Rekordowy budżet dla Woli

Karolina Wiśniewska    2015-10-14 07:59:59

Pieniądze, oświata i inwestycje – to słowa, które na wtorkowej sesji Rady Dzielnicy Wola padały zdecydowanie najczęściej. Radni pozytywnie zaopiniowali budżet na 2016 rok. Budżet, który – jak podkreślał burmistrz Strzałkowski – jest najlepszy od lat.

Wyższe płace dla nauczycieli

Jeszcze zanim wolscy radni przystąpili do omówienia przyszłorocznego budżetu, do dyskusji poddano zmiany w planie tegorocznym. Największe zainteresowanie wzbudziła tu pozycja dotycząca wzrostu wydatków na płace i pochodne w wolskich szkołach wynosząca 1 mln 700 tys. zł. – Chciałabym zapytać na co dokładnie przeznaczone będą te pieniądze? Czy przewidujemy utworzenie nowych stanowisk dla nauczycieli, dodatkowe obciążenie godzinowe czy jeszcze coś innego? – dopytała radna Aneta Skubida.

Wiceburmistrz Grażyna Orzechowska-Mikulska odpowiadająca za sprawy związane z oświatą poinformowała radną i wszystkich zgromadzonych na sali, że żadne z wymienionych przez radną punktów raczej nie będą miały miejsca. Wzrost wydatków na płace wynika głównie z coraz wyższego poziomu wykształcenia nauczycieli. – Samo wynagrodzenie w oświacie nie może się zwiększyć „ot tak”, bo jest ściśle określone przez ustawę. Większe środki to wynik tego, że ponad 80 proc. nauczycieli w wolskich placówkach to nauczyciele dyplomowani, zawodowi, najlepsi, ale też najdrożsi – mówiła. Dodała również, że kwota faktycznie jest duża, ale pozwoli zamknąć budżet oświaty na ten rok i wypłacić wszelkie zobowiązania.

Budżet na 500 mln

Bezwzględnie najważniejszym punktem całej sesji było zaopiniowanie „Załącznika dzielnicowego do wstępnego projektu uchwały budżetowej m.st. Warszawy na 2016 rok – Dzielnica Wola”, mówiąc krócej i prościej – zaakceptowanie wolskiego budżetu na przyszły rok.

Kiedy mowa o pieniądzach, emocji, pytań i wątpliwości zawsze jest dużo. Tak było i tym razem. Debata w sprawie tego punktu trwała ponad godzinę, co na wolskie „standardy” – wyjątkowo długo. Dyskutować jednak było o czym. Dochody do wypracowania dla Woli wynoszą bowiem 283, 6 mln zł. Natomiast wydatki do dyspozycji to 499, 2 mln zł.

Numerem jeden tego budżetu są inwestycje, zwłaszcza jeśli chodzi o oświatę. Wśród priorytetowych warto wymienić m.in. zakończenie budowy przedszkola na Odolanach, nowoczesny żłobek na Kole i modernizację wielu wolskich placówek. – Mamy do czynienia z największym od wielu lat wzrostem wydatków na inwestycje. To realizacja zobowiązań, które zarząd dzielnicy przedstawił na początku swojego funkcjonowania – mówił burmistrz Krzysztof Strzałkowski. Wzrost wydatków w tym wymiarze podkreślało wielu radnych. – Jestem radną 13-ty rok i przyznaję, że oświata często była pomijana. Dziś jest zupełnie inaczej. Jeszcze nigdy nie widziałam tak dużych środków m.in. na modernizację boisk – mówiła radna Joanna Tracz-Łaptaszyńska, przewodnicząca Komisji Edukacji i Infrastruktury Oświatowej. – Chciałbym złożyć gratulacje dla zarządu. To największy budżet dla dzielnicy Wola od lat – dodał radny Kamil Giemza.

Jednak przyszłoroczny budżet to nie tylko oświata. Burmistrz zwracał też uwagę na takie inwestycje jak budowa wolskiego centrum kultury, budowa ulicy Szańcowej czy rozwój infrastruktury sportowej. – Mamy jeden z największych OSiR-ów w całej Warszawie, musimy go dostosować do zmian i standardu współczesności, który jest wymagany dla tego typu obiektów – przekonywał.

Strzałkowski podkreślał wielokrotnie, że ów plan finansowy jest też wynikiem pracy wolskich radnych. Dziękował i apelował o dalsze współdziałanie. – Tak dobry budżet może się już na Woli nie przydarzy, dlatego proszę wszystkich radnych o współpracę – mówił na posiedzeniu.

