Nowa radna już jest. Kiedy nowa koalicja? Zmiany na Bemowie

Karolina Wiśniewska    2015-10-26 14:42:40

Od kilku dni Bemowo ma nową radną. Patrycja Czerska, zaprzysiężona znacznie później niż powinna, staje się języczkiem u wagi. Zwłaszcza, że w radzie dzielnicy nie ma koalicji. Dąbrowski stracił większość, żadna nowa jeszcze się nie ukonstytuowała. Co dalej z Bemowem?

– Decyzję o objęciu przeze mnie mandatu Komisarz Wyborczy podpisał 25 sierpnia. Pan Przewodniczący Dąbrowski przez prawie 2 miesiące nie znalazł czasu, aby zwołać sesję w celu zaprzysiężenia mnie – mówi nam nowa radna Bemowa Patrycja Czerska. Zaprzysiężona dopiero 15 października, na sesji nadzwyczajnej, która zresztą – jak prawie każda na Bemowie – do spokojnych nie należała. Część radnych nie stawiła się na posiedzeniu zabrakło kworum, w związku z czym Jarosław Dąbrowski nie chciał jej rozpoczynać. Sesję poprowadziła wiceprzewodnicząca Ewa Przychodzień-Szmidt i dopiero wtedy formalności stało się zadość.

Czerska: Chcę działać na rzecz młodych

Patrycja Czerska to 19-letnia studentka Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, aktywnie zaangażowania w działania Młodych Demokratów – młodzieżówki Platformy Obywatelskiej, z której list startowała do rady dzielnicy. Ma ambitne cele. „Polityce Warszawskiej” zdradza, że pragnie działać na rzecz aktywizacji ludzi młodych, ale nie tylko... – Chcę przede wszystkim wznowić działalność Młodzieżowej Rady Dzielnicy Bemowo. Sama od niej zaczynałam i to dzięki niej postanowiłam ubiegać się o mandat Radnej. Byłam członkiem zespołu ds. Budżetu Partycypacyjnego dwóch poprzednich edycji. Chcę doprowadzić do realizacji pomysłów, na które zabrakło pieniędzy, a które uzyskały duże poparcie mieszkańców Bemowa. W mojej działalności nie zabraknie też miejsca dla naszych czworonogów – mówi o swoich planach Patrycja Czerska.

Nowa radna przekonuje też, że chciałaby, aby Rada Dzielnicy zaczęła w końcu normalnie pracować. Nie chce oceniać tego co było, bo – jak sama przyznaje – to już historia. – Straciliśmy prawie rok na walki o gabinety, pieczątki i pełnomocnictwa. W tym czasie na Bemowie nie zapadły żadne istotne decyzje. Najważniejszym celem Rady na najbliższe tygodnie musi być nadrobienie zaległości powstałych w ostatnich miesiącach i odzyskanie zaufania Mieszkańców – przekonuje.

Surowa ocena Dąbrowskiego

Sprawne pracy rady dzielnicy w perspektywie obecnego rozbicia są raczej mało prawdopodobne. Do tej pory większość należała do komitetu Dąbrowskiego i klubu „Wybieram Bemowo”. Po odejściu Jakuba Gręziaka zespół ten większość jednak stracił i nic nie wskazuje na to, aby po przyjściu Czerskiej miał ją odzyskać. Radna wypowiada się o Dąbrowskim dosyć surowo. – Przez prawie 2 miesiące nie znalazł czasu, aby zwołać sesję w celu zaprzysiężenia mnie. W ten sposób ograniczył mi prawa obywatelskie. Wspieranie kogoś, kto skupia się tylko na utrzymaniu większości w Radzie Dzielnicy byłoby nie fair w stosunku do wyborców – komentuje.

Co dalej z Bemowem?

W radzie dzielnicy mamy kluby. Dla Bemowa liczy osiem osób, Wybieram Bemowo – cztery, Prawo i Sprawiedliwość – siedem, Platforma Obywatelska (dzięki Patrycji Czerskiej) ma trzy radne i również troje zasila grono radnych niezrzeszonych. Z nadania pani prezydent dzielnicą zarządza burmistrz Marek Lipiński oraz jego zastępcy Grzegorz Popielarz i Grzegorz Kuca. Zarząd komisaryczny nie cieszy się jednak zbyt dużym poparciem w radzie. Radni (nie tylko od Dąbrowskiego) przekonują, że chcieliby mieć swoich burmistrzów. Możliwości koalicyjnych teoretycznie jest dużo, praktycznie – rzecz nie jest prosta. I PO, i PiS zarzekają się, że nie chcą współpracować z Jarosławem Dąbrowskim. Ewenementem (dla niektórych nie do przyjęcia byłaby) również ich wzajemna współpraca. Wielu również liczy na to, że zmiany na Bemowie mogą przynieść wybory parlamentarne. – Jeśli PiS je wygra, może i układ sił, i nasza pozycja w radzie się zmieni – mówi nam jeden z radnych tego klubu. O ewentualnych przetasowaniach dowiemy się zapewne już w listopadzie.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Ekspresowa sesja, długie oczekiwanie. Farsa na Bemowie trwa

Nowi włodarze Bemowa: Pomagamy się pakować starej ekipie

Na Bemowie wymieniają zamki w drzwiach...

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...