Jaka będzie Polska po wyborach? | Czarzasty, Sasin, Sawicki i Święcicki

Karolina Wiśniewska    2015-10-23 13:37:20

Jaka będzie Polska po 25 października, kto z kim ma szanse zawiązać koalicję i dlaczego warto oddać głos na konkretne ugrupowania (mimo wpadek i błędów, które popełniają)? Na te pytania, na ostatniej już przedwyborczej debacie w Państwomiasto odpowiadali w czwartek: Włodzimierz Czarzasty, Jacek Sasin, Marek Sawicki i Marcin Święcicki.

Za nami cztery debaty wyborcze z udziałem udziałem przedstawicieli wszystkich ugrupowań, które zarejestrowały listy w całym kraju. Rozpoczęliśmy 23 września dyskusją na temat uchodźców, przemknęliśmy przez sprawę edukacji, problem pracy i płacy oraz kwestie związane z bezpieczeństwem państwa. Przyszedł więc czas na ostateczne starcie i pierwsze podsumowania trwającej formalnie trzynaście tygodni (a nie formalnie – znacznie dłużej) kampanii wyborczej.

Im bliżej finału, atmosfera zawsze jest bardziej gorąca, co potwierdziło się na naszej ostatniej debacie. Prelegenci chętnie zabierali głos, a mniej chętnie oddawali go innym. Spotkanie poprowadził dziennikarz RDC Piotr Gursztyn.

Rewolucja czy utrzymanie status quo? Polska po wyborach

Bardziej sprawiedliwa czy może mniej demokratyczna? Lepsza czy gorsza? A może taka sama? Jaka będzie Polska po 25 października – zastanawiali się kandydaci w pierwszej rundzie pytań. Zdaniem Włodzimierza Czarzastego – niewiele się zmieni, bo jeśli ktokolwiek myśli, że obietnice polityków ziszczą się w najbliższych tygodniach – jest w błędzie. – Choć mam nadzieję, że część nie ziści się w ogóle, bo jest po prostu głupia – komentował polityk SLD. – Zapewne nastąpi jakaś zmiana układu sił w polityce, ale nie wiemy dokładnie jaka, bo choć sondaże wskazują, że wybory wygra PiS, to nie wiemy czy stworzy rząd – dodał.

Reprezentujący wspomniane ugrupowanie Jacek Sasin zdecydowanie nie zgodził się z przedmówcą. – Mamy szansę, żeby zmieniło się naprawdę dużo. Czy tak się stanie – zdecydują Polacy w niedzielę – powiedział i wyraził nadzieję, że Prawo i Sprawiedliwość zwycięży tak, aby móc samodzielnie stworzyć rząd i „diametralnie Polskę zmienić”. – Źle by się stało, gdyby po 25 października w Polsce nastąpił monopol polityczny – odpowiedział na słowa Sasina minister Marek Sawicki, który zarzucił kandydatowi PiS zbyt wielką pychę i pewność siebie. Przekonywał, że o tym jaki będzie wynik przekonamy się w niedzielę i do tego czasu warto wstrzymać się z ogłaszaniem zwycięstwa. – Po 25 października Polska nadal będzie krajem demokratycznym, gdzie ludzie zachowają swoje wolności i prawo wyboru. Zmieni się pewnie układ sił, ale to normalne po wyborach – przyznał polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Jednocześnie myślę, że bezpieczniejsza władza jest wtedy, kiedy mamy do czynienia z koalicją, kiedy jedni drugich pilnują i mogą kontrolować – dodał.

– Chciałbym żeby po wyborach Polska była krajem, w którym żyje się dobrze wszystkim, a nie tylko tym, którzy wspierają konkretne ugrupowanie – mówił poseł Marcin Święcicki, wspominając m.in. o mniejszościach narodowych, religijnych, seksualnych, itp. Przekonywał, że nasz kraj powinien dbać o dobre relację zarówno wewnętrzne, jak i poprawne stosunki z sąsiadami i partnerami zagranicznymi, bo dużo do tej pory udało się osiągnąć i szkoda byłoby to wszystko zaprzepaścić.

Wirtualne zarzuty wokół wirtualnej konstytucji PiS

W ogniu kampanii parlamentarnej każda partia pozycjonuje się jako ta „najlepsza”, najbardziej rzetelna, słowna i mająca najwłaściwszą receptę na sukces. Każda jednak ma również swoje pewne grzeszki. Coś, co nie świadczy o niej najlepiej lub odstrasza od niej część wyborców. Dlaczego więc warto jej zaufać, mimo owych grzeszków?

