Razem – polityka nowych twarzy

Bartłomiej Kozek    2015-10-03 08:54:41

Postanowili, że nie będą budować partii opartej na politykach z pierwszych stron gazet. Przepowiadano im, że bańka pryśnie, kiedy przyjdzie do zbierania podpisów. Startują w całej Polsce. W sondażach zdarza im się mieć 3 proc. Mają jeszcze chwilę czasu na to, by przekonać do siebie elektorat. Kim są członkowie partii Razem?

Część z nich ma już za sobą doświadczenie polityczne – nierzadko całkiem spore.

Lider warszawskiej listy, Adrian Zandberg, był działaczem młodzieżówki Unii Pracy. Odszedł wraz ze sporą grupą koleżanek i kolegów, gdy ich partia – ich zdaniem – zbyt mocno trzymała się tonącego wówczas Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Odgrywał ważną rolę w stowarzyszeniu, które niedawno zakończyło swoją działalność, a swego czasu uznawane było za ważną siłę na pozaparlamentarnej lewicy – w Młodych Socjalistach. Dziś historyk z wykształcenia, a programista z zawodu zabiegać będzie o głosy warszawiaków. – To charyzmatyczny wizjoner z przywiązaniem do szczegółu – chwali partyjnego kolegę warszawska „dwójka” Katarzyna Paprota. To feministka, zaangażowana w organizowanie Manif oraz komentowanie wydarzeń w internetowym „Codzienniku Feministycznym”.

W Młodych Socjalistach działała również liderka listy w okręgu podwarszawskim, Justyna Samolińska. – Walczyła o tańsze bilety komunikacji miejskiej, protestowała przeciwko zamykaniu szkół i komercjalizacji stołówek, uczestniczyła również w blokowaniu eksmisji – zachwala ją Marek Pokropski, rzecznik listy warszawskiej, startujący w stolicy na piątym miejscu listy Razem. To informatyk i filozof, a także wykładowca akademicki. Nie on jeden zresztą. Na przedostatnim, 26. miejscu listy znajdziemy Ewę Majewską. – To sława wśród polskich feministek. Błyskotliwa, inteligentna i nieustępliwa wojowniczka o prawa mniejszości – mówi Paprota. Niedawno opublikowała w formie książkowej swój zbiór tekstów poświęconych polityczności sztuki – „Sztuka jako pozór”.

Na pytanie o osoby warte polecenia na listach Razem otrzymuję jeszcze dwa nazwiska.

– Energiczny, sprawny koordynator z doskonałym podejściem do ludzi – mówi Paprota o stołecznej „trójce”, Tomaszu Rawskim. To socjolog i nauczyciel akademicki, który sam o sobie woli jednak mówić jako o „robotniku intelektualnym”.

Po socjologii jest również „czwórka”, Van Anh Dam. – Uczy dzieci programowania komputerowego, mocno angażując się w działania organizacji Girls Code Fun oraz Kids Code Fun – mówi nam Pokropski.

Czujne oko zauważy na stołecznej liście lewicowej formacji wiele młodych twarzy oraz solidną reprezentację środowisk akademickich. Lista – tak jak pozostałe w całej Polsce – ułożona jest suwakowo. Po kandydacie – mężczyźnie znajdziemy kandydatkę – kobietę, po niej mężczyznę, i tak dalej.

Młodość, brak znanych twarzy, prezentowanie się jako konsekwentnie lewicowa oferta polityczna, punktująca za dawne i obecne przewiny Zjednoczoną Lewicę. Czy jest to recepta na sukces? Za nieco ponad trzy tygodnie poznamy odpowiedź na to pytanie.

Napisz do autora: kozek@politykawarszawska.pl

Zdj. Facebook Partii Razem

ZOBACZ TAKŻE:

Barbara Nowacka prezentuje listę Zjednoczonej Lewicy w Warszawie

.Nowoczesna warszawscy debiutanci

Razem zwiera szyki

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...