DWA BRZEGI: Paweł Miszczuk (KORWiN) i Jacek Bartyzel (Nowoczesna) | Janosikowe

Polityka Warszawska    2015-10-18 19:41:48

„Janosikowe”, czyli pieniądze, które Warszawa i inne dobrze prosperujące miasta muszą przekazywać biedniejszym regionom w obrębie swojego województwa to jeden z częściej poruszanych tematów w kampanii kandydatów do Sejmu ze stolicy. W kolejnej odsłonie „Dwóch Brzegów” postanowiliśmy zapytać o „Janosikowe” przedstawicieli partii KORWiN oraz Nowoczesnej Ryszarda Petru. Zostawić czy zlikwidować? O tym dziś: Paweł Miszczuk i Jacek Władysław Bartyzel.

PAWEŁ MISZCZUK - sekretarz oddziału warszawskiego Partii KORWiN, kandydat startujący do sejmu z listy warszawskiej (pozycja nr 4)

Jestem za likwidacją „janosikowego”. Za niecały miesiąc minie 13 lat od wprowadzenia przez Sojusz Lewicy Demokratycznej tego podatku. Dziś widać, że przedstawiciele ruchów i partii konserwatywno-liberalnych i libertariańskich mieli rację ostrzegając, że 'janosikowe' jest podatkiem absurdalnym i bardziej szkodzi, niż pomaga, jak to miało w założeniach.

Po pierwsze, jak każdy podatek redystrybucyjny, 'janosikowe' zachęca gminy, powiaty i województwa do pozostawania „pod kreską”. Nie opłaca się być kreatywnym, skoro nic nie robiąc można w łatwy sposób przygarnąć miliony złotych od tych, którzy starają się rozwijać, zachęcać do inwestowania we własnym regionie. Przy okazji, niezależnie od tego, ile bogata jednostka samorządu terytorialnego zarobi 'ponad normę', w jej 'kieszeni' zostaje wciąż podobna kwota, co dodatkowo zabija chęć rozwoju regionu, gdyż gmina zamiast zyskiwać na rozwoju, traci na nim. Idealnym przykładem jest sąsiadujące z Warszawą Legionowo, które z 7 miejsca w rankingu powiatów spadło o prawie 300 miejsc właśnie przez wprowadzenie 'janosikowego'.

Po drugie problemem związanym z 'janosikowym' jest branie pod uwagę całych województw, choć ich subregiony rozwijają się w różnym tempie, co widać na przykładzie województwa mazowieckiego. Całe województwo ma spore dochody, jednak najprężniej rozwija się jego centrum, natomiast pozostałe subregiony wypadają słabiej, niż subregiony w województwach, które z 'janosikowego' korzystają. 'Janosikowe' nie dociera więc do potrzebujących, choć takie jest jego założenie. Po trzecie 'janosikowe' jest niesprawiedliwe, gdyż jest karą za dobre zarządzanie regionem. Jeżeli pieniądze spływają do gminy, powiatu, czy województwa, to powinny być wydawane tylko i wyłącznie przez daną jednostkę samorządu terytorialnego.

Po czwarte 'janosikowe' jest w przypadku Warszawy, choć i w innych dużych miastach podobnie, płacone podwójnie. Wiele osób mieszkających w Warszawie przyjechało z innych województw. Większość przyjezdnych pochodzi z regionów, które z 'janosikowego' korzystają i podatki dochodowe płacą w swoich rodzinnych stronach, przez co Warszawa traci, gdyż przyjezdni korzystają z jej infrastruktury.

Wielu przedstawicieli partii rządzących obecnie lub w przeszłości chce 'janosikowe' zachować, ale naprawiać, niestety pomoże to tyle, co nałożenie nowego lakieru na stary samochód. Lepszym rozwiązaniem dla regionów słabiej rozwijających się jest zachęcanie inwestorów niskimi podatkami, większą wolnością gospodarczą i łatwością prowadzenia biznesu.  

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

JACEK WŁADYSŁAW BARTYZEL - kandydat do Sejmu, nr 8 na liście warszawskiej Nowoczesna Ryszarda Petru

"Janosikowe" jest złe w sensie zarówno etycznym jak i praktycznym. Jest złe w sensie etycznym, bo opiera się na redystrybucji dochodów pomiędzy jednymi, a innymi regionami. Tak jak etycznie zła jest np. progresja podatkowa, gdzie redystrybuuje się dochody zabierając bogatszym i prowadząc rozdawnictwo wobec biednych, wedle takiej samej zasady zła jest redystrybucja, gdy zabiera się pieniądze bogatszym regionom dotując z nich biedniejsze. Trzeba dbać o rozwój biedniejszych regionów, ale zabieranie pieniędzy bogatszym, często w rabunkowej wręcz skali, nie jest do tego drogą.

Jest złe w sensie praktycznym, bo bardzo nieprecyzyjne są mechanizmy szacowania dochodów z podatku CIT poszczególnych regionów – i tak wielokrotnie mieliśmy sytuację, gdy dochody z CIT regionów poszkodowanych przez "janosikowe" były niższe niż zakładane, a kwota "janosikowego" do zapłaty pozostawała bez zmian. W tej sytuacji znajdował się wielokrotnie samorząd mazowiecki, który nie miał z czego płacić "janosikowego". Warszawa i samorząd województwa mazowieckiego są największymi poszkodowanymi przez "janosikowe" i ich rozwój jest mocno hamowany przez ten swoisty "podatek nakładany na samorząd".

Powyższe argumenty są wystarczającą argumentacją na rzecz całkowitego zniesienia "janosikowego" – "janosikowe" pasuje raczej do epoki słusznie minionej niż obecnej. Co do wsparcia biedniejszych regionów: pewna ograniczona rola państwa może być w rozwoju infrastruktury (tych najbardziej niezbędnych inwestycji) – przede wszystkim w poprzez ograniczenie swoistej "dyskryminacji" np. wschodniej części kraju jeśli chodzi o np. inwestycje drogowe. Mimo to uważam jednak, że stabilny rozwój regionów powinien być przede wszystkim napędzany przez rynek i prywatne inwestycje.

 

*Wypowiedzi kandyatów są ich prywatnymi opiniami, a nie stanowiskiem partii.

 

ZOBACZ TAKŻE:

DWA BRZEGI: Witold Kołodziejski vs Krzysztof Strzałkowski | Podział Mazowsza

DWA BRZEGI: Centrum nie dla starszych aut? | Joanna Erbel (Zieloni) vs. Krystian Malesa (PO)

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...