Warszawskie wyborcze podsumowanie

Adam Kielar    2015-10-29 08:00:00

Powyborczy kurz zaczyna opadać, trwają przymiarki i konsultacje dotyczące nowego rządu. Warto więc podsumować wybory parlamentarne - nie tylko kto się dostał, a kto nie, ale też jak wyglądała kampania. Z dość oczywistych względów tekst będzie skupiony na Warszawie, jednak ciekawostki z całej Polski także się w nim pojawią. Oto co wiemy, a czego nie wiemy o VIII kadencji Sejmu i IX Senatu.

Warszawa dla PiS

Po raz pierwszy od dłuższego czasu w Warszawie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała w stolicy 29,89 procent głosów. To najlepszy wynik tego ugrupowania od wyborów parlamentarnych w 2005 roku, kiedy to PiS otrzymało 29,93 procent głosów w stolicy. W porównaniu z poprzednimi wyborami jest to wzrost o ok. 2,7 pkt  proc. Obecny rezultat pozwolił partii wprowadzić ośmioro parlamentarzystów. Będą to Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Artur Górski, Małgorzata Gosiewska, Paweł Lisiecki, Ewa Tomaszewska, Małgorzata Wypych i Jarosław Krajewski. 

Platforma Obywatelska w stolicy przegrała z PiS-em o ok. 2,4 pkt proc. Na dotychczasową partię rządzącą oddało swój głos 27,54 procent wyborców. W wypadku PO możemy mówić o najsłabszym wyniku już od roku 2001, kiedy to partia Donalda Tuska (jeszcze jako komitet wyborczy wyborców) zdobyła 18,87 proc. W porównaniu z rokiem 2011, notowania Platformy w Warszawie spadły o ok. 23 procent (!) – cztery lata temu poparło ją 49 procent stołecznych wyborców. Niedzielny wynik daje PO 7 mandatów, które mają objąć Ewa Kopacz, Andrzej Halicki, Joanna Kluzik-Rostkowska, Marcin Święcicki, Michał Szcerba, Joanna Fabisiak i Roman Kosecki. 

Pozostałe stołeczne miejsca obsadzą członkowie zupełnie nowych formacji politycznych. Na trzecim miejscu w Warszawie uplasowała się .Nowoczesna Ryszarda Petru, z bardzo dobrym wynikiem 13,39 procent głosów. Dało to ugrupowaniu ekonomisty 3 miejsca w Sejmie – które zdobyli Ryszard Petru, Kornelia Wróblewska i Zbigniew Gryglas.

Ostatnie dwa stołeczne mandaty wezmą kandydaci startujący z Komitetu Wyborców Kukiz’15. Ruch znanego muzyka poparło 7,76 proc. wyborców w Warszawie. Dzięki temu, reprezentować mieszkańców stolicy w Sejmie będą Paweł Kukiz oraz Jacek Wilk. Warto w tym miejscu zauważyć, że obydwaj jeszcze niedawno byli kandydatami na prezydenta Polski. Kukiz zajął świetne trzecie miejsce z wynikiem 20,8 proc głosów, natomiast Wilk zajął przedostatnie miejsce z poparciem 0,46 proc.

Lepszy wynik od komitetu Kukiz’15 osiągnęła w Warszawie Zjednoczona Lewica LD+TR+PPS+UP+Zieloni – na ten koalicyjny komitet na czele z Barbarą Nowacką zagłosowało w stolicy 8,55 procent wyborców, jednak z racji nie przekroczenia 8 proc. w skali kraju, porozumienie to nie wprowadzi swoich posłów do Sejmu. Niezły wynik w stolicy osiągnęły także KORWiN (6.18 proc.) oraz Partia Razem (5.54 proc.), lecz one również nie uzyskały wystarczającego poparcia w skali kraju. Pozostałe komitety, które zarejestrowały listy w Warszawie nie przekroczyły 1 procenta głosów – tradycyjnie słabe w stolicy Polskie Stronnictwo Ludowe poparło 0,72 głosujących, KWW Ruch Społeczny RP – 0,25 proc. a KWW Obywatele do Parlamentu – 0,18 proc.

