Reprywatyzacja, wolność słowa i sąd | Śpiewak vs Marcinkowski

Polityka Warszawska    2015-10-20 19:43:49

We wtorek z oskarżenia prywatnego, w sądzie rejonowym przy Marszałkowskiej 82 odbyła się rozprawa karna, w której pozwanymi są Jan Śpiewak i Marcin Jarzynowski. Kto chce ukarać liderów stowarzyszenia Miasto Jest Nasze? Maciej i Marcin Marcinkowscy, handlarze roszczeniami, którym nie spodobało się, że stowarzyszenie na publicznej stronie internetowej ujawniło ich powiązania ze stołecznym ratuszem oraz plany przejęcia przez nich kolejnych warszawskich nieruchomości.

Cała sprawa rozpoczęła się od stworzenia strony www.reprywatyzacja.miastojestnasze.org/ na której dowiadujemy się o Macieju Marcinkowskim i jego powiązaniach: do jakich nieruchomości już posiada roszczenia i jakie osoby można z nim powiązać. Przejrzysta infografika pozwala się dowiedzieć m.in., że Marcinkowski posiada prawa do boiska na Foksal, fragmentu trasy W-Z czy części działki znajdującej się przy ulicy Emilii Plater. Biznesmen uważa, że Stowarzyszenie nie miało prawo publikować tych informacji. Jego liderom grozi do roku pozbawienia wolności.

Wydaje się, że informacje o nieruchomościach, które wchodzą w skład infrastruktury miasta powinny być dostępne mieszkańcom. Większość z nich jednak nie była i gdyby nie interwencja Jana Śpiewaka i Marcina Jarzynowskiego, miejsca użytku publicznego zostałyby zagospodarowane w dowolny sposób bez wiedzy społeczeństwa. Według Marcinkowskiego ujawnienie tych informacji na stronie zasługuje na sankcje.

Rozprawa ta jest nie tylko rozstrzygnięciem, kto w sporze ma rację pod względem prawnym: organizacja społeczna czy biznesmen. To także przyczynek do dyskusji o reprywatyzacji, proces ten ciągle potrzebuje regulacji i dopóki nie zostanie unormowany, wykorzystywanie układów i przekrętów do pozyskiwania mienia ciągle będzie na porządku dziennym. Podkreśla to także prawnik współpracujący z MJN, mówiąc: – Ta sprawa może mieć decydujący wpływ na jakość publicznej debaty o reprywatyzacji. Jeśli sąd przyzna panu Marcinkowskiemu rację, ludzie mogą zacząć bać się publicznie wypowiadać na temat niebezpiecznych powiązań biznesu i świata polityki.

Dzisiejsza rozprawa to dopiero początek długiego procesu, kolejna odbędzie się 16 grudnia. Do składających zeznania dołączą osoby pracujące w warszawskim ratuszu, wśród nich m.in. wiceprezydent Jarosław Jóźwiak czy dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko. 

– Ewentualny wyrok skazujący byłby znaczącym ograniczeniem wolności słowa i wypowiedzi. – mówił nam, po dzisiejszej rozprawie Jan Śpiewak – To nie nasza działalność, a to, co robi pan Marcinkowski budzi duże wątpliwości. To on próbuje pozyskiwać nieruchomości metodą na kuratora z Karaibów. My jesteśmy spokojni.

AUTORKA: Karolina Rogaska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Marcinkowscy i MJN spotkali się w sądzie

Marcinkowscy pozwali Miasto Jest Nasze

Zdjęcie: Miasto Stołeczne Warszawa

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...