Kryty tor łyżwiarski powstanie na Stegnach

Polityka Warszawska    2015-09-25 07:59:24

Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Zmodernizowany tor łyżwiarski pozwoli osiągającym sukcesy polskim sportowcom na całoroczne przygotowania w kraju. Z kompleksu będą mogli korzystać również amatorzy.

– Chcemy zrobić porządną wielofunkcyjną inwestycję, która będzie służyła mieszkańcom na lata – powiedziała na konferencji prasowej prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Modernizacja toru łyżwiarskiego Stegny pozwoli na całoroczne wykorzystanie toru zarówno przez warszawskie dzieci i młodzież, jak i dorosłych uprawiających sport rekreacyjnie – dodała, zaznaczając, że nowy obiekt będzie również do dyspozycji zawodowych sportowców. Pierwotne plany zakładały jedynie zadaszenie powstałego w 1979 r. lodowiska. Zdecydowano się jednak na wyburzenie starego budynku zaplecza i zbudowanie nowego, stanowiącego wraz z zadaszeniem toru jedną bryłę. Pozostać ma za to istniejąca płyta toru łyżwiarskiego wraz z infrastrukturą i technologią mrożenia. Sama powierzchnia nowego dachu będzie większa od powierzchni dachu Stadionu Narodowego.

Budynek będzie wielofunkcyjny, m.in. dzięki składanym trybunom. Zapowiadana modernizacja pozwoli na organizację zawodów o randze międzynarodowej w dyscyplinach takich jak łyżwiarstwo szybkie i figurowe, short-track, hokej na lodzie i curling. Ponadto znajdą się tam dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych sala gimnastyczna, sale do squasha, tenisa stołowego, ćwiczeń fitness, sztuk walki, siłownia, sauna, jacuzzi czy pomieszczenia odnowy biologicznej. Wokół toru łyżwiarskiego zbudowana zostanie bieżnia, a powierzchnia lodowisk i toru po wyłożeniu specjalną podłogą będzie stanowić arenę do rozgrywania poza sezonem innych dyscyplin sportowych np. koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej. Na widowni zmieści się maksymalnie 6259 osób. Podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego teleskopowe trybuny będą składane, co zmniejszy liczbę miejsc o około 1000.

– Ten tor jest dla polskiego łyżwiarstwa szybkiego inwestycją strategiczną – powiedział minister sportu i turystyki Adam Korol. – Powinniśmy stworzyć warunki do tego, żeby nasi najlepsi zawodnicy, ale nie tylko, mieli możliwość przygotowywania się w kraju. Najlepszym do tego miejscem w Polsce będzie tor na Stegnach – Korol zaznaczył, że warunki atmosferyczne panujące w kraju nie pozwalają na należyte przygotowanie się łyżwiarzy do zawodów. W tej chwili w Polsce można trenować tylko na torach odkrytych, gdzie lód jest dostępny najwyżej przez kilka miesięcy w roku. – Do dobrego przygotowania do imprezy potrzebujemy siedmiu czy nawet ośmiu miesięcy spędzonych na lodzie – podkreślił, zapowiadając stworzenie na Stegnach Centrum Sportów Lodowych oraz Ośrodka Szkolenia Olimpijskiego.

Warto podkreślić, że polscy łyżwiarze, mimo niesprzyjających warunków, odnoszą ostatnio niemałe sukcesy. Zdobyli złoty, srebrny i brązowy medal na zeszłorocznych igrzyskach w Soczi oraz brązowy w 2010 r. w Vancouver.
Przewidywany koszt inwestycji to 160 mln zł. 100 mln będzie pochodzić z budżetu Warszawy, resztę zapewni Ministerstwo Sportu i Turystyki. Obiekt ma być oddany do użytku za około 3 lata.

Tekst i zdjęcia: Jacek Stawiany
Wizualizacje obiektu
materiały Urzędu M. St. Warszawy

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wierzbicki: Chcemy modernizacji toru Stegny

Plac Defilad jakiego nie znacie

Premier zapowiada "miliardy dla Warszawy"

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...