Gorąca dyskusja o punkt pomocy dla narkomanów na Grochowie

Adam Kielar    2015-10-09 07:53:25

Jednym z tematów, który wzbudzał liczne kontrowersje wśród mieszkańców Grochowa było planowane umieszczenie tam punktu pomocy dla narkomanów, prowadzonego przez Fundację Redukcji Szkód. Mieszkańcy głośno protestowali i zbierali podpisy w tej sprawie. W czwartkowe popołudnie odbyło się także spotkanie z mieszkańcami.

Nie było to jednak pierwsza okazja do rozmowy – już w ubiegłą sobotę w kawiarni Grochownia doszło do pierwszych rozmów z przedstawicielami zarówno Fundacji, jak i władz dzielnicy. Głównym „punktem zapalnym” całej sprawy była domniemana lokalizacja punktu – lokal przy ul. Kickiego 1, znajdujący się blisko przedszkola czy też akademików Uniwersytetu Warszawskiego. Jako główne zagrożenie wskazywano obecność dilerów przy takich punktach oraz niebezpieczeństwo zaśmiecenia okolicy zanieczyszczonymi strzykawkami .

W czwartek pojawiło się znacznie więcej osób. Spotkanie odbyło się w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Paca. Byli obecni zarówno przedstawiciele władz samorządowych (na czele z burmistrzem Tomaszem Kucharskim), jaki organizacji pozarządowych (w tym Fundacji Redukcji Szkód). Od samego początku atmosfera była gorąca. Mieszkańcy w dość jednoznaczny sposób sprzeciwiali się umiejscowieniu punktu pomocy narkomanom w rzeczonej lokalizacji i w innych, znajdujących się w pobliżu budynkach mieszkalnych, a zwłaszcza oświatowych.

Burmistrz Tomasz Kucharski od samego początku deklarował, że żadna decyzja w tej sprawie nie została podjęta. Podkreślał jednocześnie, że ze strony dzielnicy jest wola współpracy z fundacją. Zaznaczył również, że rozumie obawy mieszkańców. – Zdajemy sobie sprawę z niewątpliwego ryzyka, jakie niesie taka działalność – mówił.

Magdalena Bartnik, prezes Fundacji Redukcji Szkód przedstawiła pokrótce na czym polega działalność fundacji, która pomaga narkomanom. Podkreślała, że udostępnianie czystych igieł i strzykawek to tylko bardzo niewielki fragment aktywności. – Skupiamy się na działalności opiekuńczej, od najprostszych spraw, jak pomoc w uzyskaniu dowodu osobistego czy renty – mówiła.  Jak podkreślała, działalność fundacji ogranicza niebezpieczeństwa. – Zagrożenia są mniejsze, gdy znamy osoby oraz podtrzymujemy z nimi kontakty – przekonywała. Wskazywała także, iż strzykawki można znaleźć wszędzie, a narkomani to bardzo różni ludzie.

Agnieszka Dobija-Nowak, naczelnik Wydziału Profilaktyki Uzależnień w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy podkreślała, że miasto dobrze ocenia działalność fundacji i nie było żadnych skarg na jej działanie. Jacek Charmast z Komisji Dialogu Społecznego ds. przeciwdziałania narkomanii podkreślał, że z Grochowa pochodzi bardzo wielu narkomanów, a Praga-Południe jest „pustynią” pod względem opcji pomocy dla takich osób. Tomasz Harasimowicz z Monaru mówił, że rozumie emocje mieszkańców. – Macie Państwo prawo do lęku – podkreślał, jednocześnie zaznaczając, że pomoc narkomanom jest w interesie wszystkich.

Mieszkańcy niejednokrotnie w ostrych słowach odnosili się do pomysłu ulokowania fundacji na Grochowie. Przypominali, że mają małe dzieci, że cały czas starają się pozbyć narkomanów z klatek schodowych i że takie lokale nie mogą być w sąsiedztwie domów i bloków mieszkalnych.

Jak się okazało w czasie spotkania, lokalizacja przy Kickiego 1 nie jest już brana pod uwagę, ze względu zarówno na interes mieszkańców, jak i  „klientów” (tego określenia używali przedstawiciele fundacji) lokalu. Jak mówił wiceburmistrz Piotr Żbikowski, dzielnica analizuje i szuka odpowiedniego miejsca w dzielnicy. – Mało jest takich miejsc na Pradze-Południe, jednak mogę zadeklarować, że na północ od ulicy Grochowskiej ten punkt nie powstanie – mówił.

Zarówno przedstawiciele władz lokalnych, jak i fundacji podkreślili również, iż nie ma żadnego stałego terminu, do kiedy lokalizacja musi być wybrana.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

„Tak” dla rewitalizacji i dodatkowych funduszy na oświatę

Stawić czoła kryzysowi | Sesja rady na Pradze Południe

Prywatyzacja Jeziorka Gocławskiego nielegalna

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...