– Dlaczego warto głosować na PiS, kiedy słyszymy że może zabrać Polakom wolność? – pytał Jacka Sasina red. Gursztyn, przypominając m.in. zarzuty dotyczące zaginionego projektu konstytucji. – To pseudo zarzuty formułowane przez tych, którym zależy abyśmy nie rozmawiali o problemach prawdziwych, ale wirtualnych – odpowiedział Sasin, przekonując, że owa konstytucja także takim problemem wirtualnym była. – Mówimy o dokumencie, który powstał kilka lat temu i nigdy nie był dokumentem , który próbowaliśmy składać – tłumaczył i przekonywał, że cała dyskusja wokół tego projektu pokazuje jedynie „intelektualny uwiąd rządzących”. – PiS chce prowadzić politykę realną, a nie wirtualną, dlatego warto na nas głosować – podsumował.

Platforma tylko o PiS-ie

– Dlaczego warto głosować na Platformę Obywatelską, skoro od kilku tygodni nie mówi o niczym innym, niż o PiS-ie. To przekaz zupełnie pusty programowo – pytał red. Gursztyn kandydata partii rządzącej. Marcin Święcicki zdecydowanie nie zgodził się z zarzutami, iż jego partia jest „programowo pusta”, o czym miałyby świadczyć m.in. jej dotychczasowe dokonania. – Polska zrobiła diametralny krok do przodu i znacznie przysunęła się do Zachodu – przekonywał, wymieniając nowe drogi, przedszkola, szkoły czy rozwiniętą politykę prorodzinną. – Na przyszłość oferujemy nie tylko kontynuację naszych działań, ale także szereg zmian – mówił były prezydent Warszawy i wymienił m.in. rewolucję podatkową: prosty podatek progresywny od 10 do 39 proc. i zmniejszenie klina podatkowego dla tych, co zarabiają najmniej lub wchodzą dopiero na rynek pracy.

Marek Sawicki: PSL nie jest partią klasową

Po co z kolei głosować na PSL, skoro coraz częściej słyszymy, że jest to partia klasowa, już przebrzmiała i nikomu niepotrzebna? – To tak, jakby się mówiło że dzieci po jedzeniu słodyczy będą miały robaki... – zripostował szybko minister Sawicki i przekonywał, że ludowcy cały czas są obecni w sektorze edukacji zdrowia i oczywiście rolnictwa. – Jesteśmy dużą ogólnopolską partią, dbamy o zrównoważony rozwój obszarów wiejskich. W tej kadencji odpowiadaliśmy za trzy sektory i są one dowodem naszego sukcesu – chwalił się polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego, podkreślając że jego partia z klasowością już dawno nie ma nic wspólnego.

Po co lewica?

Z jednej strony, Sejm bez lewicy wydaje się czymś nieprawdopodobnym i dla wielu niesprawiedliwym. Z drugiej jednak, jak pytał Włodzimierza Czarzastego red. Gursztyn, po co głosować na lewicę, skoro kwestie gospodarcze zagospodarował PiS, a światopoglądowe Platforma? Kandydat SLD zdecydowanie zakwestionował ową „lewicowość” wspomnianych konkurentów. – Platforma przypomina sobie o tym dopiero wtedy, kiedy zbliżają się wybory, czego najlepszym przykładem jest kwestia in vitro. Mogła to załatwić kilka lat temu, a załatwiła w ostatniej chwili – przypomniał, wypominając PO szereg innych kwestii, na przykład niekonsekwentne i niestanowcze działanie w sprawie weta prezydenta Dudy. – Lewica po 8 latach swojego marnego bytu w polityce połączyła siły, a Barbara Nowacka przedstawiła nową koncepcję partii. Jeśli uważacie, e to słuszna droga – prosimy o głos – podsumował Włodzimierz Czarzasty.

Kiedy koniec polsko-polskiej wojny?

Jednym z większym problemów na polskiej scenie politycznej jest duży podział i silne wzajemne konflikty. Wszyscy kandydaci są zgodni co do tego, że owe napięcie zniwelować trzeba. Na to, jak to zrobić nie ma jednak konkretnej recepty.

Czarzasty przekonywał, iż mocno wierzy w to, że relację się poprawią, ale z drugiej strony, pamięta rządy PiS w latach 2005-2007, „straszenia, aresztowania, wchodzenie do domu nad ranem”, co nie budzi pozytywnych prognoz.

