Społeczeństwo przyszłości | #Warszawa2030

Polityka Warszawska    2015-10-06 19:53:08

Cykl debat #Warszawa2030 ma pomóc w stworzeniu wizji miasta przyszłości. Posłuży ona do określenia celów i kierunku w jakim ma podążać stolica, aby za 15 lat jej mieszkańcom żyło się jeszcze lepiej. 5 października głównym tematem dyskusji było społeczeństwo.

W debacie wzięli udział eksperci i urzędnicy, którzy będą współtworzyć strategię rozwoju Warszawy. Cały projekt ma się opierać na modelu partycypacyjnym, jego twórcy chcą by mieszkańcy aktywnie zaangażowali się w tworzenie dokumentu, który będzie wyjściem do działań na rzecz zmian w stolicy. Władze miasta, w trakcie oficjalnego spotkania dotyczącego aktualizacji strategii deklarowały, że zależy im na transparentności procesu i maksymalnym zaangażowaniu wszystkich grup społecznych. W tym celu ogłoszono także otwarty nabór do grup eksperckich, które mają zajmować się poszczególnymi zagadnieniami.

Zespołowi, który będzie wypracowywać cele związane ze społeczeństwem przewodniczyć ma dr Anna Domaradzka, ekspertka ds. społecznych, która moderowała wczorajszą debatę. W dyskusji wzięli udział także: dr hab. Ewa Korcelli-Olejniczak (Polska Akademia Nauk), dr Jacek Kucharczyk (Insytut Spraw Publicznych), dr Paulina Nowicka (Urząd m.st. Warszawy) oraz Jarosław Jóźwiak i Włodzimierz Paszyński, zastępcy prezydenta m.st. Warszawy. W debacie miała wziąć także udział dr hab. Anna Giza-Poleszczuk ale z przyczyn niezależnych od organizatorów nie była ostatecznie obecna.

Warszawiak, czyli kto?

W trakcie pierwszej debaty wyjaśniano czym jest rzeczona strategia, dlaczego ma pomóc w rozwoju i czemu należy stawiać na nowoczesność oraz dialog z mieszkańcami. Zbierano także pierwsze pomysły na zmiany w mieście. Tym razem skupiono się na tym, kim właściwie jest współczesny warszawiak i jak ma odnaleźć swoją tożsamość w takiej metropolii jaką jest Warszawa. – 91 proc. mieszkańców wyraża się o Warszawie pozytywnie. Nie dziwi nas to, bo stawiamy na rozwój jakości życia. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy pozostać w stanie tego błogostanu. Trzeba się dalej rozwijać – podkreślał Jarosław Jóźwiak.

– Będziemy dbać również o to, by strategia była niewykluczająca. – zaznaczyła Anna Domaradzka. W kontekście wczorajszej dyskusji, to szczególnie ważne, ponieważ warszawska społeczność nie jest jednolita. To złożona struktura, na jaką składają się nie tylko osoby w różnym wieku i płci, ale i o różnych poglądach, stylach życia, zasobach materialnych. Ewa Korcelli-Olejniczak, użyła pojęcia "hiperróżnorodności", które ma oddawać te obserwowane w stolicy zróżnicowanie. Niesie ono ze sobą wyzwanie – jak planować strategię, tak by wszyscy byli zadowoleni? Oczywiście, należy z góry założyć, że w grę będą wchodzić pewne kompromisy, ponieważ trudno całkowicie pogodzić interesy tak wielu osób.

Według wiceprezydenta, Jarosława Jóźwiaka, pomocne w godzeniu tych interesów byłoby tworzenie poczucia wspólnotowości i tożsamości. Pozwoliłoby to zresztą nie tylko na łatwiejsze znalezienie wspólnego języka, ale i zwiększało zaangażowanie ludności w projekty, takie jak ten aktualnie omawiany. Jacek Kucharczyk, stawiał z kolei nacisk na inkluzywność miasta, którą można połączyć ze wspomnianą wcześniej wspólnotowością. Warszawa powinna być według niego miastem otwartym, w którym równie dobrze będą się czuć i cudzoziemcy, i osoby starsze, i dzieci. ­– Należy dbać o kapitał ludzki i społeczny, bo w nich jest największa siła. Poza tym, należy sobie zdawać sprawę z metropolitalności miasta. Często mówiąc o Warszawie, sami nie zdajemy sobie sprawy z tego jak szerokie to pojęcie. W końcu to nie tylko osoby żyjące tu na co dzień, ale także te dojeżdżające np. do pracy z mniejszych miejscowości. – tłumaczył wiceprezydent Włodzimierz Paszyński.

Wspólne miasto. Wspólna odpowiedzialność

Debata krążyła wokół dość ogólnych pojęć, jednak jak zapewniali organizatorzy, takie było jej założenie. Na początku chcą stworzyć wizję i dopiero na jej podstawie formułować konkretne cele. Wielu z uczestników, uskarżało się na ten poziom abstrakcji, bo ciężko jest mówić o mieście w oderwaniu od twardej rzeczywistości. Można jednak stwierdzić, że powstał ogólny zarys oczekiwań, co do tego jak ma wyglądać stolica od strony społecznej w 2030 roku. Najbardziej uwidoczniło się to w trakcie rozmowy o inspiracjach, gdzie jako wzór przedstawiano rozwiązania stosowane w Berlinie czy Londynie. Podkreślano też, że poza stawianiem na inwencję własną, istotne jest wdrażanie rozwiązań, już sprawdzonych w innych miastach Polski czy na zachodzie Europy. Przykładem takiego rozwiązania jest system rowerów miejskich Veturilo.

– Ważne, by dotrzeć do ludzi i zaangażować ich w to, co dzieje się w mieście. Od przeciętnego warszawiaka, który mieszka tu od dawna, ale interesuje się tylko najbliższym otoczeniem, po tzw. "słoika", który dopiero sprawdza i testuje czym właściwie jest to miasto. – mówił Jarosław Jóźwiak. Czy sama aktywizacja mieszkańców wystarczy, by Warszawa stała się jeszcze lepszym miejscem do życia? Na pewno pomoże w budowaniu odpowiedzialności, za to, co dzieje się na jej ulicach i być może stanie się przyczynkiem do patrzenia nie tylko na osobisty interes, a dobro ogółu. Kolektywne poczucie solidarności, prawdopodobnie wzmocniłoby społeczną strukturę miasta. Wyrazistym i pewnym wnioskiem z dyskusji jest na pewno stwierdzenie, że mimo iż do 2030 roku jeszcze sporo czasu, warto myśleć o planowaniu tej przyszłości z wyprzedzeniem.

Więcej informacji o strategii oraz ankiety na temat wymarzonej Warszawy 2030, znajdą Państwo TUTAJ.

Kolejne debaty:

21 października: Warszawa 2030. Przestrzeń.

26 października: Warszawa 2030. Gospodarka.

AUTORKA: Karolina Rogaska | Napisz do autora: krogaska@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Aktualizację strategii czas zacząć! #Warszawa2030

Warszawa patrzy w przyszłość

 

 

 

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...