Platforma Obywatelska i propozycje dla Warszawy

Karolina Wiśniewska    2015-10-20 08:00:05

Ponownie sięgnęliśmy do ankiet z serwisu MamPrawoWiedziec.pl i tym razem przyjrzeliśmy się deklaracjom składanych przez obecnie rządzącą partię. Pomysły dla Warszawy są różne, lecz zdecydowanie najczęściej pojawiają się postulaty dotyczące zmiany w zakresie podatku „janosikowego” oraz walka z wielkopowierzchniowymi reklamami.

Platforma Obywatelska to obecnie druga partia pod względem wypełnionych w serwisie MamPrawoWiedziec.pl ankiet, choć liczba nie jest oszałamiająca. Formularze złożyło 12 (na 40) kandydatów, w tym czterech obecnych posłów.

Janosikowe” do poprawki

„Janosikowe” – to najczęściej powtarzający się punkt, który – zdaniem kandydatów PO należy zmienić w przyszłej kadencji. Pojawia się w ankietach pięciu polityków, przy czym większość z nich ostrożnie pisze o „zmianach” w tym zakresie, nie precyzując, jak daleko mają one zachodzić. Jedynie obecna radna miasta Małgorzata Żuber-Zielicz (nr 18) przekonuje, że „janosikowe” trzeba całkowicie znieść i zapowiada, że będzie budować porozumienie aby przekonać innych do tego pomysłu. „Ten podatek ogranicza możliwości finansowania w stolicy różnych instytucji i przedsięwzięć, z których korzysta całe Mazowsze lub nawet cała Polska. Szczególnie dotyczy to sfery edukacji i kultury. Warszawa zaś ponosi i tak wielkie koszty swojej stołeczności” – czytamy w formularzu.

Konkretnie o podatku wypowiada się też kandydatka nr 27 Anna Kosak i proponuje jedynie jego ograniczenie – do 20 proc. obecnej wysokości. Resztę tej sumy należy, jej zdaniem, przeznaczyć na warszawskie szkoły (zwłaszcza w dzielnicach, w których najbardziej ich brakuje, tj.: Miasteczko Wilanów i Białołęka).

Precz z reklamami wielkoformatowymi!

Kolejna kwestia, na którą kandydaci PO zwracają uwagę równie licznie to reklamy wielkopowierzchniowe, czyli coś, co w pewnych kwestiach udało się już rozwiązać w poprzedniej kadencji dzięki tzw. ustawie krajobrazowej (i dzięki naciskom ze strony ruchów miejskich i mieszkańców). O zmianach w tym zakresie mówi m.in. obecny wojewoda Jacek Kozłowski (nr 6), który zobowiązuje się, że problem ureguluje już na początku kadencji. „...chciałbym zgłosić projekt nowelizacji kodeksu postępowania egzekucyjnego w administracji poprawiający skuteczność w walce z wielkopowierzchniowymi łamiącymi prawo reklamami (mam gotowy projekt)” – pisze w swojej ankiecie. O walce z reklamami i konieczności dbałości o przestrzeń miejską wspomina również Piotr Kołomycki (miejsce 14) i posłanka Ligia Krajewska (nr 11).

Nacisk na transport publiczny

Nie brakuje obietnic związanych z transportem ulicznym i wieloma inwestycjami w tym zakresie. Najwięcej zobowiązań składa tu obecna posłanka, startująca z numerem 8 Alicja Dąbrowska. Zapowiada wsparcie dla władz miasta dotyczące budowy kolejnych odcinków II linii metra, rozbudowy sieci tramwajowej, zakupów nowego taboru przez przewoźników. „Chcę także aktywnie działać na rzecz przyspieszenia budowy południowej i wschodniej obwodnicy Warszawy oraz najważniejszych dróg wyjazdowych z miasta” – dodaje.

Dokończenie obwodnicy Warszawy i II linii metra pojawia się też w deklaracjach Marcina Święcickiego (nr 7), a wsparcie na rzecz rozwoju szynowego – wśród propozycji Jacka Kozłowskiego.

Na co zwracają uwagę pozostali kandydaci? Pomysły są bardzo różne. Posłanka Ewa Czeszejko-Sochacka zapowiada, że będzie robiła wszystko, aby miasto było bardziej przyjazne osobom starszym, niepełnosprawnym oraz kobietom z dziećmi. Piotr Kołomycki obiecuje wsparcie dla zielonych i ekologicznych inicjatyw, a także bardzo ważny rozwój smart-city (o czym w naszym portalu pisze często Bartłomiej Kozek). Nie brakuje propozycji bardzo aktualnych (choć pytanie czy jak na działalność poselską – nie zbyt wąskich) – Aleksander Janiak zapowiada na przykład „udział w pracach nad strategią dla naszej stolicy na najbliższe 15 lat poprzez uczestnictwo w inicjatywie #Warszawa 2030 - Warszawa przyszłości”.

Czego zabrakło?

