Śródmieście. Wraca sprawa kamienicy przy Kredytowej 6

Karolina Wiśniewska    2015-10-01 07:59:34

– Dlaczego mieszkańców kamienicy przy Kredytowej 6 nie informuje się o decyzjach śródmiejskiego ZGN? – pytano na posiedzeniu dzielnicowej rady.

Środową jedenastą sesję rady dzielnicy Śródmieście zdominował temat decyzji zwrotowych przekazywanych wspólnotom mieszkaniowym i lokatorom komunalnym. Kompleksową informację w tej sprawie przedstawiła na posiedzeniu Dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w Śródmieściu Małgorzata Mazur. Zmianie uległ bowiem schemat wydawanych decyzji. – Poprzedni chyba nie dla wszystkich był wystarczająco zrozumiały, niektóre wspólnoty zgłaszały pewne wątpliwości, a mieszkańcy bali się, że lada moment budynek, w którym mieszkają zostanie przekazany, a to nie jest tak. Postanowiliśmy więc to dopracować i uściślić niektóre kwestie – mówiła dyrektor Mazur.

Śródmiejski ZGN informuje, że decyzja prezydenta miasta o przekazaniu budynku właścicielom umożliwia to przekazanie, ale nie oznacza, że nastąpi ono już w najbliższym czasie. – Do tego potrzebny jest komplet dokumentów, w tym m.in. decyzja dekomunalizacyjna. Poinformowaliśmy o tym nasze wspólnoty – dodała pani dyrektor, na co szybko zareagowali zarówno radni, jak i mieszkańcy. – Mam przed sobą wykaz dwudziestu siedmiu kamienic, które faktycznie dostały takie oświadczenie, o którym pani mówi, ale nie ma wśród nich kamienicy przy ulicy Kredytowej 6. Dlaczego? – pytała radna Ewa Czerwińska. – Decyzja o jej oddaniu była wyznaczona na 4 września, później mieszkańcy w bardzo szybkim tempie byli powiadamiani, że nie będzie tego oddania, bo ratusz wstrzymał się z decyzją. Byli zdezorientowani – przekonywała.

Głos radnej wparli także obecni na sali mieszkańcy. – Ustawa mówi wprost, że jeśli do wspólnoty dołączony ma zostać nowy właściciel, zarząd oraz lokatorzy powinni być poinformowani wcześniej, niż w momencie aktu przekazania – komentował jeden z nich. – Możemy przygotować dodatkowe powiadomienie, ale nie wiem czemu ma ono służyć w momencie przekazywania kamienicy – skomentowała dyrektor Mazur. – Temu, aby następnym razem nie dochodziło do takich nadużyć jak w przypadku naszej kamienicy – odpowiedziała jedna z mieszkanek budynku przy Kredytowej 6. – Nie można przekazywać kamienicy, wobec której toczy się postępowanie w SKO, tu wszystkie procedury zostały złamane – dodała, co dyrektor ZGN skomentowała krótko: „Nie złamaliśmy, po prostu nie mieliśmy od BGN stosownych informacji”.

Sprawa kamienicy przy Kredytowej 6 nie jest nowa. Jej oddanie, jak zostało wspomniane, zaplanowano na 4 września, lecz miasto w ostatniej chwili wstrzymało się z decyzją. Pojawiły się wątpliwości prawne. Mieszkańcy znaleźli dowody na to, iż osoby, które skupiły roszczenia posłużyły się pełnomocnictwem osoby nieżyjącej. Do tego dopatrzono się licznych błędów w dokumentach, co ich zdaniem oznacza, że wszelkie decyzje są nieważne. Sprawa trafiła to Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Temat wrócił wraz z informacją pani dyrektor dotyczącą decyzji zwrotowych. Sprawa budzi ogromne emocje, co na sesji rady dobrze było widać i czemu nie ma się co dziwić. – Apelujemy do ZGN, aby informacje dotyczące tak newralgicznej sfery były wyjątkowo starannie przygotowywane – zwrócił się do pani dyrektor już na koniec radny PiS Krzysztof Górski. 

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Rodzina na swoim? Umowy na hejnał w Śródmieściu

Mała ustawa reprywatyzacyjna niezgodna z Konstytucją?

Sąd: Śpiewak nie naruszył dóbr osobistych Jakubiaka

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...