Plac Grunwaldzki jednak zielony?

Jan Kunert    2015-10-07 07:59:21

Ratusz wybrał koncepcję zagospodarowania pl. Grunwaldzkiego. Ma być zielono i z klasą. Optymistyczne scenariusze przewidują, że plan zagospodarowania tego terenu ujrzy światło dzienne już w przyszłym roku.

 Koncepcja pl. Grunwaldzkiego jako podstawa do planu zagospodarowania została wybrana. Miejska działka jest planowana pod zieleń  poinformowała we wtorek Agnieszka Kłąb, rzeczniczka stołecznego ratusza. 

Przed wakacjami, podczas czerwcowych warszatatów architektonicznych, zaprezentowano pięć najlepszych prac, które proponowały przyszły kształ żoliborskiego placu. Okazało się, że praca Inicjatywy Projektowej (Jan Pawlik, Piotr Staszak, Mikołaj Zdanowski) uzyskała największe uznanie mieszkańców, władz Żoliborza i miasta. Na tej propozycji będą bazować miejscy planiści przy tworzeniu projektu planu zagospodarowania przestrzennego placu, który w bólach rodzi się już jedenaście lat.

Żoliborz planami stoi

 Prawie trzy czwarte naszej dzielnicy jest już objęte planami  mówił w zeszłym tygodniu na posiedzeniu żoliborskiej komisji ładu przestrzennego, burmistrz dzielnicy Krzysztof Bugla. Dyskutowano tam o przyszłości placu Grunwaldzkiego  Ten teren jest ostatnim większym obszarem na Żoliborzu, który nie ma planu zagospodarowania. Jego uchwalenie pozwoli zamknąć wieloletni etap tworzenia żoliborskich planów  dodał.

Jest plac czy go nie ma?

Obecnie plac Grunwaldzki nie przypomina reprezentacyjnego punktu dzielnicy. Przecinają go z trzech stron ruchliwe arterie komunikacyjne  ul. Broniewskiego i ul Popiełuszki oraz dwie linie tramwajowe. Po jednej stronie rosną drzewa, a po drugiej stoi warzywniak, budka z alkoholem i sklep spożywczy.  Jak patrzę na ten plac to nie ma placu. To jest plac bez oddechu, bez zieleni  mówił na posiedzeniu komisji jeden z mieszkańców. Teraz może się to zmienić.

Las Grunwaldzki

Propozycja Inicjatywy Projektowej to reprezentacyjny plac z dużą ilością zieleni. Zakłada uspokojenie ruchu kołowego. Na środku placu autorzy pozostawiają wolne miejsce, aby mieszkańcy mogli się tam spotykać i spędzać wolny czas. Po jego zachodniej stronie proponują postawienie czterech budynków. Miałyby się tam mieścić sklepy, kawiarnie i ogródki restauracyjne. Przy ul. Rydygiera planują powstawienie domu kultury i przedszkola. Teren między torami kolejowymi a placem miałby pozostać lokalnym parkiem, a miejsce przed pomnikiem Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej ma być zadrzewionym skwerem.

Ten pomysł zagospodarowania placu, wiceburmistrz Żoliborza Grzegorz Hlebowicz nazwał na posiedzeniu komisji, Lasem Grunwaldzkim.  On najbardziej mi się spodobał  mówił. Tego samego zdania była szefowa komisji Donata Rapacka (Żoliborz Obywatelski).

Michał Kostrzewa, prezes stowarzyszenia „Nowy Żoliborz” wyrażał zadowolenie, że prace nad planem postępują.  Liczymy na finezyjne rozwiązanie, a nie na betonowy katafalk  mówił. O potrzebie zieleni w tym miejscu dużo mówili także mieszkańcy.  Na Żoliborzu Południowym trudno już cokolwiek naprawić. Dużo terenów już zostało zabudowanych. Brakuje wolnej przestrzeni. Brakuje zielonych terenów rekreacyjnych  mówił jeden z nich.  Chrońmy to, co możemy chronić  dodawał inny. Wtórowała tym głosom warszawska radna Aleksandra Gajewska.  Jako komisja ochrony środowiska byliśmy na Żoliborzu Południowym na posiedzeniu wyjazdowym. Na pewno będziemy apelować o to, aby plac został zielony  mówiła.  To czego potrzebują mieszkańcy to ogólnodostępny teren parkowy, gdzie mogli by się integrować  mówiła Karina Koziej ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze.  To chyba ostatnia okazja, aby stworzyć plac w Warszawie od nowa  zwracała uwagę architekt Katarzyna Łowicka.

– Cel spotkania został osiągnięty niemal w 100 procentach  powiedział z satysfakcją, po trzygodzinnej wymianie zdań, wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. On także najwyżej ocenił projekt Inicjatywy Projektowej.  Najlepiej oddaje klimat połączenia Żoliborza Południowego i Przemysłowego ze Starym Żoliborzem. Daje możliwość zwiększenia ilości zieleni - mówił.

Plan na wakacje?

Kiedy projekt zagospodarowania placu ujrzy światło dzienne? Marek Mikos, szef stołecznego biura architektury i planowania przestrzennego czynił dużo zastrzeżeń i z wielką ostrożnością podawał kolejne terminy.  Nie sposób wskazać jednoznaczną datę  mówił.  Przy optymistycznych założeniach, jeśli uzgodnienia się nie przedłużą, a uwagi od mieszkańców będą kosmetyczne, to przed przyszłorocznymi wakacjami powinniśmy uchwalić plan  ostrożnie prognozował.

Napisz do autora: jan.kunert@politykawarszawska.pl

fot. Inicjatywa Projektowa

ZOBACZ TAKŻE:

Porozmawiajmy o ul. Jeżewskiego | Ursynów

Społeczeństwo przyszłości | #Warszawa2030

Miasto Jest Nasze tęskni za Feminą!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...