A jak w Senacie? Dosłownie – bez zmian. Mandaty w Warszawie zdobyły dokładnie te same osoby co cztery lata temu. Warszawa była podzielona na cztery okręgi. W trzech z nich zwyciężyli kandydaci Platformy Obywatelskiej - Aleksander Pociej (okręg 45), Barbara Borys-Damięcka (okręg 44) oraz Marek Rocki (okręg 43). W okręgu numer 42, zwyciężył Marek Borowski, startujący z własnego komitetu.

Frekwencja w Warszawie była bardzo wysoka – swoje głosy oddało 70,80 procent, czyli dokładnie 1 105 429 z 1 561 289 uprawnionych do głosowania. Wśród nich oddano także 10 214 głosów nieważnych.

Wyniki wyborów do Sejmu w Warszawie

Kogo zabraknie w Sejmie?

Z Wiejską żegna się całkiem spora grupa posłów, w tym także ci, którzy zostali wybrani w Warszawie cztery lata temu. Z oczywistych względów posłem z Warszawy nie będzie Donald Tusk, który objął nieco ponad rok temu fotel przewodniczącego Rady Europejskiej. Mandatu nie zdobyła także Ewa Czeszejko-Sochacka, która objęła mandat po Tusku. Wyborcy nie zaufali ponownie także Ligii Krajewskiej, Alicji Dąbrowskiej i Leszkowi Jastrzębskiemu, natomiast Jan Vincent-Rostowski nie ubiegał się o reelekcję. Spośród posłów Platformy, którzy cztery lata temu kandydowali z okręgu numer 19, mandat zachowali Marcin Święcicki, Joanna Fabisiak, Michał Szczerba, Roman Kosecki. W 2011 roku posłami z Warszawy zostali też Małgorzata Kidawa-Błońska oraz Marcin Kierwiński, którzy tym razem weszli do Sejmu z innych okręgów.

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w stolicy dwa mandaty więcej niż przed czterema laty. Cztery osoby zachowały swój mandat – są to Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Małgorzata Gosiewska oraz Artur Górski. O mandat nie ubiegał się Adam Kwiatkowski, który wszedł skład Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Michał Dworczyk, który go zastąpił wszedł do Sejmu, jednak nie z Warszawy, a z Wałbrzycha. W 2011 posłem PiS ze stolicy został także Przemysław Wipler, który jednak rozstał się z tą partią i bezskutecznie kandydował z list KORWiN w Katowicach.

W 2011 komitety, tworzące dziś porozumienie Zjednoczonej Lewicy wzięły z Warszawy trzy mandaty. Dwa z nich przypadły ówczesnemu Ruchowi Palikota (Janusz Palikot oraz Wanda Nowicka) a jeden Sojuszowi Lewicy Demokratycznej (Ryszard Kalisz). Ten ostatni nie kandydował w niedzielnych wyborach, natomiast ani Nowicka (startująca w „obwarzanku” podwarszawskim) ani Palikot („jedynka” w Lublinie) wskutek słabego wyniku ZL nie znajdą się w nowym Sejmie.

Przetasowania w samorządzie

Jak pisała jeszcze we wrześniu red. Karolina Wiśniewska, PiS obsadził dużą część swojej listy warszawskimi samorządowcami. Jednak tylko dwóm z nich udało się uzyskać mandat – posłami będą miejski radny i przewodniczący klubu w Radzie Warszawy Jarosław Krajewski oraz burmistrz Pragi-Północ Paweł Lisiecki. Bardzo niewiele do mandatu zabrakło innemu stołecznemu radnemu – Andrzejowi Melakowi.