– Koniec wojny polsko-polskiej to podstawa – zapowiedział odważnie Jacek Sasin i dodał, że Prawo i Sprawiedliwość wyciągnęło odpowiednie wnioski z ostatnich lat, i wie, że opozycja w Sejmie jest równie ważna. – Wnosiliśmy o tzw. pakiet demokratyczny, który dawał jej znacznie większe uprawnienia, ale PO nie chciała wtedy wyciągnąć do nas ręki – przypominał. Minister Sawicki zgodził się z poprzednikami, a obniżenie napięcia politycznego uznał za niezbędne. Z drugiej strony wypomniał, że prezydent Andrzej Duda – jeszcze podczas zaprzysiężenia na początku sierpnia (podobnie jak dziś PiS) obiecywał, że ów konflikt dobiegnie końca. – Podczas kolejnych spotkań już chyba o tym zapomniał – skomentował.

Spór wokół afery taśmowej

Górnolotne deklaracje o zakończeniu politycznej wojny mijały się nieco z retoryką kandydatów i ich argumentami. PiS wypominał Platformie aferę podsłuchową, PO z kolei odwdzięczała się zamieszaniem wokół SKOK-ów. – Państwa nie można traktować jako sposobu na dorobienie się, a wy tak robiliście – zarzucał poseł Sasin przypominając słynne taśmy. – Mam nadzieję, że ta władza odchodzi do lamusa. Musimy zmienić standardy i zmienimy to – dodał. – My wyciągnęliśmy wnioski, Platforma odsunęła wszystkich zamieszanych w aferę, a pan Bierecki bez skrupułów kandyduje z list PiS – odpowiedział z kolei poseł Święcicki.

Politycy muszą dziś odbudować swoje zaufanie wśród społeczeństwa i nie da się ukryć, że mają w tym zakresie twardy orzech do zgryzienia. Polacy podchodzą do nich z wielkim dystansem (by nie powiedzieć – niechęcią), o czym najlepiej świadczy niska frekwencja wyborcza. Włodzimierz Czarzasty zgodził się z tym, iż łatwo nie będzie, ale dodał, iż jest to także kwestia braku autorytetów wśród naszego społeczeństwa – albo nie ma ich w ogóle, albo jest bardzo mało i szybko są deprecjonowane. – W takim wypadku nie ma co szukać w polityce wielkich wizjonerów. Wiele ludzi idzie tam po prostu dla pieniędzy – mówił i jednocześnie sam zadeklarował, że jeśli się dostanie, nie będzie pobierał poselskiej diety.

Co z użytkowaniem wieczystym

Jak podczas każdej wyborczej debaty, tak i teraz po 45 minutach mikrofon i szansa na zadanie pytania przeszła w ręce publiczności. Jedną z kwestii, która padła z sali było użytkowanie wieczyste – wciąż w Warszawie nieuregulowane. Jedna ze słuchaczek przyznała, że po wielu latach starań widzi, że nie da się załatwić tego problemu na poziomie miasta. Marcin Święcicki przyznał, że do tej pory w kwestii użytkowania było mnóstwo nieścisłości i niekonsekwencji – raz można było wykupić, innym razem nie. Z drugiej strony podkreślił, że ta sfera jest działką samorządów i jej regulacja na poziomie Sejmu może być zbyt dużą ingerencją w ich kompetencje.

Sasin przypomniał tu swoje postulaty z kampanii samorządowej, kiedy planował uregulować kwestie użytkowania i wprowadzić 90-proc. bonifikatę na wykup, ale przyznał też, że posłowie zaczynali pracę nad ustawą w tej sprawie i wielu z nich miało obawy dotyczące zbyt daleko posuniętej ingerencji, o której mówił poseł Święcicki.

– Widać, że warszawiakom nie zależy na tej sprawie, bo jeśli by zależało, to nie dawaliby w mieście władzy Platformie Obywatelskiej – odpowiedział z kolei Włodzimierz Czarzasty. – Ci trzej panowie (mowa o J.Sasinie, M.Sawickim i M.Święcickim – dop. red.) nic w tej sprawie nie zrobią, bo już byli w Sejmie i mieli na to szansę, dlatego musi pani głosować na mnie – przekonywał.

A teraz czas na głosowanie!

To była już ostatnia, podsumowująca kampanię debata przedwyborcza. Dziękujemy Państwomiasto, RDC i MamPrawoWiedziec.pl za udane i ciekawe przedsięwzięcie! Teraz mamy ostatnie dni na własne podsumowania i analizy – kto czym nas zaskoczył pozytywnie, kto trochę zawiódł. Z jakimi propozycjami się zgadzamy, które uważamy za nierealne do spełnienia. Kto – mówiąc wprost – zasługuje na nasz głos. Cenny głos. Idźmy do urn jako świadomi wyborcy. A na debacie spotkamy się pewnie za cztery lata :) 

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Jaki plan na polską kulturę? | Debata MamPrawoWiedziec.pl

Jakie zmiany dla samorządu? | Opinie kandydatów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...