Czego brakuje? Podobnie jak w przypadku komitetu Nowoczesna Ryszarda Petru – nikt oprócz posła Marcina Święcickiego nie wspomina o reprywatyzacji, a to – jak wielokrotnie podkreślaliśmy – jeden z ważniejszych problemów miasta, możliwy do rozwiązania na poziomie parlamentarnym. Podobnie jak tzw. ustawa warszawska, która w obecnym kształcie coraz częściej się nie sprawdza i wymaga nowelizacji (o tej zaś wspomina tylko Joanna Waligóra, nr 24).

------------------------------------------------------------------------------------------------

Poniżej cytujemy wybrane odpowiedzi: 

Jakie najważniejsze działania podejmie Pani/ Pan na rzecz mieszkańców Pani/ Pana okręgu wyborczego?

Jacek Kozłowski, nr 6: Na samym początku nowej kadencji chciałbym zgłosić projekt nowelizacji kodeksu postępowania egzekucyjnego w administracji poprawiający skuteczność w walce z wielkopowierzchniowymi łamiącymi prawo reklamami (mam gotowy projekt. W dalszej kolejności chciałbym doprowadzić do poprawy planowania przestrzennego, zwłaszcza na terenach wielkich miast i obszarów metropolitarnych, do zmian w systemie ratownictwa medycznego, lepszej organizacji zarządzania kryzysowego, zwłaszcza na szczeblu centralnym, nowe prawo wodne. Chciałbym też aby państwo realizowało konsekwentną politykę wspierania rozwoju transportu szynowego, zwłaszcza transportu publicznego na obszarach metropolitarnych.

Marcin Święcicki, nr 7: Ostateczne uregulowanie reprywatyzacji i zmiany w janosikowym, wdrożenie ustawy metropolitalnej, Dokończenie obwodnicy Warszawy i II linii metra, Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Alicja Dąbrowska, nr 8: Walka o dodatkowe środki na rzecz placówek służby zdrowia w Warszawie. Wsparcie władz miasta dotyczące budowy kolejnych odcinków II linii metra, rozbudowy sieci tramwajowej, zakupów nowego taboru przez przewoźników. Chcę także aktywnie działać na rzecz przyspieszenia budowy południowej i wschodniej obwodnicy Warszawy oraz najważniejszych dróg wyjazdowych z miasta. Bliski jest mi także program rewitalizacji warszawskiej Pragi.

Ligia Krajewska, nr 11.: Kontynuacja celów: przede wszystkim zmiany w prawie podatku solidarnościowego tzw."Janosikowe",zmiana prawa w zakresie reklam wielkoformatowych,uwolnienie niektórych przepisów do decyzji samorządu w zakresie opłat lokalnych.

Ewa Czeszejko-Sochacka, nr 12: Chciałabym by nasze miasto było bardziej przyjazne osobom starszym, niepełnosprawym, kobietom z dziećmi. Będę dążyła do tego by przestrzeń miejska była projektowana kompleksowo.

Aleksander Janiak, nr 13.: Chcę aktywnie brać udział w pracach nad strategią dla naszej stolicy na najbliższe 15 lat poprzez uczestnictwo w inicjatywie #Warszawa 2030 - Warszawa przyszłości.

Piotr Kołomycki, nr 14: 1. Rozwój smart-city 2. Walka z nielegalnymi reklamami, dbanie o jakość przestrzeni miejskiej 3. Wsparcie dla zielonych i ekologicznych inicjatyw.

Małgorzata Żuber-Zielicz, nr 18: To co mogę zrobić konkretnie dla mieszkańców Warszawy w Sejmie, to przede wszystkim budowanie porozumienia i współpracy na rzecz zniesienia tzw. "janosikowego". Ten podatek ogranicza możliwości finansowania w stolicy różnych instytucji i przedsięwzięć, z których korzysta całe Mazowsze lub nawet cała Polska. Szczególnie dotyczy to sfery edukacji i kultury. Warszawa zaś ponosi i tak wielkie koszty swojej stołeczności.

Helena Cichocka, nr 22: Współpraca z placówkami opieki społecznej, państwowymi oraz prywatnymi domami opieki dla seniorów, organizowanie pomocy wolontariuszy dla osób starszych i chorych.

Jolanta Waligóra, nr 24: Zmiana ustawy warszawskiej.

Anna Kossak, nr 27: Ograniczenie "janosikowego" do 20% obecnej wysokości i wykorzystanie pozostałych środków na szkoły w Warszawie: budowę tam, gdzie ich brakuje (Miasteczko Wilanów, Białołęka), dostosowanie oddziałów dla sześciolatków.

Anna Wąsik, nr 38: Działanie na rzecz reformy podatku "janosikowego", prace nad ustawą metropolitarną.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Co .Nowocześni obiecują Warszawie?

Warszawska drużyna PO

Przedwyborcza debata o (nie)bezpieczeństwie | Sommer, Opioła, Kozłowski, Danecki

Zdjęcie: Facebook.com/PlatformaObywatelskaWarszawa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...