Debaty nie będzie

Wiktor Raczkowski    2013-08-22 16:35:14

Ogłoszenie przez Komisarza Wyborczego daty zorganizowania referendum, w którym warszawiacy zdecydują o losie Hanny Gronkiewicz-Waltz można traktować jako rozpoczęcie następnego etapu wojny podjazdowej toczonej pomiędzy Piotrem Guziałem, stojącym na czele koalicji referendalnej, a urzędującą panią prezydent.

Źródło zdjęcia: Polityka Warszawska

Wraz z kolejną odsłoną stołecznej batalii pierwszy do ofensywy przeszedł burmistrz Ursynowa. Uskrzydlony pierwszym wyraźnym sukcesem – ostatecznym doprowadzeniem do zorganizowania referendum – postanowił szybko wymierzyć obozowi Hanny Gronkiewicz – Waltz kolejny cios. Na zwołanej wczoraj konferencji prasowej Piotr Guział bezpośrednio zwrócił się do pani prezydent zapraszając ją do wzięcia udziału w przedreferendalnej debacie o Warszawie.

- Niech Hanna Gronkiewicz-Waltz przygotuje się z wiedzy o Warszawie. Niech przygotuje się na debatę o Warszawie, bo temu miastu jest taka debata potrzebna – grzmiał wczoraj burmistrz Ursynowa. I groźnie dodawał: - Czekamy na panią we wrześniu. Mamy nadzieję, że się pani pojawi.

Zaproszenie do debaty, brzmiące niczym westernowa zachęta do pojedynku w samo południe, było posunięciem sprytnym i raczej czysto medialnym. Piotr Guział, proponując Hannie Gronkiewicz – Waltz wzięcie udziału w debacie, zapewne wiedział, że pani prezydent z zaproszenia nie skorzysta.

Na odpowiedź obozu Hanny Gronkiewicz – Waltz nie trzeba było długo czekać. Zaskoczeń nie było. Debaty nie będzie. - Debaty służą temu, żeby wymienić z poglądy przed jakimiś wyborami. Póki co, najbliższe wybory odbędą się w 2014 roku. Jeżeli pani prezydent zdecyduje, żeby wziąć udział w wyborach, to wtedy różnego rodzaju spotkania konkurentów do objęcia fotela prezydenta Warszawy pewnie będą się odbywać –mówił wczoraj dla TVN24 Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy ratusza. Złośliwi stronnicy pani prezydent dodawali, że to sytuacja bez precedensu, aby podwładny żądał od swojego szefa wzięcia udziału w debacie.

Jak udało się ustalić Gazecie Wyborczej Hanna Gronkiewicz – Waltz zamiast angażować się w polityczne starcia planuje kontynuować rozpoczętą kampanię poprawy własnego wizerunku oraz odbudowania zaufania mieszkańców. Taktyka ta, oraz wynikające z niej odrzucenie zaproszenia do rozmowy o sprawach miasta, paradoksalnie może jednak być na rękę Piotrowi Guziałowi oraz całej referendalnej koalicji. Przeciwnicy pani prezydent zapewne nie omieszkają zarzucić jej lęku przed rozliczeniem siedmioletniej prezydentury oraz merytoryczną debatą. Już teraz słychać głosy, że Hanna Gronkiewicz – Waltz nie wykreowała żadnej spójnej wizji rozwoju Warszawy, dlatego też nie chce przystąpić do rozmowy o wyzwaniach stojących przed miastem.

Na straży dobrego imienia pani prezydent stać ma jej partia. To Platforma Obywatelska będzie odpowiadała na wszelkie polityczne ataki na jej osobę. Otwartym jednak pozostaje pytanie, czy bez głosu Hanny Gronkiewicz – Waltz we własnej obronie uda się przekonać warszawiaków, by dali jej kolejną szansę i 13 października zostali w domach?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...