6-latki, gimnazja i drożdżówki | Kandydaci debatują o edukacji

Karolina Wiśniewska    2015-10-02 17:58:09

Edukacja – temat ważny i budzący spore emocje nie tylko w okresie przedwyborczym, choć w tym szczególnie. Stan polskich szkół, sześciolatki, likwidacja gimnazjów, finansowanie lekcji religii czy słynne, będące ostatnio przedmiotem ministerialnych negocjacji drożdżówki – nad tymi kwestiami debatowali w czwartek w PAŃSTWOMIASTO kandydaci na posłów z okręgu warszawskiego i podwarszawskiego.

Nie da się ukryć, że każdy – bez względu na to czy jest politykiem, czy też nie – chciałby dla własnych dzieci wszystkiego co najlepsze, o czym sami prelegenci wielokrotnie mówili. Szybko okazało się jednak, iż owe dobro jest przez nich zupełnie inaczej postrzegane.

Prowadzący debatę dziennikarz RDC Piotr Gursztyn rozpoczął nietypowo – nie od pytania, lecz przytoczenia własnej historii. – Jestem ojcem dziewczynki, która chodzi do szóstej klasy. Kiedy spytałem ją, czy podobała jej się książka, którą ostatnio ode mnie dostała, odpowiedziała, że nie ma czasu na czytanie – pryznał, a przy okazji zwrócił uwagę na inny problem – ciężar plecaka, jaki codziennie musi dźwigać jego córka. – Ona waży około 30 kg, a jej plecak 10 kg – zauważył. Posłanka Ligia Krajewska z PO była zaskoczona wyznaniem redaktora i oświadczyła, że każda szkoła powinna zapewnić dziecku (zwłaszcza w tak młodym wieku) nie tylko opartą na podręcznikach wiedzę, ale też czas na własne lektury, kino, teatr i inne rozwijające działania. – Jeśli zaś chodzi o ciężki plecak, z tym także nie powinno być problemu. Od 2009 roku w naszych szkołach są szafki, w których można zostawić część swoich rzeczy – dodała. – Z ust pani poseł znów słyszymy, że wszystkiemu winna jest szkoła lub rodzice. Tymczasem to wy odpowiadacie za warunki, jakie w placówkach obowiązują – odpowiedział reprezentujący komitet Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski.

Szkoła uczy rozwiązywać testy, ale nie uczy logicznie myśleć

Od dyskusji nad tornistrami i nadmiarem obowiązków, kandydaci płynnie przeszli do wymiany zdań na temat sposobu nauczania. I tu – o dziwo – w większości zaprezentowali podobne stanowisko, które najkrócej można zamknąć w jednym zdaniu: polska szkoła uczy rozwiązywać testy, ale nie uczy logicznie i samodzielnie myśleć. – Mało tego, dzieci, które mają własne zdanie i odważnie je demonstrują, często są krytykowane przez innych – zauważyła Wanda Nowicka reprezentująca koalicję Zjednoczonej Lewicy. Szkoła zamiast rozwijać dziecko, często je ogranicza, a owa bezmyślność w mechanicznym rozwiązywaniu testów sprawia, że młody człowiek kończy gimnazjum bądź liceum i nie wie, co ma ze sobą robić dalej. Jak to rozwiązać? – Celem Nowoczesnej jest dostosowanie szkoły do rynku pracy, nie tylko na poziomie szkolnictwa wyższego, ale już wśród młodszych dzieci. Podstawą jest nauka języków obcych już od najmłodszych lat – mówiła dr Joanna Staniszkis z partii Ryszarda Petru. – Opowiadamy się też za tym, aby wróciły dobre technika i szkoły zawodowe – dodała. Na nieco inne akcenty uwagę zwrócił za to poseł Jarosław Krajewski. – Chcemy aby w szkole uczono odpowiedzialności, obywatelskości i poczucia dumy z bycia Polakami. Potrzeba więcej lekcji z języka polskiego i historii – przekonywał.

Spór o sześciolatki

Wcześniejszy początek edukacji szkolnej to sprawa, która od kilku lat stanowi jeden z najgorętszych problemów w debacie publicznej. Sześciolatki w klasach pierwszych mają zarówno swoich wielkich zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników – jedni i drudzy mocno stoją przy swoich stanowiskach. W gronie prelegentów czwartkowej debaty znajdował się tylko jeden przeciwnik ostatniej reformy – radny Krajewski. – Aż 75 proc. rodziców opowiada się za tym, aby dzieci rozpoczynały edukację w wieku 7 lat – powiedział. Przypomniał akcję państwa Elbanowskich pod hasłem „Ratuj Maluchy” i 1 milion podpisów zebranych pod referendum w tej sprawie. Przedstawiciel PiS zadeklarował też, że jeśli jego partia dojdzie do władzy, będzie to jeden z pierwszych tematów, którymi się zajmie. – W ciągu 100 dni rządów Prawa i Sprawiedliwości zrobimy wszystko, aby to rodzice decydowali, kiedy ich dziecko ma pójść do szkoły – zapowiedział. – Działacie na szkodę naszych dzieci. Jeśli rozpoczną edukację rok później, straty które przez to poniosą mogą być nie do odrobienia – odpowiedziała radnemu Krajewskiemu marszałkini Wanda Nowicka.

