Jakie zmiany dla samorządu? | Opinie kandydatów

Adam Kielar    2015-10-17 18:14:52

Wybory parlamentarne już w przyszły weekend. Kandydaci cały czas starają się przekonać do siebie wyborców. Jednym ze sposobów na przedstawienie swoich poglądów jest wypełnienie kwestionariusza na stronie mamprawowiedziec.pl. Niestety, formularze wypełniają tylko nieliczni. Przyjrzyjmy się jednak, tym którzy to uczynili – sprawdźmy, jak widzą rolę samorządu.

Pytań dotyczących bezpośrednio samorządu nie jest zbyt dużo, ale są w nich zawarte dość ważne problemy, z którymi borykają się lokalne władze. Kandydaci są pytani między innymi o to, czy nowa kadencja parlamentu powinna wypracować nowe zasady funkcjonowania samorządu, o relacje między organem wykonawczym a radą, czy też o sposoby na pozyskiwanie dodatkowych funduszy przez samorządy.

Zacznijmy od listy numer 1 – Prawa i Sprawiedliwości. Niestety, pierwsza osobą z komitetu PiS, która w ogóle wypełniał kwestionariusz MamPrawoWiedzieć jest… numer 13, Cezary Jurkiewicz, wawerski radny, który ponadto nie udzielił praktycznie żadnych odpowiedzi na pytania. Dlatego przyjrzymy się kandydatce numer 16, Barbarze Augustynowicz-Figat, wiceburmistrz Rembertowa.

Drobne wyjaśnienie: numeracja pytań różni się w zależności od liczby pytań, na które odpowiadali kandydaci

Lista numer 2 to Platforma Obywatelska. Liderzy na czele z Premier Ewą Kopacz czy ministerem Administracji i Cyfryzacji Andrzejem Halickim nie wypełnili kwestionariuszy. Pierwszą osobą, która to uczyniłą jest były Prezydent Warszawy, poseł Marcin Święcicki z nuemrem 7 na liście PO.

Z listy numer 3 – Partii Razem, także niespecjalnie dużo osbó wypełniło kwestionariusze MamPrawoWiedziec.pl. Pierwszą osobą, która udzieliła odpowiedzi na pytania związane  z samorządem jest Zuzanna Cichowska, numer 10 na liście.. Ukończyła socjologię w Instytucie Socjologii UW. Związana z fundacją im. Stefana Batorego, koordynatorka w programie Obywatele dla demokracji. Współpracowała z Towarzystwem Inicjatyw Twórzczych "ę".

Partia KORWiN wylosowała dla swojej listy numer 4. Niestety ŻADEN z kandydatów tej partii nie odpowiedział na pytania zadawane przez MamPrawoWiedzieć.pl.

Na liście numer 5 znajdziemy kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego. I tu mamy bardzo pozytywny przykład – kwestionariusz wypełnił Tomasz Jędrzejczak, otwierający listę komitetu PSL w Warszawie.

Lista numer 6 to Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni. Pierwsza osoba, która wypełniła kwestionariusz to Joanna Erbel, miejska aktywistka, działaczka Zielonych i kandydatka na urząd Prezydenta Warszawy w 2014 roku.

Mieliśmy kandydatkę na główny urząd w Stolicy, a na liście numer 7 (KUKIZ’15) znajduje się niedawny kandydat na głowę państwa – Jacek Wilk, jeden z liderów Kongresu Nowej Prawicy kandyduje z 4 miejsca listy muzyka Pawła Kukiza.

Za wzór pod względem liczby osób, które wypełniły kwestionariusz MamPrawoWiedzieć.pl może uchodzić lista numer 8 – .Nowoczesna Ryszarda Petru. Tylko 3 osoby na 39 kandydatów nie zaprezentowały swych poglądów w ten sposób. Sam lider także wypełnił formularz i jego odpowiedzi zaprezentujemy.

Kandydaci dwóch pozostałych komitetów, które zarejestrowały listy w Warszawie – Obywatele do Parlamentu oraz Ruch Społeczny Rzeczpospolitej Polskiej nie przedstawili swoich poglądów na stronie mamprawowiedziec.pl

Szkoda, że tak mało kandydatów do tej pory wypełniło formularze. Warto pamiętać, że to także jeden ze sposobów na przedstawienie swoich poglądów oraz na pozyskanie wyborców, zwłaszcza tych, którzy doceniają szczegółowy program. Jeszcze raz zachęcamy wszystkich ubiegających się o mandat do wypełnienia kwestionariuszy MamPrawoWiedzieć.pl

*Stan na godz. 17.00, 17.10.2015

 

zdjęcie główne: Wikimedia Commons, autor: Kpalion

Zobacz także:

Przedwyborcza debata o (nie)bezpieczeństwie | Sommer, Opioła, Kozłowski, Danecki

Awaria systemu. Problem z zaświadczeniami o prawie głosowania poza miejscem zamieszkania

Jaki plan na polską kulturę? | Debata MamPrawoWiedziec.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...