Platforma traci Śródmieście

Karolina Wiśniewska    2015-10-08 14:17:36

Radni kolejnej dzielnicy próbują odsunąć PO od sprawowania władzy. W czwartek klub PiS w dzielnicy oraz klub Radnych Mieszkańców Śródmieścia złożyli wniosek o odwołanie burmistrza Wojciecha Turkowskiego. Radni PO: „To czysto polityczna zagrywka”. Sesja nadzwyczajna już w piątek.

Przez ostatnie dni z uwagą śledziliśmy sytuację na Białołęce, gdzie doszło do rozbicia klubu PO, a teraz próbuje się odsunąć od władzy burmistrza Jaworskiego. Okazuje się, że podobna sytuacja ma miejsce na Śródmieściu, z tymże bez rozbicia wewnątrz Platformy. W czwartek o godz. 10.00 śródmiejscy radni klubu Prawa i Sprawiedliwości wraz z trójką radnych klubu Mieszkańców Śródmieścia (Michał Sas, Ewa Czerwińska i Andrzej Kozicki) złożyli wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej oraz odwołanie burmistrza Wojciecha Turkowskiego.

Jakie są podstawowe przesłanki do odwołania burmistrza? – Udało nam się porozumieć z klubem Mieszkańców Śródmieścia, powstała nowa większość w radzie, więc to normalne, że chcemy mieć własny zarząd – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską” przewodniczący klubu PiS Piotr Kazimierczak. Radny dodaje też, że nowe porozumienie porozumiało się już również co do składu nowego zarządu. Kto się w nim znajdzie? – Zapraszam na jutrzejszą sesję, o wszystkim dowiedzą się Państwo na miejscu – dodaje Kazimierczak.

Radni Platformy Obywatelskiej są nieco zaskoczeni tą decyzją. – Nasi dotychczasowi koalicjanci postanowili kierować się własną polityczną kalkulacją, a nie dobrem mieszkańców dzielnicy i trwałością naszego porozumienia – komentuje w rozmowie z nami radny Marcin Rolnik. – Być może liczą na jakieś korzyści po ewentualnej zmianie władzy „na górze”, która zresztą nie jest jeszcze przesądzona – dodaje. Jednocześnie radny zwraca uwagę, że dotychczasowa współpraca PO z Klubem Mieszkańców Śródmieścia układała się dobrze i nie było żadnych sygnałów z ich strony, aby coś poprawić, nad czymś popracować. - Nie mają żadnych podstaw merytorycznych do odwołania burmistrza Turkowskiego, dlatego jesteśmy trochę zaskoczeni. Jutro na sesji sam burmistrz odniesie się do całej sprawy – dodaje radny Rolnik.

– Można było się spodziewać takiej sytuacji. Ludzie, którym kręgosłup złamał się raz, nie mają oporów, żeby złamał im się drugi raz – komentuje całą sytuację radny Śródmieścia Jan Śpiewak, który przyznaje jednak, że nie wie jeszcze, jak zagłosuje. – Z jednej strony jestem bardzo niezadowolony z obecnego zarządu. Nie wywiązywali się z naszej umowy w ogóle. Interweniowałem w tej sprawie wielokrotnie, ale bez skutku. Przez rok nie zrobili praktycznie nic, a sam burmistrz Turkowski był i jest po prostu arogancki, co widać w odpowiedziach na moje interpelacje – tłumaczy Śpiewak. – Z drugiej strony, ruch PiS i pozostałych radnych wynika wyłącznie z pobudek politycznych, a takie zachowanie też nie służy dobru dzielnicy – dodaje. Śpiewak zwraca też uwagę na to, że realizacja porozumienia z PiS-em będzie równie trudna (o ile nie trudniejsza), bo nowa koalicja będzie miała przeciwko sobie władze miasta.

Nadzwyczajna sesja rady dzielnicy Śródmieście jutro o 16.30

Będziemy dalej zbierać komentarze i informować o rozwoju sytuacji na Śródmieściu. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Śródmieście. Miasto już nie jest nasze?

Śródmieście. Wraca sprawa kamienicy przy Kredytowej 6

Miasto jest ich?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...