Warszawiacy o przestrzeni miejskiej | #Warszawa2030

Polityka Warszawska    2015-10-23 08:06:47

Jak będzie wyglądało nasze miasto za 15 lat? W środę odbyła się kolejna odsłona debaty na temat strategii Warszawa 2030. Tym razem motywem przewodnim była przestrzeń – miejsce życia warszawiaków i funkcjonowania organizacji, w tym przedsiębiorstw.

Była to trzecia z czterech debat w ramach cyklu. Na poprzednich dwóch przedstawiono ogólny zarys strategii oraz zastanawiano się, kim jest współczesny warszawiak. W środę jednym z kluczowym zagadnień był dylemat, czy stolica ma dalej intensyfikować swoje zagospodarowanie czy raczej postawić na rozwój metropolitalny i dalsze rozlewanie się miasta na okoliczne gminy.

W spotkaniu zorganizowanym w Pałacu Kultury i Nauki udział wzięli: wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz, Maciej Fijałkowski – dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta, Marlena Happach ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, prof. Barbara Szulczewska z SGGW, Bartłomiej Kolipiński z Towarzystwa Urbanistów Polskich i dr hab. Tomasz Komornicki z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Spotkanie poprowadził ekspert ds. przestrzennych dr Mirosław Grochowski z Zakładu Geografii Miast i Organizacji Przestrzennej UW.
– Strategia jest manifestem tego, w jaki sposób widzimy Warszawę za 15 lat oraz jak to możemy osiągnąć – tłumaczył Fijałkowski. – Ma ona być swego rodzaju konstytucją.

Centrum jako wyzwanie

Wiceprezydent Wojciechowicz na początku przypomniał, jak bardzo Warszawa zmieniła się przez ostatnie 9 lat, jest to proces bez precedensu w historii miasta. Wybudowano m.in. Stadion Miejski, Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Nauki Kopernik, oczyszczalnię ścieków „Czajka” czy centralny odcinek drugiej linii metra. Koszt inwestycji wyniósł około 25 mld zł, choć, wliczając wkład rządu i prywatny, można mówić nawet o 50 mld zł. Wiceprezydent zwracał uwagę, że ustawa warszawska odbierająca dzielnicom status odrębnych gmin zakończyła swoiste „rozbicie dzielnicowe”, podczas którego dzielnice prowadziły własną politykę. Strategia przyjęta przez Radę Warszawy w 2005 r. powstała jeszcze przed wieloma zmianami. Teraz pojawia się pytanie, czy po dekadzie postawione tam cele są wciąż aktualne?
Nowym wyzwaniem według Wojciechowicza, jest centrum miasta. – Trzeba na nowo zdefiniować, czym będzie centrum, jaka będzie jego funkcjonalność, jak ono będzie wyglądać? – mówił. W bezpośrednim sąsiedztwie serca stolicy znajdują się poprzemysłowe tereny na Woli, innym problemem jest również kwestia zagospodarowania brzegów Wisły.

Zgromadzeni na sali pytali o koszty zmian w centrum. Czy miasto będzie na to stać? Przedstawiciele Ratusza pokazywali na przykładzie Placu Defilad, jak działa partnerstwo publiczno-prywatne. Poza Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Teatrem Rozmaitości nowy projekt placu zakłada istnienie obiektów pełniących funkcje komercyjne, którymi zajmować będą się prywatni przedsiębiorcy. – Miasto ma dla nich stwarzać możliwości – mówił Wojciechowicz. Pewnym problemem pozostaje kwestia roszczeń dotyczących działek na placu – w takiej sytuacji, zgodnie z obowiązującym prawem, miasto nie może ich wykupić.

Na jakie aspekty i wartości powinna stawiać wizja Warszawy 2030 w zakresie przestrzeni miasta? Jakim wyzwaniom pod tym względem powinna sprostać Warszawa? Jak uczestnicy widzą zmianę przestrzeni Warszawy w perspektywie 2030 roku w kontekście trendów rozwojowych obserwowanych w innych miastach europejskich? To były zasadnicze pytania, na jakie starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu.

Suburbanizacja jest, zdaniem Komornickiego, procesem, którego Warszawa już nie powstrzyma. – Już mleko się wylało, musimy nauczyć się z tym żyć i to wykorzystywać. – Zaznaczał, że należy stworzyć układ policentryczny miasta, m.in. poprzez tworzenie miejsc pracy również na osiedlach zewnętrznych. Komornicki postulował także wyważenie transportu indywidualnego i publicznego, w opozycji do koncepcji równoważenia, która często polega np. na przeganianiu samochodów z centrum. – Jesteśmy skazani na intermodalność, musimy jednocześnie rozwijać różne gałęzie transportu, w tym indywidualny – mówił, krytykując panującą obecnie niespójność polityki miasta w tej kwestii. Jako przykład podawał ul. Świętokrzyską, zarzucał, że zbytnio zwężono tam pasy jezdni. Wytykał niekonsekwencję: – Most Świętokrzyski ma trzy pasy ruchu, a ulica już tylko jeden. – Kolejnym wyzwaniem jest, jego zdaniem, integracja obu brzegów Wisły, chociażby poprzez uczynienie nieprzerwanych ciągów pieszych.

