Samochód, rower czy komunikacja miejska? Wyścig miejski

Polityka Warszawska    2015-10-02 07:54:38

Wyścig miejski po niemal całej Warszawie odbył się w ostatni dzień września. Konkurowały ze sobą samochód, rowery oraz środki komunikacji miejskiej. Zwycięzcą okazał się kierowca samochodu, który wyprzedził rowerzystów o niecałe pół godziny. Gdyby nie błąd korzystającej z transportu zbiorowego grupy, zajęłaby ona drugie miejsce.

Trasa wyścigu wiodła z Ursynowa przez Jazdów, Żerań, Wolę i Centrum z powrotem na Ursynów. Prowadzący samochód Krzysztof Olędzki przejechał ją w dwie godziny i dwadzieścia dwie minuty. Dwadzieścia sześć minut później na mecie stawił się dosiadający roweru Krzysztof Bendkowski, do którego po kolejnych czterech minutach dojechał również na jednośladzie Krzysztof Nawrocki. Z czasem trzy godziny i dziesięć minut rywalizację zakończyła zaś poruszająca się komunikacją miejską Gosia Antosik.
Uczestnicy mieli na trasie do zaliczenia punkty, gdzie musieli zrobić sobie zdjęcie z kartą kontrolną.

Karta kontrolna

Organizatorem wyścigu był Piotr Janowski, członek Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa, gdzie zajmuje się m.in. komunikacją miejską i siecią drogową. Jak jednak podkreśla, wydarzenie odbyło się z jego prywatnej inicjatywy. – Pomysł pojawił się w dyskusji na Forum Obywateli Ursynowa – tłumaczy. – Mamy tam różne dyskusje, m.in. o wyższości komunikacji zbiorowej nad indywidualną i odwrotnie, doszło tam kiedyś do zakładu, co będzie szybsze – Janowski ze znajomymi postanowił sprawdzić to empirycznie na ulicach i drogach rowerowych stolicy.

Rower szybki, ale...

Wyłączając odcinek trasy S8 (Żerań-Wola), gdzie przed godziną 16 nie było korków, rowerzyści byli szybsi od samochodu. Niestety na moście Grota-Roweckiego brakuje dogodnej drogi dla rowerów. Technicznym przegranym wyścigu jest, zdaniem uczestników, właśnie infrastruktura rowerowa. – Jej po prostu cały czas brakuje – mówi Janowski. – Ona się tworzy, ale tworzy się w bólach i tworzy się troszeczkę bez ładu i składu, pomimo że mamy w mieście pełnomocnika i pomimo pewnych wysiłków tego pełnomocnika. – Organizator zaznacza, że wiele dróg rowerowych urywa się, przeskakuje na drugą stronę, jak choćby przy Dworcu Zachodnim, gdzie rowery trzeba przenosić po schodach. – Coś się jednak w Warszawie zmienia na lepsze, tylko dosyć powoli – dodaje. Powstają m.in. drogi o nawierzchni kompozytowej, asfaltowej, które są znacznie wygodniejsze dla cyklistów. – Natomiast cała masa ścieżek zbudowanych z kostki to jest jeden wielki dramat.

Znacznie lepiej ocenia transport zbiorowy w mieście. Korzystająca z niego Gosia Antosik zamiast pojechać autobusem 185 albo 186 wybrała podróż przez most Poniatowskiego i ul. Targową, co kosztować ją mogło stratę nawet 50 minut. Gdyby nie to, na mecie byłaby tuż po prowadzącym samochód Olędzkim. – Wnioski mamy proste, okazuje się, że po Warszawie da się jeździć komunikacją zbiorową, bo całe miasto dookoła można objechać w ciągu pół dnia – mówi Janowski. – Jeśli chodzi o czas podróży, komunikacja zbiorowa nawet poza godzinami szczytu jest konkurencyjna dla samochodu.

Zielona falo, wróć

Na ostatnim odcinku Wola-Centrum-Ursynów samochód okazał się najwolniejszy. Działo się to w porze popołudniowego szczytu, zaczęły się korki. Jakie są minusy poruszania się po Warszawie autem? – Nie ma tu czegoś takiego jak zielona fala, a aż się o to prosi – zaznacza Janowski. – Nie rozumiem, dlaczego naście lat temu, jak ruszałem na zielonym świetle z okolic ul. Płaskiej i Wałbrzyskiej, dojeżdżałem aż do Dworca Centralnego. Teraz nie ma tego w żadną stronę. – Innym problemem, z którym kierowcy będą musieli mierzyć się jeszcze przez kilka tygodni jest niemożność korzystania z Mostu Łazienkowskiego. Z drugiej strony zwycięzcą technicznym wyścigu okazała się Trasa Toruńska. – Zrobiono ją w terminie, porządnie i nagle się okazało, że po Warszawie można bez problemu jeździć. – Uczestnicy mieli dżentelmeńską umowę, zobowiązali się, że jeżdżą zgodnie z przepisami, więc po Trasie Toruńskiej kierowca jechał 60-80 km/h, dawał się wyprzedzać. – Gdyby jechał tak jak wszyscy, to byłby o 5 minut wcześniej. Te obwodnice naprawdę zdają egzamin, jeżeli tylko nie zaczną się korkować czy nie będzie wypadków.

Organizator już zapowiada kolejną edycję wyścigu. – Wszyscy planujemy, żeby powtórzyć ten wyścig w maju, ze względu na to, że zimą może nie być takiej przyjemności z jazdy rowerem i wcześnie robi się ciemno – tłumaczy. Start wiosennego wyścigu miałby odbyć się w godzinach rzeczywistego szczytu, czyli ok. godziny 16. Trasa ma prowadzić przez sam Mordor, a więc miejsce notorycznie zakorkowane. – Konkretnej daty jeszcze nie mamy, bo tak naprawdę zależy to też od pogody, robienie czegoś takiego w deszczu mija się trochę z celem. Samochody wtedy jeżdżą wolniej, zaś rowerzyści nie mieliby przyjemności – mówi. Suchy majowy dzień wydaje się być idealny na powtórkę wyścigu. – Ja wtedy na pewno też pojadę rowerem.

Autor: Jacek Stawiany

Zdjęcia dzięki uprzejmości Piotra Janowskiego oraz ze strony wydarzenia (https://www.facebook.com/events/1480002662327865/)

 

ZOBACZ TAKŻE:

Youtuberzy na Ursynowie | Video Arena Ursynów

Barometr Warszawski 2015: lepsza służba zdrowia i edukacja

Kryty tor łyżwiarski powstanie na Stegnach

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...