Barbara Nowacka prezentuje listę Zjednoczonej Lewicy w Warszawie

Rafał Osiński    2015-09-24 13:54:40

Choć nazwiska znajdujące się na stołecznej liście wyborczej Zjednoczonej Lewicy znamy już od jakiegoś czasu, to dopiero dziś dowiedzieliśmy się więcej szczegółów na ich temat. Kompletnej prezentacji na konferencji prasowej dokonała startująca z pierwszego miejsca Barbara Nowacka.

Główne wejście Pałacu Kultury i Nauki w czwartkowe przedpołudnie należało do przedstawicieli Zjednoczonej Lewicy. – Na naszej liście są zarówno osoby, które reprezentują partie wchodzące w skład koalicji jak i ci, którzy do partii nigdy nie należeli – podkreśliła Barbara Nowacka.

Na kolejnych miejscach znajdują się między innymi: Katarzyna Maria Piekarska  jedyna lewicowa radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Krystian Legierski  radny warszawski poprzedniej kadencji i działacz LGBT, który ostatnio zasłynął poparciem Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich, Piotr Szumlewicz  ekspert Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, a także dobrze znana w Warszawie działaczka Zielonych Joanna Erbel.

To jednak nie jedyne warte odnotowania osoby, które znajdują się na warszawskiej liście ZL. Na szóstym miejscu znalazł się także Rafał Skąpski  wiceminister kultury w rządzie Leszka Millera i były prezes Państwowego Instytutu Wydawniczego zlikwidowanego przez rząd Platformy Obywatelskiej. Z jedenastego miejsca do Sejmu startuje z kolei Ewa Sufin-Jacquemart  działaczka Zielonych, aktywistka, biorąca udział w licznych kampaniach społecznych. Zaraz za nią, na dwunastym miejscu jest Krzysztof Szamałek  wiceminister środowiska w latach 2001 – 2005, były przewodniczący Stowarzyszenia Ordynacka. Ostatnie, czterdzieste miejsce należy zaś do byłego posła SLD Piotra Gadzinowskiego. – Dziś nie ma z nami Piotra Gadzinowskiego, ale jest on usprawiedliwiony. Obecnie przebywa w Chinach, gdzie w ramach współpracy polsko – chińskiej walczy o miejsca pracy dla Polski – poinformowała Barbara Nowacka. – Prosił, by przedstawić go jako „KPD” – kompetentny, pracowity i dowcipny – dodała.

Na stołecznej liście Zjednoczonej Lewicy znaleźć można osoby w różnym wieku oraz różnych zawodów. Najmłodszy kandydat ma 22 lata. Wśród nich pojawili się ludzie różnych profesji m.in. ekonomiści, nauczyciele, urzędnicy, prawnicy, a nawet aktorzy, plastycy czy instruktorka arteterapii.

Listę skomponowano począwszy od piątego miejsca zgodnie z zasadami suwaka. Oznacza to, że naprzemiennie znajdują się na niej kobiety i mężczyźni.

– Zgodnie z zapowiedzią każdy tydzień kampanii poświęcamy innemu problemowi. Obecnie rozmawiamy z Polakami o sprawach społecznych i sprawach rynku pracy. Choć bezrobocie w stolicy jest niewysokie, to powszechny jest tu problem niskich wynagrodzeń, bezpłatnych staży, umów śmieciowych oraz braku możliwości awansu w pracy. Tymi patologiami będziemy chcieli zająć się w kolejnej kadencji Sejmu. Nie ukrywamy, że w Warszawie liczymy na 3 – 4 mandaty – zapowiedziała liderka listy.

– Jesteśmy w okresie dużych protestów. Dziś strajkuje sądownictwo, w przyszłym tygodniu służba zdrowia. Jeśli dostaniemy się do parlamentu, będziemy usilnie zabiegać o prawa pracowników – obiecał z kolei Piotr Szumlewicz.

Humorystycznym akcentem spotkania była obecność psa należącego do Katarzyny Marii-Piekarskiej. – Piesek nazywa się Bondzik. To będzie nasza maskotka wyborcza, która zaprowadzi nas do sukcesu – wyraziła nadzieję właścicielka.

 Czy tak będzie? Odpowiedź poznamy już za miesiąc.

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Zjednoczona Lewica: Jesteśmy alternatywą dla PO i PiS!

Joanna Erbel: Robert Biedroń przekonał mnie do kandydowania. Nikt tego za nas nie zrobi

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...