Jak głosowała Warszawa i Mazowsze?

Karolina Wiśniewska    2015-10-26 20:44:48

Według wstępnych wyników sondażowych, wybory w Warszawie wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 8 mandatów z Warszawy. Platforma Obywatelska ma 7 mandatów, Nowoczesna - 3, a ugrupowanie Pawła Kukiza - 2 mandaty. Wciąż czekamy na oficjalne dane z PKW. Kto znajdzie się w nowym Sejmie?

Nadal nie ma jednak oficjalnego werdyktu Państwowej Komisji Wyborczej, a ten może wiele namieszać. Jeśli "rzutem na taśmę" do Sejmu wejdzie Zjednoczona Lewica (co wydaje się jednak coraz mniej prawdopodobne), zabierze jeden mandat Nowoczesnej i jeden PiS-owi. 

Pełna lista nazwisk nowych warszawskich posłów znana będzie najprawdopodobniej dopiero we wtorek. Już dziś możemy jednak wskazać kilka "pewniaków". Wśród nich bez wątpienia znajdują się liderzy ugrupowań, które przekroczyły próg: Jarosław Kaczyński, Ewa Kopacz, Ryszard Petru i Paweł Kukiz. Oprócz "jedynek", pojawiają się również zwycięskie nazwiska plasujące się na dalszych miejscach. O sukcesie poinformował na Facebooku dotychczasowy poseł PO Marcin Święcicki, który pisał, że wraz z nim z listy Platofrmy w Sejmie znajdą się też: Andrzej Halicki, Joanna Kluzik-Rostkowska, Michał Szczerba, Joanna Fabisiak, Jacek Kozłowski, wspomniana już była premier Kopacz i jeszcze 1 lub 2 kandydatów.

Wśród reprezentantów Prawa i Sprawiedliwości pewna jest jedynie czołówka listy: prezes Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Małgorzata Gosiewska i Artur Górski. Wiemy jednak, że sukcesu gratulowali burmistrzowi Pawłowi Lisieckiemu radni Pragi Północ podczas poniedziałkowej sesji. Duże szanse na mandat mają także burmistrz Małgorzata Wypych, Ewa Tomaszewska i Jarosław Krajewski (tu dużo zależy od tego czy ZL przekroczy próg). Sami kandydaci nie chcą komentować doniesień i przekonują, że warto czekać do oficjalnych ustaleń Państwowej Komisji Wyborczej. 

Z ramienia Nowoczesnej pewny jest mandat Ryszarda Petru i znajdującej się na drugim miejscu Kornelii Wróblewskiej. 

Nerwowo na lewicy

Spekulacje, spekulacje, spekulacje. Przed południem słyszeliśmy, że PSL wzmacnia swoją pozycję, a niedługo potem informowano, że zamiast ludowców na sejmowych korytarzach zobaczymy reprezentantów Partii KORWiN. Do ostatnich godzin ważył się (i nadal waży) także wynik Zjednoczonej Lewicy. Około godziny 15.00 pojawiła się informacja, iż po zliczeniu wyników z 23 okręgów ZL ma 7,97 proc. poparcia, a więc od wymarzonego progu dzielił ich zaledwie 0,03 pkt proc. Wahania na lewicy były też głównym tematem popołudniowych dyskusji w mediach społecznościowych, nie tylko jeśli chodzi o liczbowe spekulacje...

Informacje z dzielnic

Przez cały poniedziałek spływały informacje o wynikach z kolejnych dzielnic. O rezultatach informowali m.in. burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski, gdzie - przypomnijmy - zwycięstwo ponownie notuje Platforma Obywatelska. Nie obyło się jednak bez niespodzianek, gdyż w trzech komisjach znajdujących się w słynnym Miasteczku Wilanów PO została zdeklasowana przez Ryszarda Petru. W skali całej dzielnicy Nowoczesna znalazła się na 2 miejscu. 

Platforma Obywatelska obroniła się także w drugiej chyba najbardziej z nią kojarzonej dzielnicy, tj na Ursynowie, gdzie według naszych informacji zdobyła 30,82 proc. głosów. Na drugim miejscu Prawo i Sprawiedliwość (23,68 proc.) a na trzecim Nowoczesna (18,40), której lider jest zresztą mieszkańcem Kabat. Dosyć wysoki wynik na Ursynowie, bo 9,8 proc. zdobyła Zjednoczona Lewica. Pozostałe komitety - poniżej progu. 

Zwycięstwo PO również na Białołęce, o czym w mediach społecznościowych informował burmistrz Piotr Jaworski. 

Porażka partii rządzącej (choć nie duża) odnotowana została za to na Bielanach. Około 2 tys. głosów Platformę wyprzedziło Prawo i Sprawiedliwość, o czym informował wiceburmistrz dzielnicy Grzegorz Pietruczuk.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

O kolejnych danych będziemy informować na bieżąco.

PiS przejmuje Mazowsze

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrywa w całym województwie Mazowieckim. W okręgach radomskim i siedleckim ich wynik jest odpowiednio 7 i 11 pkt proc. wyższy niż cztery lata temu. W skali całego województwa partia prezesa Kaczyńskiego zdobywa 40,4 proc. głosów. na drugim miejscu plasuje się Platforma Obywatelska z wynikiem 21,5 proc., a na trzecim Nowoczesna z wysokim (wyższym niż w całym kraju) poparciem wynoszącym 9,7 proc. 

Zaskoczeniem na Mazowszu może być słaby wynik ludowców. PSL nie przekracza tu pięciopocentowego progu i tak samo jak KORWiN oraz Partia Razem zdobywa 4,7 proc. poparcia. 

Zdjęcie: Victor Tyhanyk, Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE: 

PiS utrzymuje samodzielną większość [wyniki z 90 proc. komisji]

PiS z samodzielną większością, lewica poza Sejmem [wynik z kraju i Mazowsza]

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...