Porozmawiajmy o ul. Jeżewskiego | Ursynów

Karolina Wiśniewska    2015-10-05 18:10:40

Już w najbliższą środę w urzędzie na Ursynowie odbędzie się posiedzenie Komisji Architektury i Ochrony Środowiska połączone z konsultacjami społecznymi w sprawie ulicy Jeżewskiego. Ważna ulica, otaczająca dobrze znany okolicznym mieszkańcom Park przy Bażantarni, na której problemów niestety nie brakuje. A zatem, drodzy Mieszkańcy, na konsultacje marsz!

Niezbyt często informujemy o posiedzeniach dzielnicowych komisji, ale tym razem sprawa jest ważna i wymaga dużego zaangażowania ze strony mieszkańców. Ulica Jeżewskiego to stosunkowo niewielka ulica znajdująca się na Ursynowie, a dokładniej – na Kabatach, położona prostopadle do ulicy Rosoła i Al. K.E.N. Korzystają z niej nie tylko mieszkańcy samej ulicy Jeżewskiego, ale wszyscy, którzy zamieszkują okoliczne osiedla (a tych nie jest mało). Ulica jest ładna, zadbana, zawsze z równo przystrzyżonym chodnikiem i kwiatami w donicach. Mimo to, wokół ulicy zawsze było „głośno” i niestety nie zawsze z pozytywnych względów.

Ulica Jeżewskiego, oprócz kwiatów „przystrojona” jest również zaparkowanymi po obu stronach samochodami. Równo, jeden za drugim, w miejscach, które stricte parkingowymi raczej nie są. Każdy, kto mieszka na Ursynowie (nie tylko na Kabatach), porusza się samochodem i nie ma własnego miejsca w garażu wie, że zaparkowanie samochodu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Kiedy po zrobieniu średnio czterech kółek wokół pobliskich osiedli uda nam się w końcu znaleźć wolną przestrzeń, śmiało możemy powiedzieć sobie: „Uff.. Mieliśmy szczęście”. Dlatego dyskusja wokół parkowania na Jeżewskiego toczy się od dawna. – Gdzie mają parkować ci biedni kierowcy? – pyta pani Marta, mieszkanka ul. Jeżewskiego, którą zagadujemy w momencie, kiedy wsiada do samochodu. – Wynajmuję tu mieszkanie od półtora roku, co wieczór z parkowaniem mam ten sam problem. Wczoraj i tak miałam szczęście, bo znalazłam miejsce zaraz przy swojej bramie – dodaje pokazując furtkę do bloku nr 11.

Druga strona zwraca uwagę na co innego. Gęsto zastawione samochody stanowią zagrożenie, zwłaszcza dla najmłodszych. – Tam za kościołem zaraz jest szkoła, tu jest mnóstwo dzieci. Czasami aż ciarki przechodzą, kiedy się widzi, jak przechodzą przez ulicę – komentuje z kolei pani Nina, mieszkająca na sąsiadującej ulicy Wańkowicza. – Jest tu też dużo starszych osób, które tak jak ja, już na emeryturze, przychodzą do Alei Kasztanowej na spacery – dodaje. Ulica Jeżewskiego sąsiaduje bowiem z popularnym parkiem przy Bażantarni i jednym najlepszych w okolicy placem zabaw. Każdego dnia bawią się tu dziesiątki dzieci, wychowankowie okolicznych przedszkoli przychodzą na wycieczki, spacerują matki ze swoimi pociechami. Zastawione samochody (zwłaszcza przy przejściu dla pieszych) utrudniają bezpieczne poruszanie się.

Problem niejednokrotnie nagłaśniał też znany dziennikarz TVN (choć na Ursynowie przede wszystkim aktywny społecznik) Maciej Mazur. „Typowe parkowanie na ul. Jeżewskiego. Nic nie widać, piesi nieśmiało wyglądają zza blokujących przejście aut. Dzieci już tak nieśmiałe nie są” – pisał na profilu swojego portalu. Aby aleja stała się bardziej bezpieczna, Maciej Mazur złożył również projekt w ostatniej edycji budżetu partycypacyjnego: „Bezpieczne przejścia w Alei Kasztanowej. Projekt zakładał instalację biało-czerwonych metalowych słupków na odcinkach po 10 metrów z obu stron przejść dla pieszych, zdobył 1094 głosy i wygrał.

Fot. Facebook.com/ursynoworg.pl

Początkowo za parkowanie na ulicy od strony parku Straż Miejska wystawiała mandaty, choć szybko odeszła od tej praktyki. Spotkana i cytowana przez nas wcześniej pani Marta zaparkowała swój samochód po dobrej stronie (w wyznaczonym miejscu parkingowym), ale nie ukrywa, że często zdarza jej się parkować również przy parku. – Dzielnica musi pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem, który zadowoli obie strony: i kierowców, i pieszych – dodaje i podkreśla, że z zabezpieczeniem przejścia dla pieszych zdecydowanie się zgadza.

Parkowanie to jednak nie jedyny problem na ulicy Jeżewskiego. O wszystkich bolączkach i propozycjach na ich rozwiązanie będzie można porozmawiać już w środę, na posiedzeniu Komisji Architektury i Ochrony Środowiska. – Będziemy decydować, który z proponowanych przez urząd rozwiązań wejdzie w życie, a może znajdziemy wspólnie inne rozwiązanie? – mówi radny Krystian Malesa, przewodniczący tej komisji. Przyznaje też, że na obecność mieszkańców bardzo liczy. – Wcześniej mieliśmy dwie komisje (Inwestycji i Bezpieczeństwa), które debatowały na ten temat, jednak nie mogliśmy dojść do konsensusu, bo nie do końca wiadomo było co jest lepsze. Dlatego zaproponowałem, aby na komisję Architektury i Ochrony Środowiska zaprosić mieszkańców i ich spytać o zdanie – mówi radny Malesa. – To nowy styl prowadzenia rozmów, który, mam nadzieję, na stałe zawita na Ursynów – dodaje. W końcu to mieszkańcy korzystają z tego terenu na co dzień i to oni powinni zdecydować, jakie będą losy ulicy Jeżewskiego. Konsultacje odbędą się o godz. 18.00 w sali 136 (na pierwszym piętrze). Do zobaczenia!

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: "Polityka Warszawska"

 

ZOBACZ TAKŻE:

Samochód, rower czy komunikacja miejska? Wyścig miejski

Spór o mandat radnego z Ursynowa trwa

Burmistrz Kempa rozpoczyna spotkania z mieszkańcami Ursynowa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...