"Niskie podatki, zero imigrantów" - Marsz Wolności i Suwerenności

Adam Kielar    2015-10-10 19:56:44

Po raz kolejny zwolennicy i sympatycy Janusza Korwin-Mikkego przeszli w Marszu Wolności i Suwerenności. Głównym hasłem manifestacji był sprzeciw wobec imigrantów oraz niskie podatki. Według organizatorów, w marszu wzięło udział nawet kilka tysięcy osób. Partia KORWiN uczciła w ten sposób 97. rocznicę przekazania władzy w Polsce na rzecz Rady Regencyjnej.

Manifestanci zebrali się na Placu Trzech Krzyży. Organizatorzy zachęcali do wzięcia Polskich flag, sami też zapewnili ich pewną liczbę, podobnie jak flag partyjnych. Uczestnicy przyjechali na Marsz całej Polski. Obecni byli liderzy partii, na czele z Januszem Korwin-Mikkem, Przemyslawem Wiplerem, Konradem Berkowiczem czy posłem Tomaszem Górskim. W marszu wzięli też udział przedstawiciele sojuszniczych partii z zagranicy - między innymi z Czech, Malty i Łotwy. Jednym z głównych gości był do niedawna czołowy działacz Ruchu Narodowego i kandydat na prezydenta, Marian Kowalski.

Janusz Korwin-Mikke mówił, że Polska nie jest suwerenna i suwerenność trzeba odzyskać. – Polska jest krajem autonomicznym Unii Europejskiej, z jakąś autonomią, ale to prawo UE jest nadrzędnym wobec polskiego – mówił. Podkreślał, że to dobrze, iż Unią nie ma własnej armii, tak jak postulował Jarosław Kaczyński, bo w sytuacji gdy Słowacja czy Węgry buntują się przeciw kwotom imigrantów, mogłaby wkroczyć do tych krajów z "bratnią pomocą".

Politycy partii przekonywali, że jeśli będą mieli wpływ na władze po 25 października, to nie dopuszczą do trzymania w Polsce imigrantów w żadnych obozach. – Przypominam, że zgodnie z konstytucją, każdy ma prawo opuścić nasz kraj – zaznaczył Korwin-Mikke.

Trasa marszu wiodła z Placu Trzech Krzyży na plac Zamkowy. niezbędne było obejście części Krakowskiego przedmieścia przez pl. Piłsudskiego i Teatralny. Od samego początku uczestnicy wznosili różne hasła, związane z postulatami partii – "wolność, własność, sprawiedliwość", "niskie podatki, dla ojca i matki ", „PiS”, PO – jedno zło” czy też "precz z Unią Europejską". bardzo często słychać też było antyimigranckie i antyislamskie okrzyki, jak na przykład "polska wolna od islamu" czy "brońmy kobiet przed islamem". Na czele pochodu jechał samochód z nagłośnieniem oraz osobą, która intonowała okrzyki, które wznosili uczestnicy. Niejednokrotnie liderzy partii także rozpoczynali jakiś okrzyk, często czynił to poseł Przemysław Wipler oraz prezes Korwin-Mikke. Na czele marszu niesiono banner z logiem parii i hasłem „Nic o nas bez nas”.

 

Po dojściu na plac Zamkowy, rozpoczęły się przemówienia. Jako pierwsi głos zabrali goście z zagranicy, którzy dziękowali za zaproszenie i podobnie jak działacze Partii KORWiN wyrazili sprzeciw wobec nakazom płynącym z Unii Europejskiej, między innymi w kwestii imigrantów. Marian Kowalski, niedawny kandydat na prezydenta, w ostrych słowach skrytykował działania polskich władz. – Potrzeba ośmiu lat, by partia reżimowa doszła do wniosku, że własnego narodu trzeba słuchać i rozumieć. Ale nie wierzcie im! To jest tylko slogan wyborczy – mówił, odnosząc się do kampanii billboardowej Platformy Obywatelskiej. – Rządzą nami debile i złodzieje, a kto ich słucha, ten jest zdrajcą albo idiotą – grzmiał Kowalski. Kpił też z opinii, że obecne państwo polskie jest najlepsze od tysiąca lat. Podkreślał również, że wybory prezydenckie pokazały, iż blisko 30 procent Polaków „nie cierpi tego systemu”. – Tymczasem znów walczymy o próg wyborczy. Musimy zrobić wszystko, by w przyszłym Sejmie byli normalni ludzie! – wzywał. Jak powiedział, jego obecność na Marszu nie byłą łatwą decyzją.