W podobnym tonie na zapowiedź kandydata PiS odpowiedziała także posłanka Ligia Krajewska. – Proszę mówić normalnym językiem, a nie partyjnym przekazem. Trzeba być ignorantem, aby nie widzieć, jak dzieci się rozwijają. Moja wnuczka ma 6 lat, chodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej i do szkoły muzycznej, i doskonale sobie radzi – przekonywała. Przedstawicielka Platformy Obywatelskiej nie zgodziła się również z zarzutem, iż obecnie „rodzice nie mają wyboru”. – Każde dziecko jest obserwowane przez specjalistów. Jeśli rodzice uznają, że nie nadąża i ma problemy w szkole, mogą zgłosić się do poradni. Jeśli coś jest nie tak, można odroczyć początek edukacji, nie ma z tym żadnego problemu – zapewniła. Zdaniem pani poseł, reforma dotycząca sześciolatków była niezbędna, natomiast akcja „Ratuj Maluchy” to nic innego, jak inicjatywa wydawnictw wydających podręczniki szkolne.

Nie” dla likwidacji gimnazjów

Emocji nie zabrakło także w dyskusji na temat gimnazjów. Prawo i Sprawiedliwość postuluje ich likwidację i powrót do systemu ośmiu klas podstawowych, czteroletnich liceów i pięcioletnich techników. Pozostałe prelegentki były temu rozwiązaniu stanowczo przeciwne.

– Opowiadamy się za pozostawieniem obecnego stanu. Powrót do poprzedniego systemu byłby zbyt kosztowny, a do tego wielu nauczycieli straciłoby pracę – mówiła dr Staniszkis. Przeciwko likwidacji gimnazjów stanowczo opowiadała się również posłanka Krajewska, która przekonywała, że proponowane przez PiS zmiany zatopiłyby mniejsze samorządy w głębokich długach. – Będąc posłem musi pan myśleć nie tylko o Warszawie – zwróciła radnemu uwagę. Poza tym, kandydatka PO poruszyła nie tylko finansowy aspekt tego tematu, ale też bardziej społeczny. – Siódma i ósma klasa to bardzo burzliwy okres w życiu młodego człowieka, jestem przeciwna aby łączyć taką młodzież z najmłodszymi dziećmi. To z pewnością nie przyniosłoby nic dobrego – przekonywała.

Negocjacje nad drożdżówkami

Podczas debaty nie mogło także zabraknąć tematu szkolnego jedzenia. Nie tylko ze względu na słynne słowa pani minister Kluzik-Rostkowskiej, która tego samego dnia w radiu RMF FM poinformowała, że wynegocjowała z ministrem zdrowia możliwość kupienia drożdżówki. Reforma zakazująca sprzedawania śmieciowego jedzenia w placówkach oświatowych to ważna i zdaniem wszystkich kandydatów potrzebna zmiana. O ile sama idea pomysłu jest dobra, tak z jego wykonaniem coś jednak poszło nie tak. – Zabrakło jakiejś dobrej kampanii społecznej i wspólnego zaangażowania się rodziców, nauczycieli i właścicieli sklepików. Będziemy nad tym pracować – zapewniła Ligia Krajewska. Tak delikatna w słowach nie była już za to pani marszałkini. – Idea zdrowej żywności jak najbardziej tak, ale wykonanie tej reformy ociera się o śmieszność – mówiła. – Ustawę wprowadzono za szybko. Powinno się najpierw przygotować rodziców i dzieci do tych zmian, dlatego dużo jest jeszcze do zrobienia w tej materii – dodała Joanna Staniszkis.

Głos publiczności: świecka szkoła i edukacja obywatelska

Całe spotkanie podzielone było na dwie części. O ile w pierwszej głos należał tylko do kandydatów i prowadzącego red. Gursztyna, tak w drugiej – pytania zadawać mogła zgromadzona na sali publiczność. Tu szybko wybrzmiało hasło „świeckiej szkoły”. – Zebrano pod nim ponad 100 tys. podpisów i ciągle dochodzą nowe. Jest Pan „za” czy „przeciw”? – pytał radnego Krajewskiego jeden z gości, na co kandydat PiS odpowiedział nieco wymijająco. – Na razie nie ma co dzielić przysłowiowej skóry na niedźwiedziu – powiedział. Z drugiej strony, przyznał, że żadnej inicjatywy obywatelskiej nie można „ot tak” wyrzucać do kosza. – Dlatego jeśli stosowna liczba podpisów zostanie zebrana „będziemy rozmawiać” – zapewnił. Przy okazji tematu związanego z lekcjami religii, inny słuchacz zaapelował o powrót takich przedmiotów jak muzyka i plastyka. – Obiema rękoma się pod tym podpisuje. Ja i cała Zjednoczona Lewica – przekonywała Wanda Nowicka.

Ze strony publiczności padały również pytania o edukację obywatelską i rozwój samorządów uczniowskich. Wszyscy przyznali zgodnie, że jest to cenna inicjatywa, którą należy rozwijać. – Na wzór amerykańskich szkół, każdy uczeń powinien otrzymywać nie tylko świadectwo ocen, ale też świadectwo swojej aktywności obywatelskiej. Na różnych polach: harcerstwo, zbiórki publiczne czy jakaś inna inicjatywa obywatelska – przekonywała posłanka Ligia Krajewska.

Debata na temat edukacji była kolejną z cyklu przedwyborczych dyskusji organizowanych w Państwomiasto przez RDC i portal MamPrawoWiedziec.pl. oraz lokal Państwomiasto. Co ważne – nie ostatnią. Już w najbliższy czwartek kandydaci rozmawiać będą na temat pracy i płacy. Warto zapoznać się z harmonogramem kolejnych debat i warto w nich uczestniczyć, aby 25 października nie głosować na „mniejsze zło”, ale móc dokonać w pełni świadomego wyboru swojego reprezentanta. 

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBAC TAKŻE:

Warszawa inwestuje w oświatę

„Tak” dla rewitalizacji i dodatkowych funduszy na oświatę

Barometr Warszawski 2015: lepsza służba zdrowia i edukacja

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...