Posłem będzie także „wicerzecznik” Prawa i Sprawiedliwości, Krzysztof Łapiński, który osiągnął drugi wynik w okręgu pilskim. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to tej pory był on radnym dzielnicy Praga-Południe. Doświadczenie ze stołecznym samorządem ma w swojej karierze także Paweł Szefernaker, który w ubiegłej kadencji był radnym dzielnicy Śródmieście, a mandat poselski zdobył z okręgu koszalińskiego

Posłanką nie będzie Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceprzewodnicząca Sojuszu Lewicy Demokratycznej, która startowała z pierwszego miejsca na liście Zjednoczonej Lewicy w okręgu siedleckim.

fot. Facebook.com/Sejm-RP,

Nowe twarze, nowe podmioty

Co możemy powiedzieć o przedstawicielach .Nowoczesnej oraz komitetu Kukiz’15, którzy będą sprawować poselskie mandaty z Warszawy? Najwięcej wiemy o liderach tych ugrupowań – Ryszard Petru to jeden z bardziej znanych polskich ekonomistów, współpracownik wielu banków oraz instytucji finansowych, a niegdyś bliski współpracownik Leszka Balcerowicza. Ponadto był on członkiem Unii Wolności. Paweł Kukiz z kolei to znany muzyk rockowy, były lider zespołu Piersi. W swojej twórczości nie stronił nigdy od polityki. W ostatnich wyborach samorządowych został radnym dolnośląskiego sejmiku, a o starcie w wyborach prezydenckich już pisaliśmy.

A pozostali? Jak informuje strona .Nowoczesnej, Zbigniew Gryglas z jest wykładowcą na szkoleniach dla członków rad nadzorczych. Obecnie prowadzi z sukcesem własną działalność gospodarczą. Z kolei Kornelia Wróblewska zajmowała się do tej pory dziennikarstwem, była producentką, wydawcą i reporterką telewizyjnych programów publicystycznych i popularno-naukowych (Polsat News, TVN, TVP, TTV, FOKUS TV). Prowadziła zajęcia ze studentami dziennikarstwa na UW, realizując społeczny program „Teleobiektyw”, emitowany na antenie Polsat News.

Jacek Wilk, jak już było wspomniane, niedawno kandydował na urząd prezydenta Polski. Jest on działaczem Kongresu Nowej Prawicy. Kandydował też do Europarlamentu z Warszawy. Nie dołączył do partii KORWiN, pozostał w KNP, co jak pokazały wybory okazało się słusznym wyborem. Na co dzień Jacek Wilk jest adwokatem.

Co ciekawe, mandat poselski zdobył także przedstawiciel nieco już zapomnianej Unii Polityki Realnej, czyli poprzedniczki KNP, z której jej twórca, Janusz Korwin-Mikke wyszedł w 2009 roku. Posłem będzie Bartosz Jóźwiak, prezes UPR, lider listy… Kukiz’15 w okręgu konińskim. Unia jest dziś bardzo mocno związana z Ruchem Narodowym.

Wyniki wyborów w gminach - źródło: wyborynamapie.pl

Zbigniew Gryglas z .Nowoczesnej zasłynął już po wyborach tym, że zdobył mandat najmniejszą liczbą głosów w skali całego kraju (otrzymał ich 1011 głosów). Kolejni dwaj posłowie z najniższym poparciem także weszli do parlamentu ze stolicy – są to Jacek Wilk (2420 głosów) oraz Roman Kosecki (3258 głosów). Z drugiej strony (co jednak dość naturalne z racji zaludnienia stolicy) troje kandydatów z najwyższym poparciem także będzie reprezentować Warszawę w Sejmie – najwięcej głosów oddano na Ewę Kopacz (230 894 głosów), następnie na Jarosława Kaczyńskiego (202 424 głosów) oraz na Ryszarda Petru (129 088 głosów).

***

Mamy nowy parlament, wkrótce będzie nowy rząd. Po raz pierwszy do sprawowania władzy w Polsce nie będzie potrzeby formowania koalicji rządowej. Czekamy więc na pierwsze efekty pracy nowego parlamentu oraz Rady Ministrów. Oby nowe władze Polski stanęły na wysokości zadania i rozwiązywały problemy Polaków. Parlamentarna reprezentacja Warszawy ma przed soba kilka poważnych spraw, które czekają na rozwiązanie.

Wyniki wyborów pokazały, że polskie społeczneństwo chciało zmiany. Postawiło na rządy Prawa i Sprawiedliwości. Szybko się okaże, czy władze na czele z (najprawdopodobniej) Beatą Szydło będzie w stanie udźwignąć ciężar sprawowania władzy. Jednocześnie liczę, że PiS nie ulegnie pokusie masowego obsadzenia stanowisk w administracji oraz Spółkach Skarbu Państwa "swoimi" w myśl zasady TKM, a postawi na fachowców niekoniecznie pochodzących ze swojego zaplecza.