– Miasta są najpiękniejszym przejawem naszej cywilizacji – mówiła natomiast Marlena Happach. Pracy wymaga wciąż przestrzeń społeczna, która przekłada się na przestrzeń publiczną. Podkreślała, że wciąż trzeba znaleźć wspólny mianownik dla mieszkańców Warszawy, których znaczny odsetek stanowią przyjezdni. Problemem pozostają również opozycja Śródmieście–reszta miasta czy istnienie enklaw, jak np. korporacyjny Mordor, czy zamkniętych przestrzeni galerii handlowych.

Wartość zieleni

Barbara Szulczewska zwracała uwagę na potencjał Warszawy, związany z jej terenami pokrytymi roślinnością, czyli tzw. zieloną infrastrukturą. Pełni ona wiele ważkich funkcji: wpływa na jakość życia, chroni wartości przyrodnicze i kulturowe (związane np. z parkami, Skarpą czy Doliną Wisły) oraz pomaga w łagodzeniu skutków zmian klimatu. Zieleń ma pełnić funkcję nie tylko estetyczną, ale także przyrodniczą.

Bartłomiej Kolipiński przedstawił siedem życzeń dla Warszawy, mówił m.in. o walorach turystycznych Śródmieścia, w ramach którego warto byłoby połączyć „przyjaźnie” w jedną przestrzeń centrum ze Starym Miastem. Wskazywał na to, że pracy wymaga przestrzeń wokół węzłów komunikacyjnych, takich jak dworce Wschodni i Zachodni czy Wilanowska. Także polityka mieszkaniowa z uwzględnieniem aspektów przestrzennych powinna być wzięta pod uwagę w strategii Warszawa 2030. Skwery i ogrody – przyjazna i urządzona zieleń to również jego zdaniem niepodważalne walory stolicy Polski.


Mieszkańcy licznie stawili się na debacie, z sali padło wiele pytań i cennych komentarzy. Zastanawiano się nad tym, czy partycypować nie będą jedynie nieliczni warszawiacy i to o określonym profilu społecznym. Pojawił się pomysł, by przeprowadzić zakrojone na szerszą skalę badania, które mogłyby spróbować odpowiedzieć na pytanie, jakiej Warszawy chcą jej mieszkańcy.

Z krytyką części przybyłych spotkało się zarządzanie terenami zieleni. Obecnie w Warszawie za grunty o takim charakterze odpowiedzialne są aż 24 jednostki. Tymczasem w Katowicach, Wrocławiu i innych dużych miastach Polski pieczę nad terenami zieleni sprawuje jeden urząd. Przedstawiciel Zielonego Mazowsza negatywnie oceniał infrastrukturę rowerową, która jego zdaniem jest „bezsensowna”. – Miasto stawia na ilość, nie na jakość – mówił. Nie jest niecodziennym widokiem droga rowerowa, która ni stąd, ni zowąd kończy się albo meandruje z jednej strony jezdni na drugą.

Ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta również było tematem, który zaangażował i panelistów, i słuchaczy. Komornicki zaproponował podwyższenie opłaty parkingowej jako lekarstwo na zbyt dużą liczbę samochodów. Apelował jednak, by zastanowić się, w których strefach miasta należy rzeczywiście zminimalizować ruch samochodowy.

Partycypacja, partycypacja, partycypacja

Władze mocno podkreślają partycypacyjny charakter przedsięwzięcia. W każdej z pięciu grup roboczych, pracujących nad treścią strategii, 12 z 25 jej członków mają stanowić przedstawiciele mieszkańców. Nabór trwa do 28 października. Informacje, kto i jak może się zgłosić, znajdują się na stronie strategii.
– Chcemy, by udział mieszkańców był obecny od pierwszego etapu aż do końca – podkreślał Fijałkowski. – Wizja Warszawy przyszłości będzie uwzględniać zmiany na lepsze, jakie w ostatnim czasie zachodzą na naszych oczach. Będzie szeroko konsultowana społecznie – tak, by mieszkańcy miasta mogli się z nią identyfikować. Chcemy wielkiej, otwartej, przyjaznej Warszawy – deklarowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas ogłoszenia nowej strategii.

– Partycypacja, partycypacja, partycypacja – powtarzał Kolipiński, podkreślając jej rolę w dyskusji społecznej nad obecną sytuacją oraz założeniami planu. – Istotą planowania przestrzennego jest rozmowa – dodał, zaznaczając, że nierzadko proces przygotowania danego dokumentu jest bardziej istotny od samego dokumentu. I to chyba najlepiej obrazuje ambicje Ratusza, aby włączać mieszkańców w dyskusję nad przyszłością miasta. Ciekawe tylko, jakim zakończy się to rezultatem. Spora liczba uczestników debaty oraz ich zaangażowanie pozwalają mieć nadzieję, że warszawiacy są naprawdę zainteresowani tym, jak może wyglądać ich miasto oraz jak sprawić, by żyło się w nim lepiej.

Więcej informacji o strategii oraz ankiety na temat wymarzonej Warszawy 2030 znajdą Państwo TUTAJ.
Kolejne wydarzenia:
• 26 października, godz. 17.00 – debata Warszawa 2030. Gospodarka
miejsce: Centrum Nauki Kopernik
• 28 października, godz. 17.00 – konferencja Warszawa 2030. Miasto przyszłości
miejsce: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie (BUW)

Tekst i zdjęcia: Jacek Stawiany

 

ZOBACZ TAKŻE:

Aktualizację strategii czas zacząć! #Warszawa2030

Społeczeństwo przyszłości | #Warszawa2030

Raport PWC o stolicy: jest nieźle, ale może być lepiej

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...