wielu rodziców uważa, że to za późno. Robert Kempa tłumaczył jednak, że termin ten wystarczająco wyprzedza planowane rozpoczęcie rozbudowy.

Na poparcie swojej decyzji przytoczył także argumenty ekonomiczne. Taki czas ogłoszenia przetargu pozwoli go przeprowadzić w formie całościowej, co oznacza, że dzielnica zaoferuje 35 mln i pracę przy rozbudowie wszystkich uwzględnionych w tym budżecie placówek. Tym samym, do przetargu zgłoszą się prawdopodobnie większe firmy, które są w stanie zaproponować lepsze warunki kontraktu za tą cenę, niż kilka mniejszych jednostek.

W trakcie spotkania mieszkańcy poruszyli także kwestię planów inwestycji przestrzennych, przedstawionych im przez spółdzielnię Stokłosy. Według nich, w miejscu parkingów na terenie spółdzielni miałyby powstać budynki, zabierając miejsca parkingowe mieszkańcom i tworząc nieprzyjemnie ciasną przestrzeń do życia. Plany zostały rzekomo zaakceptowane przez urząd miasta stołecznego Warszawy, jednak jak się okazało miejscy urzędnicy nigdy tych planów nie widzieli. Burmistrz Kempa był zaskoczony i nie szczędził słów krytyki wobec zarządu spółdzielni. Uznał to za karygodne wprowadzanie mieszkańców w błąd. Urząd miasta czeka na wnioski w sprawie planów inwestycyjnych, nie otrzymał jednak żadnego pisma dotyczącego omawianych terenów.

Burmistrz wyjaśnił także wątpliwości dotyczące nazwy ulicy, na której odbywało się spotkanie tj. Związku Walki Młodych. Jakiś czas temu sąd odrzucił wniosek Rady Warszawy o zmianę nazwy ulicy, która nawiązuje do okresu komunizmu w Polsce. Mieszkańcy byli z decyzji zadowoleni, bo nazwy zmieniać nie chcą, obawiają się jednak, że i tak do niej dojdzie, co przysporzy tylko niepotrzebnych kosztów. Robert Kempa zapewnił jednak, że żadnych zmian nie będzie i jeżeli ponownie pojawi się taki wniosek, to opinia zarządu Ursynowa będzie "druzgocząca dla takiego pomysłu".

Pomimo, że czasu było dużo nie wszyscy zdążyli zadać pytania. Zainteresowanie było bardzo duże, nie dziwi więc fakt, że odbędzie się kolejne pięć spotkań. – Jestem bardzo zadowolony, że takie spotkania się odbywają, że są pełne emocji. – komentował dla Polityki Warszawskiej sam burmistrz, Robert Kempa – Chcieliśmy zaprezentować to co się udało zrealizować od początku kadencji, bo te informacje nie zawsze docierają do mieszkańców, a jest się czym chwalić. Poza tym pragnąłem dowiedzieć się z czym borykają się mieszkańcy.

Burmistrz przekonuje, że takie spotkania poprawiają przepływ informacji w obie strony: – Dowiedziałem się dziś o tych rzekomych planach inwestycyjnych miasta, które w istocie nie istnieją. Inaczej nie miałbym dostępu do tych informacji i nie mógł obalić plotek. Te spotkania dają szansę na realną rozmowę, nie chcemy działać opierając się tylko na jednostronnych komunikatach  podkreślał Robert Kempa i dodał: –  Na tych spotkaniach mogę się także utwierdzić w tym jakie kwestie są dla Ursynowa najważniejsze. Okazuje się, że brakuje na przykład Klubu Seniora, o którego powstaniu sam od pewnego czasu marzę.

Burmistrz zapewnia, że chce być jak najbliżej mieszkańców. Poza tymi cyklicznymi spotkaniami, pojawia się też na mniejszych zebraniach na zaproszenia rad rodziców, władz spółdzielni czy lokalnych organizacji. Kolejne oficjalne spotkanie z Robertem Kempą 30 września w szkole nr 336, na ulicy Małcużyńskiego 4. Jeżeli chcą Państwo śledzić przebieg całego cyklu zapraszamy także na stronę urzędu Ursynowa.

AUTORKA: Karolina Rogaska | Napisz do autora: krogaska@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Ursynów świętuje 25 lat samorządu!

Z rady do seminarium. Michał Radziwiłł oddaje mandat

Poczuj Włochy... na Ursynowie!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...