Wielokrotnie w przemowach pojawiał się wątek Polaków będących na emigracji. – To są Polacy, którzy chcą wracać i my zwracamy się do Polonii: wiemy, że chcecie do nas wrócić i zrobimy wszystko, byście mieli do czego wracać – mówił wiceprezes partii, Konrad Berkowicz. – Tworzymy ruch wolnościowy, patriotyczny, który chce głębokich zmian, które przywrócą wolność, własność i sprawiedliwość i wierzymy, że w przyszłości na czele tego ruchu staną również tacy ludzie, jak Marian Kowalski – powiedział Berkowicz.

Piotr Bryczkowski, prezes warszawskich struktur partii odniósł się do kwestii imigrantów. – Nie może być tak, że ludzi, których mamy przyjąć do siebie, będziemy utrzymywać my z naszej pracy. Gdyby oni uciekali przed wojną, to zostali by na Węgrzech, a jednak kierują się do Niemiec czy Szwecji, bo tam są duże zasiłki i tam będą mogli żyć z naszych podatków – przestrzegał. – To co robi Europa, to jest samobójstwo i eutanazja, a ja jako katolik się temu sprzeciwiam – podkreślił.

Poseł Przemysław Wipler skrytykował media w Polsce. – Próbuje się wmówić Polakom, że najważniejszymi tematami jest to, co powiedział w USA Antoni Macierewicz, czy też to czy Barbara Nowacka jest „ładniejszą twarzą” Leszka Millera i Janusza Palikota – mówił. Byłteż bardzo krytyczny wobec Ryszarda Petru i jego .Nowoczesnej. – Pokazuj się odpicowanego faceta w koszuli, z mlecznymi zębami, całkiem nową postać, nie mającą nic wspólnego z tym co się przez ostatnie lata działo w Polsce. „Hello, jestem Ryszard Zbawca, nie miałem nic wspólnego z Donaldem Tuskiem czy z ludźmi Bronisława Komorowskiego. I my mamy to kupić. To jest jedna wielka ściema! – przekonywał Wipler. Jego zdaniem w ostatnich tygodniach nie było żadnej dyskusji o najważniejszych sprawach, a o Partii KORWiN w ogóle się nie mówi. – W wyborach do PE byliśmy atakowani, teraz jesteśmy przemilczani – uważa poseł.

Janusz Korwin-Mikke na koniec przekonywał, dlaczego chce zamienić Parlament Europejski na Polski. – Tam jest przerażająca ilość idiotów. Ci ludzie chcą nami rządzić, narzucają nam różne rzeczy – imigrantów, idiotyczne przepisy, a my to musimy wykonywać., gdyż nasi politycy podpisali Traktat Lizboński, za co mamy duże pretensje do Prawa i Sprawiedliwości i uważamy ich za zdrajców, choć PO oczywiście też by to podpisała – mówił europoseł. – Prawdą jest, że ważą się teraz losy Europy. Najbliższy rok dwa przyniesie poważne zmiany. Europa nie może nosić tego sztucznego gorsetu, gdy rządy ratuje się dodrukiem pieniędzy – przekonywał Korwin-Mikke. Jak mówił, rządy powinny się zająć ważnymi sprawami, jak na przykład wojskiem (polityk podkreślił, że wydatki na armię muszą być podniesione) a Polska musi „wrócić do normalności”. – Państwo to są służby, ale niech państwo się nie wtrąca w nasze życie – wezwał Korwin-Mikke. Po tym przemówieniu manifestacja się zakończyła.

***

 

Rada Regencyjna Królestwa Polskiego 7 października 1918 roku ogłosiła niepodległość Polski powołując się na 14 punktów Wilsona zaakceptowanych kilka dni wcześniej przez państwa centralne jako podstawa rokowań pokojowych, a 12 października przejęła od okupantów władzę zwierzchnią nad wojskiem. To właśnie te wydarzenia upamiętniał Marsz Wolności i Suwerenności.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Partia KORWiN w Warszawie

"Wolność, własność, sprawiedliwość". Marsz KNP

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...