Nowy Uniwersam Grochów

Adam Kielar    2015-10-16 18:13:10

Jeden z najsłynniejszych budynków na Grochowie, Uniwersam mieszczący się przy Rondzie Wietraczna zostanie wkrótce wyburzony, a na jego miejscu powstanie centrum handlowo-usługowe oraz apartamentowiec. W czwartkowy wieczór przedstawiciele dzielnicy, inwestora, architekta, WSS Społem oraz Stowarzyszenia Kupców prowadzącego sąsiadujący bazarek przedstawili mieszkańcom szczegóły nowej inwestycji.

Spotkanie odbyło się w XCIX Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta, przy ulicy Fundamentowej. Oprócz całkiem licznie zgromadzonych mieszkańców, pojawiło się trzech przedstawicieli zarządu dzielnicy Praga-Południe (burmistrz Tomasz Kucharski oraz zastępcy Jarosław Karcz oraz Michał Wieremiejczyk), Bogusław Różycki oraz Mieczysław Szymiło z WSS Społem, Przemysław Kaźmierczak oraz Jacek Orkisz z firmy Dantex (inwestor), Andrzej Bąkowski z pracowni architektonicznej FS&P Archus oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Kupców Grochowa – Krzysztof Skwarek i Leszek Gaździński. Moderatorką debaty była Naczelnik Wydziału Organizacyjnego Urzędu Dzielnicy Praga-Południe, Katarzyna Niwińska.

Bogusław Różycki przedstawił obecne problemy, z jakimi boryka się Społem, zarządzający Uniwersamu. – Musimy płacić wysokie opłaty za użytkowanie wieczyste, a jednocześnie ubywa nam klientów. To rodzi problemy ekonomiczne – mówił. Społem zmaga się także z przestarzałą konstrukcją budynku oraz wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. – Modernizacja, która mogłaby rozwiązać wiele problemów, kosztowałaby 10 milionów złotych. Nie stać nas na to – przekonywał. Różycki poinformował także, iż w nowej formule Uniwersamu pozostanie zarówno sklep spożywczy, jak i dość unikatowy sklep przemysłowy. Podczas budowy, sklep spożywczy zostanie tymczasowo przeniesiony na ul. Zagójską, natomiast AGD – na Suchodolską.

Tak ma wyglądać nowy Universam, fot. FB Urząd Dzielnicy Praga-Południe

Przemysław Kaźmierczak z firmy Dantex, czyli dewelopera, który wybuduje Uniwersam "w nowej odsłonie" przedstawił przy pomocy prezentacji multimedialnej, w jaki sposób cała inwestycja powstanie. – Nowy budynek, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego będzie pełnił funkcję handlowo usługową, łącznie z mieszkalną – mówił. Istnienie sąsiadującego bazarku na Wiatracznej nie jest zagrożone, zostanie on nieco zmniejszony, by móc poszerzyć ciąg pieszy. Co ważne, elementy tradycyjne, wyróżniające Uniwersam pozostaną. – Zarówno historyczne neony „UNIWERSAM” GROCHÓW, Społem oraz Praga-Południe jak i pomnik „panienki” będą wykorzystane w nowym centrum handlowym. Neony trafią na fasady budynku, a pomnik do środka – zapewnił Kaźmierczak. Zapowiedział również, że firma Dantex wyremontuje (na własny koszt) całą ulicę Męcińską na tyłach Uniwersamu, która jest w fatalnym stanie. Ponadto, obecnie istniejąca zieleń zostanie zachowana, a w przyszłości możliwe są dalsze nasadzenia. Budynek będzie miał 33 m wysokości + dwie „wieże” sięgające 60 m. Nowe wcielenie Universamu ma być gotowe na przełomie lutego i marca 2018 roku.

Przedstawiciele stowarzyszenia kupców podkreślali, że chcą „skorzystać” z przebudowy Unwiersamu. – Chcemy by bazarek przy Wiatracznej w przyszłości wyglądał tak, jak na przedstawionej wizualizacji – mówił Leszek Gaździński. Dziękował także władzom dzielnicy za pomoc w tej sprawie.

Widok na bazarek i pętlę autobusową fot. FB Urząd Dzielnicy Praga-Południe

Po tych wypowiedziach rozpoczęła się dyskusja z udziałem zgromadzonej publiczności. Padały różne pytania, między innymi o kwestię wjazdu i wyjazdu z nowego centrum handlowego, który ma być poprowadzony okolicznymi małymi ulicami. Na sali byli także obecni radni dzielnicy, niektórzy z nich też zadawali pytania. Bożena Manarczyk z PO pytała o pojemność parkingów (budynek ma mieć 470 miejsc dla mieszkańców i 160 miejsc dla gości centrum handlowego w podziemiu), natomiast Marek Borkowski z PiS dopytywał o to, czy cała ulica Męcińska zostanie wyremontowana. Mieszkańcy chcieli dowiedzieć się też, jak przebudowa Uniwersamu wpłynie na sąsiedni bazarek oraz na ciągi komunikacyjne w całym otoczeniu Ronda Wiatraczna.

Tak dziś wygląda Universam - fot. Polityka Warszawska

***

Debata była prowadzona w sposób spokojny i merytoryczny. Mieszkańcy mogli się dowiedzieć jak będzie w przyszłości wyglądać swoiste centrum Grochowa, czego mogą się spodziewać po inwestycji i jak to wpłynie na ich codzienne życie. Oby więcej debat przeprowadzanych w taki sposób i w tak rzeczowej formie.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zdjęcie główne: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Gorąca dyskusja o punkt pomocy dla narkomanów na Grochowie

Petycja ws. przejścia dla pieszych na Gocławku

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...