Rada Warszawy: likwidacja opłaty targowej

Polityka Warszawska    2015-10-16 07:55:19

Na czwartkowym posiedzeniu rady miasta jej członkowie byli nadzwyczaj zgodni. Prawie wszystkie uchwały przyjmowane były aklamacją, także ta, która zniosła opłatę targową.

Głosowanie nad uchyleniem uchwały z 2009 roku było dopiero 31. punktem porządku obrad, ale szybko przegłosowano jego przeniesienie na sam początek sesji. Mimo że większość dnia radni wybierali ławników do warszawskich sądów, wydaje się, że to zniesienie opłaty targowej było najważniejszym wydarzeniem XVIII sesji Rady Warszawy.

Wszyscy za zniesieniem opłaty

Nowa uchwała została przyjęta przez aklamację (50 głosów za, nikt nie był przeciw i nie wstrzymał się od głosu). Ramię w ramię głosowali radni partii rządzącej i opozycji. Jarosław Krajewski (PiS) powiedział, że jego klub popiera zniesienie opłaty. – Nie są to jednak jedyne problemy, jakie dotyczą warszawskich kupców. Jest to krok w dobrym kierunku, ale niejedyny, jaki można uczynić – zaznaczył, wyrażając jednocześnie nadzieję, że rada w rewanżu poprze także niektóre projekty PiS.

Radna Zofia Trębicka (PO) zwróciła uwagę, że miasto utraci dochód około 5 mln zł rocznie. – Ale jest to nagrodą dla kupców, którzy uczciwie, legalnie, rzetelnie pracują na warszawskich targowiskach. Przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska (PO) wyraziła zadowolenie, że cała rada zagłosowała jednomyślnie za zniesieniem opłaty. – Warszawa jest w tej sprawie liderem, inne miasta pójdą za jej przykładem – powiedziała, dodając, że nie wierzy, że budżet miasta zostanie znacząco z tego powodu uszczuplony. – Rzadko się zdarza, że ktoś dotrzymuje nam słowa – zauważyła obecna na sesji prezeska i pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kupców i Drobnej Wytwórczości Bożenna Kolba. W dowód wdzięczności obdarowała radnych kwiatami.

Danina, znana wcześniej jako podatek targowy, funkcjonowała w Polsce od 1951 r. Obowiązkiem objęci byli wszyscy sprzedający wszędzie tam, gdzie dokonywano sprzedaży. Zarówno prowadzący stałą działalność, jak i handlujący okazjonalnie. Obecny obowiązek poboru opłaty targowej wynikał z ustawy z 1991 r. Od 1 stycznia 2016 r. danina nie będzie obowiązkowa na mocy ustawy przyjętej przez Sejm w czerwcu br. Odpowiedni przepis tej ustawy otrzyma bowiem brzmienie „rada gminy może wprowadzić opłatę targową”, tym samym zostawiając decyzję w gestii radnych.

Ratusz podkreśla, że badania wskazują na pozytywny stosunek warszawiaków do bazarów. Jednocześnie wpływy do budżetu stolicy z tytułu opłaty targowej sukcesywnie malały. W 2005 roku wynosiły ponad 15,5 mln zł, w 2010 ponad 6,3 mln, a w 2014 już tylko nieco ponad 5 mln zł. Tymczasem koszty poboru tej opłaty i koszty związane z jej ściągalnością kształtowały się na poziomie przekraczającym 2 mln zł rocznie, w dodatku od 2011 r. rosły. Nowe przepisy z pewnością ułatwią życie drobnym przedsiębiorcom, handlarzom z warszawskich bazarów.

Nie wszyscy za wnioskami PiS

Wśród tematów, których rada w ten czwartek nie podjęła, wspomnieć należy wnioski klubu PiS. Przewodniczący Krajewski wnosił o zajęcie się sprawą przekształcenia prawa wieczystego we własność. Trzy projekty uchwały w tej kwestii trafiły już wcześniej do przewodniczącej rady, minęły terminy statutowe, a prace stoją w miejscu. – Chcielibyśmy wiedzieć, dlaczego warszawski ratusz blokuje ten projekt – mówił Krajewski. PiS domagał się również informacji od prezydent Warszawy na temat sporu miasta z metrem i firmą Siemens o pociągi Inspiro, których eksploatacja miałaby prowadzić do szybszeego zużywania się torów II linii metra. – Czy II linia jest bezpieczna? – pytał Krajewski. Na to pytanie jednak radni nie pozwolili mu poznać odpowiedzi. Oba wnioski zostały odrzucone, większość obecnych na sali wstrzymała się od głosu.

Tekst i zdjęcie: Jacek Stawiany

ZOBACZ TAKŻE:

„Tak” dla rewitalizacji i dodatkowych funduszy na oświatę

Rada Warszawy odwołała zarząd Bemowa

Burza w sprawie absolutorium

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...