Awaria systemu. Problem z zaświadczeniami o prawie głosowania poza miejscem zamieszkania

Karolina Wiśniewska    2015-10-16 10:42:40

Warszawiaku! Chcesz zagłosować poza miejscem swojego zamieszkania? Lepiej się pospiesz, stołeczny ratusz i tak ma problemy z wydawaniem zaświadczeń. Po awarii systemu ewidencji ludności zaświadczenia te wydawane są ręcznie. Co to oznacza dla wyborców?

Chciałoby się powiedzieć – złośliwość rzeczy martwych. W ostatnim tygodniu przed wyborami, czyli wtedy kiedy zainteresowanie wyborców do pobierania zaświadczeń o możliwości głosowania poza miejscem zamieszkania jest największe, pojawia się awaria systemu. O pierwszych problemach dowiedzieliśmy się już wczoraj. Informacje, które docierały były jednak nieprecyzyjne. Od jednych słyszeliśmy, że system jest w porządku (został naprawiony), od innych, że awaria jednak jest i nie wiadomo, kiedy zostanie zlikwidowana. Niejasne informacje były wynikiem tego, jak zachowywał się sam system, który – jak podkreślała rzeczniczka Urzędu Miasta Agnieszka Kłąb – raz działał, raz nie. Ostatecznie usterka została zgłoszona do zewnętrznej firmy, która zajmuje się jego obsługą.

Musimy uzbroić się w cierpliwość

Miasto uspokaja. Fakt, iż nie działa system ewidencji ludności, nie oznacza, że zaświadczenia nie są wydawane. Są, ale ręcznie. Jest to oczywiście pewnego rodzaju utrudnienie, ale w istocie nie oznacza nic więcej poza tym, że warszawiacy będą musieli na swoje zaświadczenia poczekać nieco dłużej, bo zamiast szybko znaleźć wyborcę po numerze PESEL i wydrukować odpowiedni dokument, trzeba znaleźć go w spisie.

Urząd przeprasza mieszkańców i zapewnia, że pracuje nad awarią. Jednocześnie daje mieszkańcom dodatkowy dzień na załatwienie formalności. Zaświadczenie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania można odebrać do 23 października i tego terminu nie da się już wydłużyć (wybory odbywają się w niedzielę, 25.10), ale w zamian za niedogodności, miasto umożliwi załatwienie formalności także w najbliższą sobotę (jutro) w godzinach 9.00-14.00. Urzędy będą też otwarte dłużej w przyszły czwartek (22.10) – do godziny 20.00.

Dziś ostatni dzień na zgłoszenie pełnomocnika!

Oprócz tego przypominamy, że dziś mija ostatni dzień, w którym można zgłosić wniosek o głosowanie przez pełnomocnika. Możliwość taką mają osoby niepełnosprawne oraz te, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 75 lat. Odpowiednie wnioski można znaleźć w Internecie, na stronie urzędu lub w budynku dzielnicy, do którego należy jest też ostatecznie dostarczyć.

Do wniosku należy dodać kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego osobie mającej być pełnomocnikiem. Ratusz informuje, że zgodnie z przepisami, pełnomocnikiem może być osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa do głosowania lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania. Nie może za ten, kto wchodzi w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci na posła lub senatorów.

Nie zwlekajmy z załatwieniem formalności na ostatnią chwilę!

 

Źródło: um.warszawa.pl

Zdjęcie główne: https://facebook.com/wybory

ZOBACZ TAKŻE:

DWA BRZEGI: Paweł Krulikowski – Rafał Osiński | Referendum: iść czy nie?

Sprawdzamy kandydatów do Senatu | Okręg 42

Razem – polityka nowych twarzy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...