Co wskazuje „Barometr”?

Daniel Nowak    2013-08-15 18:59:30

Barometr warszawski jest cyklicznym badaniem prowadzonym na zlecenie Urzędu Miasta na reprezentatywnej próbie 1100 mieszkańców Warszawy. Wyniki badań publikowane są dwa razy do roku na stronach internetowych władz Warszawy. W listopadzie 2012 Hanna Gronkiewicz-Waltz cieszyła się dużym poparciem warszawiaków. W opublikowanych ostatnio wynikach „Barometru”, notowania urzędującej Pani prezydent są już jednak znacznie gorsze.

Źródło zdjęcia: www.platforma.org

W badaniach przeprowadzonych w listopadzie 2012 roku, 55% ankietowanych oceniało działania władz miasta jako ogólnie dobre, w przeciwieństwie do 32% osób oceniających władze miasta negatywnie. Równie pozytywna była ocena działalności Hanny Gronkiewicz-Waltz. 53% ankietowanych oceniło Panią Prezydent dobrze, 34% respondentów uznało jej pracę za niesatysfakcjonującą. Podobnie wyglądała odpowiedź na pytanie „Czy, Pana(i) zdaniem, o Hannie Gronkiewicz-Waltz można powiedzieć, że jest <<dobrym gospodarzem>>; że sprawnie zarządza miastem?”. 55% akietowanych udzieliło odpowiedzi pozytywnej, a tylko 32% było przeciwnego zdania.

Najnowsze badania „Barometru warszawskiego” przeprowadzone zostały w maju, czyli w momencie, w którym akcja referendalna dopiero ruszała (poprzednie badania zazwyczaj przeprowadzane były w czerwcu).  Według ostatnich wyników 46% respondentów negatywnie ocenia działania władz miasta. Procent osób niezdecydowanych pozostał taki sam, co oznacza, że odsetek osób źle oceniających władze miasta wzrósł aż o 14 punktów procentowych. Dużo mniejsze jest też poparcie dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. W tegorocznym badaniu aż 48% respondentów ocenia źle działania urzędującej Prezydent, przy czym dobrze ocenia ją już jedynie 38% badanych.  Hannę Gronkiewicz-Waltz jako „dobrego gospodarza” widzi 40% respondentów (spadek o 15 p.p.), a 45% badanych uważa, że o Pani prezydent nie można powiedzieć, że sprawnie zarządza miastem (wzrost o 13 p.p.).

O 12 punktów procentowych wzrósł też odsetek osób, które uważają, że miasto nie realizuje potrzeb mieszkańców. Natomiast aż 60% respondentów stwierdziło, że miasto nie dotrzymuje przyjętych przez siebie zobowiązań (jedynie 20% uznało, że dotrzymuje).

Zdaniem Bartosza Milczarczyka, rzecznika Urzędu Miasta, na wyniki „Barometru warszawskiego” największy wpływ miała rozpoczynająca się w maju akcja referendalna – Kilka rzeczy wpłynęło na to, że wyniki tak się zmieniły. W Warszawie zrobiło się dużo bardziej „politycznie” przez sprawy związane z referendum. Takie duże emocje związane ze sprawą ewentualnego referendum  na pewno miały wpływ na wyniki badania. – tłumaczył rzecznik. Zdaniem Milczarczyka duży wpływ na wyniki badań mają też kwestie związane z inwestycjami – Trzeba zrozumieć też to, że mieszkańcy chcą jak najszybszego zakończenia dużych inwestycji. Te inwestycje są uciążliwe dla mieszkańców, ponieważ inwestycje generują spore utrudnienia. W takich sytuacjach cierpliwość mieszkańców jest wystawiona na dużą próbę. Wszyscy byśmy chcieli, żeby te najbardziej uciążliwe inwestycje, które jednocześnie przyniosą największe korzyści, jak najszybciej się zakończyły. Na to trzeba poczekać. – komentował.

Rzecznik Urzędu tłumaczy też, dlaczego aż 60% badanych uważa, że miasto nie dotrzymuje przyjętych przez siebie zobowiązań – Być może część ankietowanych nie bierze pod uwagę tego, że od 2008 roku w Warszawie jest kryzys. Gdyby ktokolwiek mógł przewidzieć kryzys, to moglibyśmy uniknąć jego wpływu na Warszawę. Jeżeli zmniejszają się wpływy do budżetu, to też możliwości inwestycyjne miasta są zdecydowanie mniejsze. Trzeba było dokonać pewnych przesunięć tych inwestycji, które z punktu widzenia całej Warszawy nie były pilne. – zakończył.

Wyniki sondażowe „Barometru warszawskiego” są kolejnym, po zebraniu ponad 230 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum, bardzo poważnym sygnałem ostrzegawczym dla Hanny Gronkiewicz-Waltz. Warto jednak zaznaczyć, że badania przeprowadzone zostały w maju, kiedy akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum dopiero się rozpoczynała, więc trudno wyrokować, jak jej przebieg wpłynął na postrzeganie Hanny Gronkiewicz-Waltz przez mieszkańców Warszawy. Na najbliższą weryfikacją stosunku warszawiaków do urzędującej Prezydent przyjdzie nam poczekać do jesieni. Może się jednak okazać, że mieszkańcy stolicy wyrażą swój stosunek do Hanny Gronkiewicz-Waltz nie w listopadowym „Barometrze”, a w referendum.

Z pełnymi wynikami badania można zapoznać się na stronie Urzędu Miasta.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...