Wielki sukces odniosła .Nowoczesna Ryszarda Petru. Partia znanego ekonomisty, która powstała ledwie kilka miesięcy temu z powodzeniem stawiła czoła starym wyjadaczom polskiej sceny politycznej. Już wkrótce przekonamy się, czy faktycznie Ryszard Petru pociągnął za sobą drużynę fachowców, mogących w przyszłości poważnie wpłynąć na to, jak będzie wyglądała Polska.

Paweł Kukiz także osiągnął bardzo dużo. Mimo, że nie zdobył takiego poparcia, jakie miał w wyborach prezydenckich, to jednak zdołał wprowadzić dużą grupę posłów do Sejmu. Wielką zagadką pozostaje jednak jedność grupy zjednoczonej pod nazwiskiem artysty - wszak ciężko sobie wyobrażać pełną współpracę rapera Liroya z Robertem Winnickim z Ruchu Narodowego.

Kto przegrał? Tu nie ma wątpliwości - Platforma Obywatelska. Mimo, że jej wynik nie jest taki zły (niektórzy wieszczyli nawet poniżej 20 procent) to tak duża strata do Prawa i Sprawiedliwości jednoznacznie wskazuje, że partia straciła wiele ze swojego wizerunku. Wkrótce zapewne dojdzie do rozliczeń, pytanie, czy Ewa Kopacz przetrwa je na stanowisku szefa partii. Ostatnie szczególnie oficjalne wypowiedzi stawiają przy tym duży znak zapytania.

Podobnych reakcji można się spodziewać u dotychczasowego koalicjanta. PSL ledwo prześlizgnęło się nad progiem, do  Sejmu nie dostał się prezes partii, a także kilku zasłużonych działaczy, takich jak Józef Zych czy Stanisław Żelichowski. Prawdopodobnie tu też dojdzie do zmian we władzach.

Klęską jest także wynik Zjednoczonej Lewicy. Z jednej strony zabrakło niewiele, z drugiej jednak oznacza to, że Sejm VIII kadencji będzie de facto pozbawiony polityków lewicy (w Senacie możemy mówić o dwóch przedstawicielach - Marku Borowskim oraz Grzegorzu Napieralskim). Gdzie popełniono błąd? Chyba wypada się zgodzić z większością komentatorów - zjednoczenie nastąpiło za późno. Porozumienie powinno zaowocować silnym kandydatem w wyborach prezydenckich, który mógłby być asumptem do sukcesu w wyborach parlamentarnych (a przynajmniej do przekroczenia progu).

Co do partii KORWiN to nic lepiej nie oddaje jej wyniku, jak słynny już w mediach społecznościowych GIF:

Ostatecznie było nawet mniej niż na obrazku - 4.76. Warto jednak pamiętać, że to najlepszy wynik partii Janusza Korwin-Mikkego w wyborach parlamentarnych (nie licząc 2001, kiedy to część działaczy ówczesnej UPR kandydowała z list Platformy Obywatelskiej). Ciekawe, jak potoczy sie przyszłość tej partii - pamiętajmy, ma ona dwóch europosłów (Korwin-Mikkego oraz Roberta Iwaszkiewicza), ponadto otrzyma subwencję budżetową. Z duża dozą pewności można stwierdzić, że to nie jest ostatnie słowo "Krula", ani zwłaszcza Przemysława Wiplera.

Partia Razem - podobnie jak w przypadku .Nowoczesnej osiągnęła bardzo dużo w bardzo krótkim czasie. Na pewno bardzo pomogła jej debata w TVP, gdzie Adrian Zandberg miał okazję zaprezentować jej postulaty. Wcześniej prawdopodobnie wiele osób nie wiedziało, że takie ugrupowanie w ogóle istnieje. Ostatecznie do Sejmu nie weszli, ale na pewno będą ważnym elementem nowej lewicy w Polsce.

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka:

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zdjęcie główne: Wikimedia Commons, autor: Kpalion

Zobacz także:

Znamy wyniki wyborów i listę warszawskich posłów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...