Barometr Warszawski 2015: lepsza służba zdrowia i edukacja

Rafał Osiński    2015-09-27 19:21:58

Ratusz opublikował wyniki kolejnego badania Barometr Warszawski. Zostało ono wykonane na reprezentatywnej próbie 1100 mieszkańców w wieku 15 lat i więcej. Obraz dobrostanu mieszkańców stolicy wbrew opiniom malkontentów maluje się w relatywnie optymistycznych barwach.

Mieszkańcy Warszawy zdecydowanie lubią swoje miasto. Aż 91 proc. z nich kojarzy się ono pozytywnie lub bardzo pozytywnie. Ten wskaźnik od lat jest na bardzo wysokim poziomie. Być może wynika to między innymi z faktu, że pozytywnie oceniamy stan zieleni miejskiej i czystości w mieście (odpowiednio 89 proc. i 86 proc. ocen pochlebnych ze strony warszawiaków).

Bezpieczeństwo

W oczach mieszkańców stolica uchodzi za bezpieczne miasto. Taki pogląd wyraża 87 proc. osób, a z kolei według 68 proc. stan bezpieczeństwa w ostatnim roku wyraźnie się poprawił. Za konieczne uważa się jednak zwiększenie ilości patroli oraz upowszechnienie kamer monitoringu. Wśród przestępstw największe obawy budzą rozboje, agresja na ulicach oraz włamania i niebezpiecznie jeżdżący kierowcy.

Administracja

Co ciekawe, całkiem nieźle oceniane jest także działanie urzędów. Aż 82 proc. osób wyraża na ich temat pozytywne zdanie. Niewiele mniej, bo 74 proc. sądzi, że urzędnicy pracują rzetelnie. Zdaniem ponad połowy (57 proc.) w ostatnim roku zmniejszyła się także korupcja w urzędach. Warszawiacy uważają, że urzędnicy są raczej uprzejmi, nie opóźniają spraw i angażują się w swoje obowiązki. 

Powody do zadowolenia ma także prezydent Hanna Gronkiewicz Waltz. 66 proc. ocenia jej działania pozytywnie (29 proc. ma odmienne zdanie) zaś 65 proc. ocenia ją jako dobrego gospodarza. Niewiele mniej (63 proc.) sądzi, że dotrzymuje ona swoich zobowiązań. O tym jednak, jak niejednoznaczne są wyniki omawianych badań świadczy fakt, że według 62 proc. ankietowanych władze dbają przede wszystkim o interesy swoje, a nie mieszkańców. To podobna opinia jak w 2014 roku.

Sprawy społeczno – kulturalne

Również i w tej dziedzinie opinie pozytywne zdecydowanie przeważają nad negatywnymi. Zdaniem 62 proc. ankietowanych pozytywnie należy ocenić działalność stołecznej służby zdrowia. To duża zmiana. Rok temu takie oceny wystawiało zaledwie 34 proc. mieszkańców. Dla 80 proc. z kolei satysfakcjonujący jest sposób funkcjonowania edukacji szkolnej i przedszkolnej, przy czym rok temu wynik był niemal 2 razy gorszy (47proc.).

Jeszcze lepsze notowania ma stołeczna oferta sportowo – rekreacyjna oraz oferta kulturalna (odpowiednio 83 proc. i 85 proc.).

Rynek pracy

Niezmiennie pozytywnie oceniany jest warszawski rynek pracy. Zdaniem 67 proc. w stolicy bez większych kłopotów można znaleźć pracę, choć dla zdecydowanej większości jest to praca niespełniająca oczekiwań. Sytuacja na rynku pracy poprawia się – rok temu podobnego zdania było 56 proc. osób. Jak z kolei wypada stolica w porównaniu do innych metropolii? Zdaniem 28 proc. w Warszawie łatwiej znaleźć pracę niż w innych miastach (20 proc. jest przeciwnego zdania). 

Transport

Opinia mieszkańców Warszawy o komunikacji miejskiej jest ponownie bardzo dobra. Pozytywne oceny wystawia jej 85 proc. ankietowanych. Nie najgorzej jest z także z drogami w mieście – ich stan odpowiada 74 proc. ankietowanych. Rok wcześniej zadowolona była tylko połowa mieszkańców. Komunikacja miejska jest bardzo popularna i często z niej korzystamy. Tylko 7 proc. nie robi tego wcale.

Warszawiacy lubią jeździć samochodami, choć częściej jako pasażerowie niż kierowcy. Sporo do zrobienia pozostaje jednak wobec systemu rowerów miejskich Veturilo. Choć liczba stacji rośnie, to aż 71 proc. nigdy z nich nie korzystało (rok temu było to 80 proc. osób). Pilnego rozpowszechnienia wymaga także system parkingów P+R – aż 80 proc. nigdy z nich nie korzystało. To wynik tylko o 1 punkt procentowy lepszy niż w 2014 roku, co oznacza, że działania zachęcające kierowców do wyboru komunikacji miejskiej przynajmniej w tym zakresie okazują się nieskuteczne.

Dla 67 proc. konieczne jest uprzywilejowanie komunikacji miejskiej wobec pozostałych środków transportu, choć dla 63 proc. liczba buspasów jest wystarczająca. To co szczególnie podoba się w komunikacji miejskiej, to częstotliwość kursowania i zasięg. Największy problem z kolei stanowią dla nas wysokie ceny i tłok.

Priorytety

Mieszkańcy stolicy zapytani zostali także o priorytety, na których powinny skoncentrować się władze Warszawy w najbliższym okresie. Nie dziwi fakt, że na pierwszym miejscu znalazła się służba zdrowia (51 proc. wskazań), oraz sprawy związane z drogami – ich naprawa a także budowa obwodnicy oraz zmniejszenie korków. Lista zadań jest praktycznie identyczna jak w zeszłym roku. Co ciekawe, wydaje się, że reforma biletowa zaproponowana przez ratusz przed referendum z 2013 roku została zaakceptowana przez mieszkańców – tylko 9 proc. wskazuje na konieczność obniżenia ich cen.

Więcej interesujących danych znaleźć można na stronie Urzędu Miasta

 

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

Zdjęcie: facebook.com/warszawa/photos_stream

Zobacz także:

Korzystne zmiany dla rowerzystów

Więcej zarabiamy i rzadziej się cieszymy. Co wiemy po Warsaw Days?

Warszawiacy kupują więcej biletów

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...