Warszawa Obywatelska: Plac Narutowicza przyjazny mieszkańcom

Rafał Osiński    2015-10-11 17:57:30

Stowarzyszenie Warszawa Obywatelska rozpoczęło zbiórkę podpisów pod projektem obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, mającej na celu przyjęcie mikroplanu zagospodarowania przestrzennego dla placu Narutowicza. Celem akcji jest zachowanie dotychczasowego wypoczynkowego charakteru miejsca.

Akcja jest pokłosiem decyzji Rady Warszawy o przyznaniu 25 mln zł na rewitalizację placu Narutowicza. Zakończona ma być ona do 2018 roku. Wśród wielu pomysłów na wykorzystanie tej kwoty pojawiły się i takie, które zakładają budowę w tym miejscu nowych osiedli mieszkaniowych. Takie ryzyko mogłoby być o tyle realne, że czas niezbędny do uchwalenia planu zagospodarowania dla całej Starej Ochoty to minimum 3 – 4 lata. Jest to okres dużo dłuższy niż planowany termin zakończenia prac projektowych na terenie placu. Opóźnienie wynika z faktu, że dopiero 20 marca 2014 roku rada miasta podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu zagospodarowania dla tych terenów.

By nie dopuścić do realizacji tych pomysłów Warszawa Obywatelska postanowiła rozpocząć zbiórkę podpisów pod projektem obywatelskiej uchwały zakładającej wyłączenie placu Narutowicza z prac nad planem dla całej Starej Ochoty i stworzenie dla niego specjalnego mikorplanu, który mógłby być stworzony tylko dla tego miejsca.

Pomysł ten cieszy się poparciem mieszkańców, którzy bardzo chętnie składali swoje podpisy. – To jedyne miejsce, gdzie można posiedzieć, poczytać. Zero budynków. Poza nim, nie ma gdzie spacerować – mówiła jedna z mieszkanek. – Zdecydowanie popieram, by miejsce to zachowało swój dotychczasowy kształt, który jest przyjazny mieszkańcom – mówiła inna.

– Celem naszego dzisiejszego spotkania jest przebicie się z komunikatem do mieszkańców. Ten mikroplan jest tu niezbędny, by zabudowa placu Narutowicza po raz kolejny nie była skutkiem ogólnego chaosu. Chcemy, by w tym miejscu były deptaki, zieleń a nie kolejne domy – podkreślił Grzegorz Walkiewicz, prezes Stowarzyszenia Warszawa Obywatelska.

– W sprawie zmian na placu Narutowicza przeprowadzono szereg konsultacji społecznych. Spośród kilkudziesięciu projektów wybrano jeden, stworzony przez pracownię Dawos, który na szczęście zakłada brak zabudowy. Dodatkowo przewidywana jest likwidacja pętli tramwajowej zaś centralna część placu ma być połączona z okolicą pomnika prezydenta Narutowicza deptakiem – poinformowała Katarzyna Wicha, radna Ochoty.

– Chcemy być pewni, że tereny te zostaną przekształcone zgodnie z wolą mieszkańców. Mamy już doświadczenie z tym, że na placu pojawiała się dzika zabudowa i tym razem rodzi się takie ryzyko. Chcemy tego uniknąć, stąd pomysł mikroplanu – dodał przewodniczący Walkiewicz. Pomysł stworzenia takiego dokumentu został zgłoszony na forum Komisji Polityki Przestrzennej dzielnicy Wola 25 sierpnia br. Nie spotkał się on jednak z aprobatą przedstawicieli ratusza obecnych na spotkaniu.

– Ta dzielnica to dzielnica osób starszych. Chcemy walczyć o to, by plac Narutowicza był bliski ludziom, by była tu zieleń a nie nowa zabudowa – uzupełniła Dorota Stegienka, również radna Ochoty.

Działacze Stowarzyszenia podkreśli jednocześnie, że jednym z ich celów jest wciągnięcie mieszkańców w zarządzaniem miastem. – Chcemy zachęcić mieszkańców, by korzystali z instrumentu jakim jest obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Niestety, instytucja ta wciąż jest bardzo rzadko wykorzystywana.  – stwierdził na koniec Grzegorz Walkiewicz.  

Inicjatorzy potrzebują podpisów 1,5 proc. mieszkańców Ochoty czyli około 1500 osób. Wydaje się, że powinni je bez problemu zebrać. Pytanie, co z tymi głosami uczyni rada dzielnicy pozostaje jednak otwarte.

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

Zdjęcie: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Pole Mokotowskie: Fasadowe konsultacje? Ratusz forsuje wybieg dla psów

Ochocki partycypacyjny klops. Projekt „zagraża bezpieczeństwu”

Konsultacje w sprawie Pola Mokotowskiego

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...