Z samorządu do Sejmu

Rafał Osiński    2015-10-19 07:59:03

Wybory parlamentarne już za tydzień. Do Sejmu licznie kandydują stołeczni samorządowcy. Czy chęć przeprowadzki na Wiejską to wyraz woli działania na rzecz mieszkańców stolicy w parlamencie? Czy wręcz przeciwnie – niepoważne ich traktowanie? Swój mandat zdobyli przecież niecały rok temu.

Analizując listy wyborcze, widzimy że do Sejmu ze stolicy kandydują przedstawiciele wszystkich głównych partii zasiadających w stołecznym samorządzie. Wśród przedstawicieli rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej na liście kandydatów znalazła się m.in. radna Małgorzata Żuber-Zielicz, która jest 18. na liście. Z kolei oczko wyżej na liście figuruje Krzysztof Skolimowski, wiceburmistrz Mokotowa i radny Sejmiku Mazowieckiego.

Jeszcze więcej samorządowców startuje z list Prawa i Sprawiedliwości. Na 6. miejscu znalazł się Jarosław Krajewski, wieloletni radny stolicy, obecnie szef klubu radnych PiS w Radzie Warszawy. Zasłynął między innymi dużą dociekliwością, gdy po wielu latach starań udało mu się zmusić ratusz do ujawnienia danych osób, z którymi zawierano umowy za publiczne pieniądze. Na 9. miejscu z kolei znajdziemy Andrzeja Melaka, także stołecznego radnego. To jednak nie jedyni samorządowcy z listy PiS, którzy próbują swoich sił w walce o parlament. Na stołecznej liście partii znajdziemy także Cezarego Jurkiewicza, Michała Grodzkiego, Rafała Dorosińskiego a także Piotra Szyszkę. Z kolei na 11. pozycji figuruje Paweł Lisiecki – bardzo popularny burmistrz Pragi Północ.

Do Sejmu aspirują również przedstawiciele lewicy. Jedynką w Siedlcach jest Paulina Piechna-Więckiewicz, zaś dwójką w Warszawie Katarzyna Maria Piekarska, która w zeszłym roku jako jedyna lewicowa radna uzyskała zaufanie wyborców w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Chęć zamiany zdobytej niedawno pozycji, będącej wyrazem zaufania wyborców, może budzić liczne wątpliwości (zwłaszcze zaledwie po niecałym roku). 

– Kandyduję do Sejmu, ponieważ jest to miejsce, gdzie istnieje możliwość zainicjowania wielu istotnych dla mieszkańców stolicy zmian. Pilnych prac wymagają między innymi ustawa o własności lokali, ustawa o gospodarce nieruchomościami czy ustawa o ochronie praw lokatorów – tłumaczył w rozmowie z "Polityką Warszawską" burmistrz Pragi Północ Paweł Lisiecki. – Powiem nieco nieskromnie, że często spotykam się z opiniami, że szkoda dobrego burmistrza, ale będzie dobry poseł. Z wyborcami spotykam się bardzo często i przyznam, że cała otoczka formalna, która wymaga m.in. tego, by na spotkania umawiać się ze mną jako burmistrzem przez sekretariat jest dla mnie nieco krępująca. Lubię kontakt bezpośredni – podkreślił burmistrz Lisiecki, zapytany o reakcję mieszkańców na jego chęć zostania posłem. Brak do tej pory informacji, kto mógłby być jego ewentualnym następcą – Nie dzielmy skóry na niedźwiedziu – powiedział na koniec.

– Gdyby w Sejmie było więcej samorządowców, byłoby to zdecydowanie bardziej merytoryczne miejsce do pracy – stwierdziła z kolei Paulina Piechna-Więckiewicz. – Politycy bez doświadczenia samorządowego są w gorszej sytuacji. Samorządowcy wiedzą, co powinno zmienić się w takich sprawach jak szkoły, przedszkola – mówiła w odpowiedzi na pytanie o motywy kandydowania do Sejmu. Podkreśliła jednocześnie, że nie spotyka się z zarzutami o porzucanie samorządu. – Moi wyborcy mi kibicują. Ich sprawy chcę przenieść na poziom parlamentu – dodała.

Zapytana, czy nie szkoda byłoby rozstawać się z Radą Warszawy odparła, że liczy na kontynuację współpracy, gdyż spraw na styku samorządu i parlamentu jest bardzo wiele. – Chcę walczyć o zwiększenie dotacji na przedszkola i żłobki. Będę także postulować wzrost udziału samorządów w dochodach podatkowych. Pomoc samorządom to przecież również pomoc ludziom – podsumowała.

Trudno uogólniać, jakimi motywacjami kierują się samorządowcy kandydujący do Sejmu. Każdy podjął zapewne decyzję z nieco innych powodów. Czy wyborcy im zaufają? Odpowiedź już za tydzień.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...