Nowi włodarze Bemowa: Pomagamy się pakować starej ekipie

Karolina Wiśniewska    2015-09-30 19:20:20

Z jednej strony słyszymy o zakończeniu konfliktu na Bemowie. Z drugiej o ostatecznym zdeptaniu samorządowej demokracji. Dzielnica ma nowy zarząd pod kierownictwem jednego z dotychczasowych pełnomocników Marka Lipińskiego. Krzysztof Zygrzak nie jest już burmistrzem, lecz zapowiada kolejne działania: „Jestem przekonany, że obecne bezprawne postępowanie będzie początkiem końca "kariery" Pani Waltz i jej wątpliwej jakości otoczenia”.

We wtorek wieczorem, decyzją Hanny Gronkiewicz-Waltz doszło do oficjalnej zmiany warty w bemowskim ratuszu. Pani prezydent wydała zarządzenie, na mocy którego nowym burmistrzem zostaje Marek Lipiński, a jego zastępcami Grzegorz Popielarz oraz Grzegorz Kuca. Panowie Lipiński i Popielarz – jak pamiętamy – od stycznia sprawowali funkcję pełnomocników stołecznego ratusza na Bemowie. Grzegorz Kuca natomiast to były pracownik wydziału administracyjno-gospodarczego w dzielnicy, ostatnio zajmujący też stanowisko dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji.

G.Popielarz: Urząd będzie funkcjonował normalnie

Zarządzenie weszło w życie natychmiastowo. W krótkiej rozmowie z „Polityką Warszawską” nowy wiceburmistrz Grzegorz Popielarz przyznaje, iż ma nadzieję, że to ostateczny koniec konfliktu między warszawskim ratuszem, a Urzędem Dzielnicy. – Liczymy się z tym, że dawny zarząd będzie podejmował kroki naruszające tą sytuację, ale jesteśmy na to przygotowani – komentuje. Pytany o pierwsze działania odpowiada: – Najpierw pomagamy spakować się poprzedniej ekipie. Potem musimy uporządkować sytuację w urzędzie, a następnie urząd będzie działał dalej w normalnym trybie.

Burmistrz na urlopie

Krzysztof Zygrzak nie jest już ani burmistrzem, ani pełniącym obowiązki burmistrza (taką funkcję prawował bowiem od 17 września, czyli ostatniej sesji rady miasta, która odwołała go ze stanowiska). W specjalnym oświadczeniu całą sprawę komentuje krótko: „Demokracja na Bemowie została ostatecznie zdeptana” i – zgodnie z przypuszczeniami Grzegorza Popielarza – zapowiada kolejne działania, w tym zaskarżenie decyzji pani prezydent do sądu administracyjnego. Były burmistrz jest przekonany, że Hanna Gronkiewicz-Waltz po raz kolejny złamała prawo. „Pani Waltz, nie potrafiąc nijak zbudować większości w Radzie Dzielnicy, nie czekając nawet ustawowych 30 dni od ostatnich rozstrzygnięć Rady Miasta (17 września), powołała właśnie zarząd komisaryczny. Skład iście wymarzony, złożony z dotychczasowych urzędników-pełnomocników...” – pisze w swoim oświadczeniu.

Zygrzak zapowiada również, że radni Bemowa zaangażują się we wszelkie inicjatywy, które będą miały na celu przywrócenie na Bemowie „dawnego ładu i normalności”. Nowych rządzących krytykuje m.in. za fakt, iż nie mieszkają na Bemowie i nie zostali wybrani w ostatnich wyborach. Burmistrzowi Lipińskiemu zarzuca również to, że przez najbliższe tygodnie będzie burmistrzem wirtualnym, bo obecnie przebywa w Stanach Zjednoczonych. – Każdy musi kiedyś odpocząć – odpowiada wiceburmistrz Popielarz – Marek Lipiński jest na urlopie, wraca 14 października.

Koniec bemowskiej wojny?

Czy decyzja pani prezydent ostatecznie kończy bemowską wojnę? Najprawdopodobniej nie. Krzysztof Zygrzak już zapowiada nowe działania, a przytaczane oświadczenie kończy słowami „Do zobaczenia wkrótce”. O niespodziankach dla Hanny Gronkiewicz-Waltz pisał zresztą niedawno na Twitterze również sam Jarosław Dąbrowski:

W zakończenie konfliktu wątpią też radni innych klubów. – Otoczenie pana Zygrzaka słynie z licznych medialnych akcji, jak chociażby wizerunek Putina na naszym ratuszu, więc nie trudno się spodziewać, że w sferze werbalnej i poprzez podobne happeningi podobne inicjatywy będą podejmowane ponownie – mówi radny PiS Zbigniew Chmiel. Czy będą skuteczne? – Wątpię, poprzednie raczej nie przynosiły większych efektów – przypomina.

Radny PiS zwraca jednak uwagę na inną kwestię. – Wciąż mamy niejasną sytuację w radzie dzielnicy. Radna Patrycja Czerska nie złożyła ślubowania, nie wiemy jak z większością, dlatego jeszcze wiele się może wydarzyć i de facto nie mamy pewności czy nowy zarząd komisaryczny jest na stałe czy tylko „na chwilę” – tłumaczy w rozmowie z „Polityką Warszawską”. Dodaje też, że jego klub na współpracę z nowym zarządem jest otwarty, ale pod kilkoma warunkami – musi działać zgodnie z zasadami, statutem dzielnicy i przede wszystkim dla dobra mieszkańców. – Jeśli nowi włodarze spełnią te kryteria, nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy nie współpracować. Zresztą z panem Zygrzakiem i jego zastępcami również na taką współpracę byliśmy otwarci, tylko wszelkie próby zwrócenia im uwagi, że w czymś robią coś źle od razu skutkowały zakończeniem jakichkolwiek dyskusji – tłumaczy.

Dwuwładza, jaka miała miejsce na Bemowie przez ostatnie miesiące nie służyła nikomu, a zwłaszcza mieszkańcom. – Mamy nadzieję, że decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz miała na celu uporządkowanie tej sytuacji – dodaje radny Chmiel. Podobne stanowisko słyszymy od bemowskich aktywistów. – Sytuacja faktycznie była patowa, wszyscy ze sobą walczyli, a dzielnica i jej mieszkańcy tylko tracili na tym konflikcie – mówi Wojciech Surała z Miasto Jest Nasze.

Nie trudno przewidzieć, że w całej sprawie nie powiedziano jeszcze ostatniego zdania. Najbliższa sesja rady dzielnicy przewidziana jest na najbliższy poniedziałek (5 października) i z pewnością politycznych emocji na niej nie zabraknie.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcie: Facebook.com/Bemowo

ZOBACZ TAKŻE:

Na Bemowie wymieniają zamki w drzwiach

Burmistrz Bemowa zapowiada powołanie „komisji śledczej”

"Wybieram Bemowo" – nowy klub w radzie dzielnicy

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...