Spór o mandat radnego z Ursynowa trwa

Polityka Warszawska    2015-10-03 19:13:02

Działania radnego dzielnicy Ursynów Piotra Karczewskiego doczekały się opinii specjalistów z Biura Prawnego m. st. Warszawy. Jej część zgadza się z tym, co wcześniej opisywali działacze Stowarzyszenia Nasz Ursynów, działalność radnego może być odbierana jako sprzeczna z interesem publicznym. Czy w związku z tym, kandydujący obecnie na stanowisko posła Piotr Karczewski straci mandat?

Radni Naszego Ursynowa już od kilku miesięcy podejrzewają, że w przypadku działalności Piotra Karczewskiego może dochodzić do naruszenia przepisów artykułów 24e i 24f Ustawy o samorządzie gminnym. Według nich działania radnego, który jest zarazem prezesem Stowarzyszenia Kupców Inwestorów Giełdy "Na Dołku", mają prowadzić do przeniesienia tegoż bazaru w dogodne dla niego miejsce. Tym samym, może on naruszać zaufanie wyborców. Poza tym, radny nie może prowadzić interesów prywatnych na terenie będącym mieniem komunalnym gminy. Dotychczasowa lokalizacja należy do Skarbu Państwa, nie jest więc własnością gminy, jest jednak zarządzana przez miasto i Zarząd Dróg Miejskich, co może prowadzić do wątpliwości względem jej statusu. Nie ma jednak wątpliwości, co do lokalizacji tymczasowej, jaką miałby zająć bazarek na czas budowy drogi ekspresowej. Piotr Karczewski chciałby go przenieść w okolice ulicy Polaka, które należą do gminy i tym samym, od razu po przeniesieniu musiałby zrzec się z mandatu radnego.

Mieszkańcy Ursynowa wystosowali pismo do przewodniczącej rady dzielnicy, w którym prosili, by na obradach rady podjęto pod głosowanie uchwałę o wygaszeniu mandatu Piotra Karczewskiego. Wniosek mieszkańców został oddalony, pozostawiając niesmak, bo główni zainteresowani, czyli zajmujący lokale przy ulicy Polaka, nie chcą bazarku w tym miejscu. – Niech sobie ten bazarek będzie, ludzie niech sobie kupują świeżą pietruszkę, świeżą marchewkę, my też będziemy z tego korzystać – mówiła naszemu dziennikarzowi Jackowi Stawianemu, Danuta Turkiewicz, jedna z inicjatorek wniosku o wygaszenie mandatu radnego. – Tylko nie pod oknami ludzi, którzy chcą wypocząć po trudach pracy. Chcemy po prostu żyć godziwie na stare lata.

W związku z zaistniałą sytuacją, członkowie Stowarzyszenia Nasz Ursynów zdecydowali się wystosować wniosek o to, by skłonienić radę dzielnicy do podjęcia jakichś kroków do wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymali, bo wojewoda oczekiwał na opinię prawną z urzędu miasta. Takowa została sporządzona już 3 września, długo jednak nie docierała na biurko Kozłowskiego. – My otrzymaliśmy tę opinię dopiero 30 września, mimo, że w urzędzie dzielnicy pojawiła się dużo wcześniej – mówił na konferencji prasowej Piotr Skubiszewski z Naszego Ursynowa. – Dziwi nas postawa zarządu i przewodniczącej. Okazuje się, że 18 września wojewoda po raz trzeci wezwał zarząd do poinformowania o zawartości opinii. Pani przewodnicząca 23 września odpisała, że opinia jeszcze nie dotarła. Wygląda to na zamiatanie sprawy pod dywan. Takie zachowanie to wstyd dla naszego samorządu.

W opinii (do której 17 września sporządzono uzupełnienie), Elżbieta Sienkiewicz, radca prawny stwierdza, że nie doszło do naruszenia artykułu 24f, ale mogło ono nastąpić przy art. 24e. W piśmie czytamy: "W świetle powyższego wydaje się, zatem, że działania Piotra Karczewskiego mogą być odbierane przez mieszkańców dzielnicy jako stronnicze i podejmowane w interesie własnym a nie społeczności lokalnej, skutkując podważeniem ich zaufania do uczciwego i rzetelnego wykonywania przez niego mandatu radego, co może być uznane za naruszenie przez radnego zakazu określonego w art. 24 ust 1 u.s.g." Nasz Ursynów twierdzi, że jest to podstawa do tego, by na sesji rady dzielnicy głosować nad tym czy Piotr Karczewski powinien w dalszym ciągu sprawować mandat.

Zarząd nie widzi jednak potrzeby takiego głosowania, Piotr Karczewski z kolei aktywnie namawia mieszkańców do podpisywania się pod tymczasową lokalizacją bazarku na ulicy Polaka. Na ogrodzeniu bazaru możemy znaleźć zachęcające ku temu plakaty, a na samym jego terenie spotkamy zbierających podpisy. Czy może to być kolejny dowód na to, że mandat radnego służy prezesowi tylko do spełniania własnych interesów? Nasz Ursynów twierdzi, że tak. Napisał już zresztą uzupełnienie do wojewody, w którym przytacza argumenty za stronniczością zachowań Piotra Karczewskiego. Dowodem mają być chociażby jego wypowiedzi w wywiadzie realizowanym przez Halo Ursynów, w którym mówi: "Gdyby sytuacji z bazarkiem nie było, to ja bym nie został radnym! Skoro mieszkańcy chcą bazarku i wierzą w to, że jestem jedyną osobą, która może zagwarantować jego istnienie, to muszę zajmować się tym tematem."

Sprawa, która rozbrzmiewa na ustach mieszkańców Ursynowa już dłuższy czas, ciągle nie znalazła rozwiązania. Piotr Karczewski, mimo protestów okolicznych mieszkańców i wizji utraty mandatu, optuje za lokalizacją bazaru przy ulicy Polaka. Warto dodać, że obecny radny jednocześnie kandyduje do Sejmu z 33 miejsca warszawskiej listy Platformy Obywatelskiej. Kandydat na posła, przedsiębiorca czy radny dzielnicy? Dochodzi do pomieszania wielu funkcji i, na ten moment, tylko w jego rękach pozostaje, na reprezentowanie której z nich zdecyduje się ostatecznie.

AUTORKA: Karolina Rogaska | Napisz do autora: krogask@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Burmistrz Kempa rozpoczyna spotkania z mieszkańcami Ursynowa

Ursynów świętuje 25 lat!

Samochód, rower czy komunikacja miejska? Wyścig miejski

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...