Śmieciowe zwycięstwo przetargowe

Paweł Krulikowski    2013-08-16 16:58:35

Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła kolejną skargę przedsiębiorców, wywożących odpady. KIO potwierdziła zasadność kryteriów przetargowych, przyjętych przez stołeczny Ratusz. Wyrok nie jest prawomocny, kwestionująca konkurs firma Byś ma tydzień na odwołanie do sądu okręgowego.

Źródło zdjęcia: www.sxc.hu

To kolejna starcie Urzędu m. st. Warszawy przed obliczem KIO w sprawie śmieci. Jeszcze w czerwcu Izba zakwestionowała warunki pierwszego przetargu, zwracając uwagę na wadliwą specyfikację rozpisanego konkursu. Wtedy nakazano Ratuszowi uzupełnić dokumentację i wyeliminować niedociągnięcia, które mogłyby promować wybrane firmy i tym samym „ustawiać” przetarg. Miasto wyrok KIO wykonało.

Tymczasem jednak, 29 lipca firma Byś, zajmująca się wywozem nieczystości i będąca konkurencją dla uważanego za faworyzowane MPO, złożyła kolejne odwołanie od zmienionej specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Jak mówiła wtedy na konferencji współwłaścicielka firmy Monika Byśkiniewicz – Miasto nie zastosowało się do poprzedniego wyroku KIO i nie uwzględniło  hierarchii postępowania z odpadami w kryterium oceny ofert. Miasto postawiło na cenę. Takie oferty, gdzie liczy się tylko najniższa cena, powodują, że instalacje zaawansowane technologicznie, ekologiczne, które redukują ilość odpadów kierowanych na składowiska, nie są w stanie konkurować z instalacjami, które robią to na minimalnym poziomie. Warto nadmienić, że firma Byś jest posiadaczem jednej z najnowszych, ekologicznych sortowni śmieci w kraju. Wybudowanej za 70 milionów złotych. Podwyższa to w znaczny sposób cenę wywozu nieczystości, ale gwarantuje większy procent odzyskiwania przetworzonych odpadów.

W środę Krajowa Izba Odwoławcza zgłoszone przez firmę Byś wątpliwości w całości odrzuciła. Jak stwierdziła KIO, to do zamawiającego należy przygotowanie postępowania przetargowego i określenie jego kryteriów. Dopóki nie narusza to Ustawy Prawo Zamówień Publicznych, to nie ma nigdzie wyraźnie określonego obowiązku stosowania kryterium innego niż cena. Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy, odpowiedzialny za kwestie gospodarowania nieczystościami stwierdził, że mieszkańcy stolicy nie powinni płacić za inwestycje prywatnej firmy. Gdybyśmy skorzystali z oferty firmy Byś, musielibyśmy podnieść ceny za odbiór śmieci o ok. 100%. - komentował. Wojciech Byśkiniewicz stwierdził zaś, że szokującym jest fakt, iż samorządy myślą tylko o jak najtańszym zagospodarowaniu odpadów. To jest wyrok szkodliwy, nie liczy się efekt ekologiczny, tylko niska cena – powiedział po ogłoszeniu postanowienia.

Przedstawiciele Urzędu m. st. Warszawy publicznie dali wyraz swojej radości. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o postanowieniu KIO na Twitterze. Po tym wyroku nie ma już przeszkód, by rozstrzygnąć śmieciowy przetarg. 29 sierpnia nastąpi otwarcie ofert i, jak zapowiada Dąbrowski, miasto ma wybrać ofertę najkorzystniejszą. I jak podkreśla – najkorzystniejsza nie oznacza najtańsza. Zapowiedział również, że ekologia i ochrona środowiska będą kryteriami branymi pod uwagę.

Firma Byś już w środę zapowiedziała złożenie odwołania do sądu okręgowego. Monika Byśkiniewicz dodała, że wyrok jest szkodliwy dla całej branży, zaś KIO wykazała się daleko posuniętym lekceważeniem jakości wykonywanych usług, stawiając tylko na kryterium ceny. Stwierdziła również, że takie postanowienie Izby może spowodować konieczność zamknięcia nowoczesnej sortowni, uderzając tym samym w inwestycje i nowoczesne technologie w całej Polsce.

Wydaje się, że kolejny element śmieciowych perturbacji Warszawa ma za sobą. Być może wreszcie uda się rozstrzygnąć feralny przetarg i ostatecznie zamknąć kwestię przedłużających się wątpliwości i problemów z wykonaniem ustawy. Po dość poprawnie działającym w Warszawie „planie pomostowym”, miasto odnosi kolejny mały sukces. Miejmy nadzieję, że z korzyścią dla mieszkańców.

 

Źródło: własne, PAP, rp.pl , tvn.warszawa.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...