Razem świętujmy na Siennej!

Karolina Wiśniewska    2015-10-08 12:40:55

Wyjątkowa, ciekawa, próbująca łączyć przeszłość z teraźniejszością i jedna z najstarszych ulic w stolicy obchodzi swoje święto. Na Siennej w ciągu najbliższych dwóch dni możemy liczyć na moc atrakcji, spotkanie wielu znanych i ciekawych osób ze świata kultury, ale przede wszystkim – na integrację członków z lokalnej społeczności. Będzie się działo, więc już dziś – zapraszamy na Sienną!

Spacery, koncerty, loterie i piknik rodzinny – program jest ułożony tak, aby każdy – i najstarszy, i najmłodszy – znalazł w nim coś dla siebie. Świętowanie rozpoczyna się już jutro (piątek) o godzinie 17.00. Zanim jednak zaczniemy wspólnie się bawić, organizatorzy proponują bardziej teoretyczny wstęp do całego przedsięwzięcia, tj. wykład pt.: „Sienna dawniej i dziś”. Spokojnie – zapewniają – nudno nie będzie, a odrobina wiedzy pozwoli nam wszystkim lepiej zrozumieć to, dlaczego tu jesteśmy i co świętujemy. Wykład odbędzie się w budynku XII LO przy ulicy Siennej 53, a wygłosi go Magdalena Stopa, historyk sztuki i dziennikarka. Autorka książek o Warszawie i warszawiakach, laureatka wielu cennych nagród, w tym Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w 2011 roku.

W sobotę za to rozpoczynamy aktywnie – od spaceru po Siennej i nie tylko. Z pomocą przewodnika lepiej poznamy miejsca związane z XIX i XX-wieczną historią okolicznych ulic i obiektów, takich jak chociażby Kamienica pod Żaglowcem czy Szpital Dziecięcy Bersohnów i Baumanów. Potem organizatorzy zapraszają na piknik rodzinny, podczas którego będziemy mieli okazję m.in. obejrzeć rekonstrukcję historyczną przygotowaną przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ale też – co będzie miało zupełnie inny charakter – wspólnie zatańczyć salsę. Świętowanie zakończy koncert finałowy „Święta Ulicy Siennej” oraz spektakl muzyczny teatru XII LO Scena Bez Dystansu pt. „Portret płonący”.

– Nasze Święto Siennej przyciąga przede wszystkim ze względu na swoją różnorodność. Od spaceru z przewodnikiem dla miłośników historii, poprzez piknik czy wspólną naukę salsy dla całej rodziny, aż w końcu po koncert finałowy, który chyba najbardziej przyciągnie warszawską młodzież – mówi „Polityce Warszawskiej” Natalia Walenda, jedna ze współorganizatorek wydarzenia. – Sienna to naprawdę ciekawa i pełna życia, chociaż trochę zapomniana przez mieszkańców stolicy ulica. Myślę, że nasze wydarzenie pozwoli odkryć ją na nowo – dodaje. 

Organizatorzy przekonują, że ulica Sienna to doskonałe miejsce styku przeszłości z teraźniejszością, wielkiej i tragicznej historii z dynamicznie rozwijająca się, nowoczesną i ciekawą urbanistycznie częścią miasta. Weekendowe wydarzenie ma to pokazać.

Całą imprezę organizuje Stowarzyszenie Sienna 53 wraz z silną grupą wsparcia, w której znajdziemy m.in. XII LO im. H. Sienkiewicza, Młodzieżową Radę m.st. Warszawy, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Jeśli więc nie macie planów na najbliższy weekend, zachęcamy aby wpisać sobie Święto Siennej w kalendarz. Naprawdę warto. Do zobaczenia! 

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawa odbudowana! Świętujemy na Jazdowie

Tak obchodziliśmy 70 rocznicę odbudowy Warszawy! Święto na Jazdowie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...