Burmistrz Śródmieścia nadal bez pełnomocnictw

Karolina Wiśniewska    2015-10-21 18:15:48

Od zmiany burmistrza w Śródmieściu minęło prawie dwa tygodnie. Nowy zarząd, na czele z Mateuszem Mrozem z Prawa i Sprawiedliwości nadal nie otrzymał pełnomocnictw od pani prezydent. Dlaczego?

Pełnomocnictwa od prezydenta miasta są niezbędne, aby móc sprawnie zarządzać dzielnicą i podejmować decyzje. Radni śródmiejskiej koalicji informują, że nowy zarząd wciąż ich nie ma i obawiają się, że nie otrzyma w ogóle. Rzeczniczka miejskiego ratusza uspokaja. – Cały czas analizujemy czy wybór zarządu odbył się zgodnie z zasadami określonymi w uchwale i statucie – mówi w rozmowie z „Polityką Warszawską” i dodaje, że ostateczny werdykt jest kwestią kilku dni.

Przypomnijmy, że w wyniku ukonstytuowania się nowej większości w radzie dzielnicy (PiS + Klub Radnych Mieszkańców Śródmieścia) Platforma straciła większość, a ich burmistrz Wojciech Turkowski stracił swoje stanowisko. Na sesji, na której wybrano nowy zarząd nie zabrakło kworum, głosowanie było tajne i – wydawać by się mogło – przeprowadzone zgodnie z wszelkimi obowiązującymi zasadami. Dlaczego więc wybór Mateusza Mroza jest w ogóle kwestionowany? – Do Urzędu Miasta wpłynęła skarga od części radnych Śródmieścia, a wszelkie takie rzeczy nasi eksperci prawni muszą dokładnie sprawdzić – mówi rzecznika Agnieszka Kłąb. – Decyzja to naprawdę kwestia kilku dni, a do tego momentu wszystkie pełnomocnictwa do wydawania decyzji tymczasowo ma dyrektor Adam Grzegrzółka – dodaje.

Skarga – jak nie trudno się domyśleć – wpłynęła od radnych Platformy Obywatelskiej. – Uważamy, że nie dopilnowano wszystkich formalności przy głosowaniu na wiceburmistrzów – mówi w rozmowie z nami przewodniczący klubu PO Marcin Rolnik. – Statut określa wyraźnie, że w przypadku głosowań imiennych radni mają prawo wypowiedzieć się „za”, „przeciw”, lub wstrzymać się od wyboru. W tym przypadku mieliśmy do wyboru tylko głosowanie „za”. Nie było żadnej innej kratki – dodaje. Radny uważa, że precyzja i trzymanie się wyznaczonych zasad jest konieczne, zwłaszcza przy tak ważnych głosowaniach. Przekonuje też, że skarga klubu Platformy Obywatelskiej dotyczyła tylko tego punktu. – Do innych nie mieliśmy formalnych wątpliwości, chyba że służby miejskie znalazły jeszcze coś niepokojącego – tłumaczy.

Radni koalicji przekonują, że zażalenia Platformy Obywatelskiej są bezzasadne. – W taki sam sposób został wybrany poprzedni burmistrz Wojciech Turkowski oraz jego zastępcy i żaden z radnych Platformy Obywatelskiej nie zgłaszał wówczas zastrzeżeń, co więcej w odpowiedzi na interpelację sam burmistrz Turkowski potwierdził prawidłowość procedury. Wzór kart pochodzi z ratusza i jest przed każdym głosowaniem zatwierdzany przez wydział prawny Dzielnicy – tłumaczy nam przewodniczący rady Michał Sas. 

„Ustęp 6 ustala, że „w przypadku głosowań personalnych (…) gdy kandydatów jest więcej niż jeden, na karcie do głosowania (…) umieszcza się kratki, po jednej kratce obok nazwiska każdego z kandydatów. Radny głosuje poprzez postawienie znaku „X” w kratce przy nazwiskach kandydatów, których wybiera”. - pisał były burmistrz Turkowski w odpowiedzi na interpelację radnego PiS Piotra Kazimierczaka.  

Przypomnijmy, Mateusz Mroz jet burmistrzem od blisko dwóch tygodni. W ubiegłej kadencji był radnym dzielnicy Praga Południe, a podczas prezydentury Lecha Kaczyńskiego także burmistrzem tej dzielnicy.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Wojciech Turkowski odwołany. Mateusz Mroz nowym burmistrzem Śródmieścia

Oświadczenie Klubu Radnych Mieszkańców Śródmieścia

Platforma traci Śródmieście

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...