Sąd oddalił wniosek Metra ws. Inspiro

Adam Kielar    2015-09-26 18:48:38

W piątek Sąd Rejonowy dla dzielnicy Śródmieście zajmował się sprawą sporu między Metrem Warszawskim, a producentem wagonów Inspiro, niemiecką firmą Siemens. Spór dotyczył zabezpieczenia jako dowodu, opinii biegłego na temat przyczyn nadmiernego zużycia kół w tych składach oraz torowiska podziemnej kolejki. Biegły był zdania, że za problem odpowiadał stan torów, a nie pociągi. Sąd przyjął opinię, oddalając wnioski Metra o powołanie nowych biegłych czy przesłuchanie Ryszarda Kępki, autora wspomnianej opinii.

Stołeczne Metro starało się wykazać, że opinia biegłego jest niekompletna. Według przedstawicieli Metra, nie został zabezpieczony żaden dowód, a ponadto biegły skupił się tylko na kwestii smarownic, a nie wziął pod uwagę współpracy koła i szyn ani nie zmierzył geometrii. To nie wszystkie zarzuty – przedstawiciele miejskiej spółki wskazywali, że wyznaczony biegły nie jest specjalistą w tej dziedzinie. – Jest wpisany jako specjalista od bezpieczeństwa ruchu kolejowego, a nie budowy i stanu infrastruktury czy pojazdów. Sformułowania, których używa są mocno niefachowe – mówił Marek Sokołowski z zarządu Warszawskiego Metra, cytowany przez portal tranport-publiczny.pl. Wskazywał też wiele innych zachowań biegłego, który jego zdaniem nie był wystarczająco kompetentny do przeprowadzenia ekspertyzy w tej sprawie.

Siemens z kolei podkreślał, że przedstawiciele Metra nie pozwalali biegłemu pracować, opóźniali go, a także chcieli skompromitować go w oczach sądu. Najpierw przeciwnik uniemożliwiał przeprowadzenie dodatkowych badań przez biegłego, a teraz ich brak stosuje jako argument. – Metro zrobiło wszystko, żeby utrudnić pracę biegłego – mówił prawnik reprezentujący Siemensa.

Sąd jednak nie zgodził się z argumentacją Metra i przyjął ekspertyzę. Jednak nie oznacza to, że tym samym stwierdził jej prawdziwość. – Od tego będzie odpowiedni sąd i proces główny, jeśli do niego dojdzie, jednak podpowiadam stronom możliwość ugody – doradzała obydwu stronom sędzia Milena Dutkowska. Przedstawiciele metra nie uznają decyzji sądu za porażkę, natomiast reprezentanci Siemensa nie kryli zadowolenia. Sąd nie uznał wadliwości badań przeprowadzonych przez obiektywnego biegłego. A jego opinia jest jednoznaczna – podkreślał mecenas Marcin Ziemiński, reprezentujący niemiecką firmę.

Metro nie planuje żadnych dalszych kroków. – Zabezpieczyliśmy interes spółki w postaci zajęcia gwarancji bankowej. Liczę jednak, że przystąpimy do rozmów technicznych na temat rozwiązania tego problemu – mówił Sokołowski. Również Siemens wcale nie pali się do dalszego procesu. – Chcemy wyjaśnić przyczyny nadmiernego zużycia kół i torów oraz znaleźć rzeczywisty powód takiego stanu rzeczy. Jesteśmy w pełni otwarci do rozmów – podkreślała Kinga Jabłonowska-Hieronimczuk, dyrektor ds. PR polskiego oddziału niemieckiej firmy.

W sądzie był również obecny Jarosław Krajewski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Warszawy. Wezwał on Prezydent Warszawy do zabrania stanowiska w tej sprawie. – Chcemy by pani prezydent jak najszybciej publicznie, na konferencji prasowej, lub na sesji rady miasta, wyjaśniła tę sprawę. Nie może być tak, że Hanna Gronkiewicz-Waltz chwali się oddawaniem metra czy pociągami, a teraz, gdy są problemy, chowa się przed opinią publiczną – mówił Krajewski.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

 

Źródła: transport-publiczny.pl, TVN Warszawa

Zdjęcie: FB Metro Warszawskie

Zobacz także:

Aktualizację strategii czas zacząć! #Warszawa2030

Warszawa patrzy w przyszłość

DWA BRZEGI: Tramwaj na Gocław

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...