Opozycja: za mało na mieszkania i drogi

Po przedstawieniu planów budżetowych przez zarząd, do głosu doszli radni opozycji, a ci – choć wzrosty na inwestycje i oświatę doceniali – widzieli w budżecie kilka istotnych „ale”...

– Cieszę się, że wzrasta, ale mam uwagę do pozycji dotyczącej ochrony zdrowia i pomocy społecznej – mówił radny klubu PiS Jan Nowak. Precyzował, że wydatki na ten cel są około 1 mln zł mniejsze niż w ubiegłych latach. – Przy tak dużym budżecie ten milion może wydawać się niewielki, lecz dla naszego OPS-u to niewątpliwie bardzo ważny milion, dlatego zastanawia mnie, dlaczego w momencie kiedy budżet tak bardzo rośnie, ochrona zdrowia i pomoc społeczna jest tak zaniedbywana – dodał.

Zastępca burmistrza Mariusz Budziszewski zapewniał radnego, że budżet Ośrodka Pomocy Społecznej wcale nie jest niższy – wręcz przeciwnie. – Różnica, o której mówi pan Jan Nowak wynika z pewnej formuły przeliczeniowej, a dokładnie umieszczona jest w dodatkach energetycznych, które są wypłacane. Zapewniam, że pamiętamy o pomocy społecznej i nie wykonujemy inwestycji jej kosztem – przekonywał. Na inne kwestie zwracał uwagę natomiast radny Michał Prószyński z Prawa i Sprawiedliwości. – Nie da się ukryć, że pewne dokonania w tym budżecie należy docenić i każdy odpowiedzialny radny to uczyni, ale nie chce żeby mieszkańcy myśleli, że mamy do czynienia tylko z propaganda sukcesu – mówił radny PiS. – Warto wspomnieć o kwestiach związanych z ładem przestrzennym i gospodarką nieruchomościami. Tutaj projekt na zeszły rok był wyższy: 129 mln, a teraz jest 127 mln. Nie jest to może dużo (…). podobnie jeśli chodzi o drogi, transport i łączność – dodał.

Strzałkowski – Skubida

Prawdziwy grad pytań posypał się jednak w momencie, kiedy na mównicy pojawiła się Aneta Skubida. Radna pytała m.in. o wykonanie budżetu z 2015 roku. – Jest to istotne z punktu widzenia konstruowania budżetu na następny rok – zapewniała. Dopytywała o to, które środki dzielnicy to tzw. „środki ekstra”, tj. wywalczone przez zarząd od miasta, a które są bardziej standardowe, o szalety miejskie, dostępność hal sportowych, środki na obsługę medialną, obsługę prawną i promocyjną dzielnicy. – Promocja. Tu mamy najwyższy wzrost względem poprzednich lat, około 125 proc. – przekonywała.

– Wykonanie budżetu określamy po zakończeniu roku budżetowego. W marcu odbędzie się sesja absolutoryjna i wówczas radni będą wydawać opinię co do wykonania budżetu przez zarząd. Dziś, po trzech kwartałach, nie widzę zagrożeń w realizacji zadań inwestycyjnych ani tym bardziej po stronie realizacji dochodów dzielnicy – odpowiadał Krzysztof Strzałkowski. W odpowiedzi na pytanie co zarząd wywalczył dla dzielnicy, jego szef sprzeciwił się używania słowa „wywalczyć”. Przekonywał, że miasto jest jedno, a budżet Woli jest załącznikiem do jego budżetu. – Nie możemy dowolnie walczyć o coś w mieście, bo nie jest ono workiem be dna, z którego można coś wyjmować. Musimy zbudować własną silną podstawę dochodową – przekonywał.

Wydatki na promocję, o które dopytywała radna Skubida, wiążą się – zdaniem burmistrza – z odpowiednią klasyfikacją budżetu. Strzałkowski podkreślał, że w ramach „promocji” wchodzą wszystkie wydarzenia, które mają na celu poprawę kontaktu z mieszkańcami i integracją lokalną: pikniki sąsiedzkie, wszystkie święta Woli, imprezy rekonstrukcyjne, itp...

Ostatecznie, po wyczerpaniu długiej listy pytań, radni zaopiniowali załącznik do budżetu pozytywnie. „Za” głosowało 14 osób, przeciwko – 6, a dwoje wstrzymało się od głosu. 

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Aneta Skubida: 500 milionów nie wiadomo na co | Felieton

Dla Woli z własnej woli. Dzielnica nagrodzi społeczników

Płonące kamienice na Woli. Kto za tym stoi?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...