Przerwana bielańska sesja

Jan Kunert    2015-09-29 22:26:03

Na wniosek klubu radnych Platformy Obywatelskiej przerwano nadzwyczajną sesję na Bielanach ws. Lasu Bielańskiego. Głos zdążyli zabrać tylko przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz jeden z ekspertów. Opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości mówi o obstrukcji demokracji.

We wtorek, na wniosek radnych PiS, w nadzwyczajnym trybie zebrała się Rada Dzielnicy. Opozycyjni radni zwołali posiedzenie, ponieważ nie zostali zaproszeni na spotkanie z RDOŚ oraz z ekspertami na początku września. Wtedy prezentowano wyłożony właśnie do konsultacji społecznych, projekt planu ochrony rerwatu Las Bielański. –  Chcemy by zarząd dzielnicy i eksperci przedstawili nam sytuację w sposób dokładny, tak by nie było najmniejszych wątpliwości. Za dużo dziwnych sytuacji było w przeszłości w sprawie Lasu Bielańskiego i teraz trzymamy po prostu rękę na pulsie – mówił wtedy "Polityce Warszawskiej" radny PiS, Stefan Kulesza.

Również i na to posiedzenie zostali zaproszeni przedstawicele RDOŚ. W porządku obrad była dyskusja nad projektem planu ochrony rezerwatu Las Bielański oraz przyjęcie stanowiska rady. Sprawy jednak przybrały nieoczekiwany obrót. Po prezentacji projektu planu, na wniosek klubu PO, przewodniczący rady Robert Wróbel przerwał sesję. 

"Obstrukcja demokracji"

 – Stało się to po tym, jak jeden z ekspertów powiedział, że dokumentacja planistyczna zawiera dużo błędów, braków i niedomówień  mówi "Polityce Warszawskiej" Kulesza.  – Jesteśmy całą sytuacją mocno zaniepokojeni  – dodaje. Mówi o tym, że odebrano dzisiaj radnym PiS-u możliwość zadawania pytań w istotnej dla mieszkańców sprawie.  – Nie wiemy w jaki sposób RDOŚ planuje ochronić Las Bielański przed hałasem samochodowym i lotniczym. Nie wiemy, jak na rezerwat będzie wpływać budowa kolektora ściekowego pod ul. Marymoncką oraz budowa mieszkań w bezpośrednim sąsiedztwie lasu  – wylicza radny. Dodaje, że chciał również dzisiaj zapytać przedstawicieli RDOŚ o dokumentację, na podstawie której sporządzano plan. Całą sytuację nazywa "obstrukcją demokracji".

Lekceważenie głosu mieszkańców?

Wiceburmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk odpowiada, że już za dwa dni będzie spotkanie wszystkich zainteresowanych stron: mieszkańców, ekspertów, radnych i przedstawicieli RDOŚ i zarządu dzielnicy. – Mieliśmy głosować stanowisko Rady Dzielnicy przed wysłuchaniem głosu mieszkańców? Dzisiejsza sesja  zwołana przed tym spotkaniem, to lekceważenie ich głosu – komentuje. Dodaje też, że wszyscy są na to spotkanie zaproszeni. Mówi o szerokiej akcji informacyjnej. – Informacja dotarła do każdej bielańskiej spółdzielni. Komunikujemy się z mieszkańcami również za pomocą mediów społecznościowych – mówi Pietruczuk.

 – Nie byłoby tylu informacji w tej sprawie, gdyby nie zainteresowanie radnych PiS-u  twierdzi Kulesza.  Na zaproszeniach na to spotkanie jest adnotacja o konieczności potwierdzenia przybycia. Czy to oznacza, że radni nie są na nim mile widziani? – pyta.

Spotkanie w siedzibie urzędu odbędzie się 1 października o godz. 16:30. Obwieszczenie RDOŚ o wyłożonym do konsultacji społecznych projekcie planu, można przeczytać tutaj. Do ósmego października można składać uwagi. Będzie on również opiniowany przez Radę Warszawy oraz wojewodę. Wejdzie w życie czternaście dni po podpisaniu przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Napisz do autora: jan.kunert@poltykawarszawska.pl

Zdjęcia: "Polityka Warszawska"

 

ZOBACZ TAKŻE:

Bielańscy radni domagają się nadzwyczajnej sesji ws. Lasu Bielańskiego

Projekt ochrony Lasu Bielańskiego. Eksperci mówią o szkolnych błędach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...