Miasto Jest Nasze chce konsultacji w sprawie placu Defilad. Rozpoczęto zbiórkę podpisów

Karolina Wiśniewska    2015-11-02 19:13:02

Aktywiści zaczynają zbierać podpisy pod wnioskiem o konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania placu Defilad. Ich zdaniem, projekt zaprezentowany kilka tygodni temu prowadzi do odczłowieczenia centrum miasta. Przekonują, że nie chcą serca z betonu i zachęcają wszystkich do włączenia się w akcję.

Jeszcze kilka tygodni temu jednym z najbardziej palących tematów w Warszawie była przebudowa placu Defilad i choć obecnie o nowej koncepcji centrum nie mówi się już tak często – nie oznacza to, iż spór przygasł. Połączone siły aktywistów z Miasto Jest Nasze oraz KO:Operacja Miejska rozpoczęły w miniony weekend zbiórkę podpisów pod apelem do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie. – Jak nie chcecie mieć betonowego serca miasta włączcie się w naszą zbiórkę – zachęcają.

Koncepcję nowego placu poznaliśmy w połowie września. Władze miasta wraz z architektem Thomasem Phiferem przedstawiły go dziennikarzom i mieszkańcom. Dwa nowoczesne budynki, w których znajdą się siedziby TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej (bliżej ulicy Marszałkowskiej), między nimi szerokie forum – przeznaczone na spędzanie wolnego czasu i występy artystyczne a także – wzbudzający największe kontrowersje – rozległy otwarty plac. „Plac doskonały do przeprowadzenia imprez masowych, ale też świetny do codziennych spotkań warszawiaków” – przekonywano na konferencji prasowej we wrześniu. Aktywistom pomysł się jednak nie spodobał i zaraz po prezentacji zaczęli apelować o jego zmianę. Zamiast szerokiego dostępnego placu widzą kolejną betonową wyspę prowadzącą do zdehumanizowania centrum. Zwracają też uwagę na szereg innych aspektów – komunikacyjnych, użytkowych oraz historycznych. „Plac Defilad powinien zostać placem Defiald. Powinniśmy chronić nazwę i symbolikę tego miejsca” – pisał w naszych „Dwóch brzegach” Jan Śpiewak.

We wniosku skierowanym do pani prezydent, aktywiści przekonują, że planowany plac Centralny (obecnie plac Defilad) nie odpowiada wymogom stawianym przestrzeniom publicznym w prawdziwie nowoczesnych i rozwiniętych miastach. Swoje zarzuty dzielą na trzy kategorie. Po pierwsze, wątpią aby warszawiacy na co dzień byli w stanie zapełnić tak dużą przestrzeń. W związku z tym, plac będzie użyteczny jedynie kilka dni w roku – podczas miejskiego sylwestra, koncertu WOŚP i innych imprez masowych – poza tym będzie stał pusty. „Obecność kilku teatrów (działających jedynie wieczorem), jednego muzeum i nielicznych lokali usługowych w parterach nie zapewni odpowiedniego, naturalnego, przepływu ludzi w tym miejscu (...) Nie wątpimy, że zarówno MSN, TR, jak i inne okoliczne instytucje kultury są w stanie organizować w plenerze wydarzenia na najwyższym poziomie, jednak należy pamiętać, że plac miejski to nie dom kultury” – czytamy pod wnioskiem o konsultacje. Oprócz tego, zwracają uwagę na brak zieleni i małej architektury, przez co betonowa przestrzeń jest przytłaczająca, nieprzyjazna i niezachęcająca do tego, aby spędzać wokół niej swój wolny czas. Choć tu warto przypomnieć, że podczas prezentacji wiceprezydent Jóźwiak podkreślał, że małą architekturę można będzie uzupełnić na bieżąco, o czym wspominał w „Dwóch brzegach” także wicedyrektor MSN Marcel Andigo Velez: „...tu jest pole do rozmów pomiędzy władzami stolicy a architektem, to samo dotyczy zresztą lokalizacji zapisanych w planie fontann...” – pisał.

Z drugiej strony, członkowie MJN przypominają o roszczeniach, z którymi wciąż boryka się miasto w okolicach placu Defilad oraz innych zmianach, które są konieczne dla skutecznej realizacji tej inwestycji, na przykład zwężenie ulicy Marszałkowskiej. „Opinia publiczna powinna być na bieżąco informowania o statusie tego terenu i o szacowanym terminie, w którym zostanie on zabudowany. Mówienie o wspaniałym nowym placu miejskim wydaje nam się niepoważne, gdy proces jego powstawania będzie tak stopniowy i powolny” – przekonują. Po trzecie wreszcie, zwracają też uwagę na wspomniane już kwestie historyczne. Punktują władze Warszawy, że nie liczą się z historią miasta, bo kiedy większość w końcu jako tako zaakceptowała długo nielubiany Pałac Kultury i plac Defilad, teraz próbuje się na siłę zmieniać go na nijaki plac Centralny.

Społecznicy przedstawiają różne formy konsultacji. Proponują nie tylko organizację otwartych spotkań z mieszkańcami, ale też organizację warsztatów z udziałem chętnych warszawiaków, których celem byłoby wypracowanie różnych propozycji zagospodarowania placu oraz spotkania z ekspertami specjalizującymi się w takich dziedzinach jak architektura, urbanistyka, psychologia środowiska czy socjologia (zarówno z Polski, jak i zza granicy). „Wierzymy, że przestrzeń Warszawy powinna być kształtowana nie w oparciu o wizję jej władz, czy nawet niżej podpisanych 1000 osób, ale jak najszerszej grupy jej mieszkańców” – podsumowują.

Zgodnie z Uchwałą Rady m.st. Warszawy z dnia 11 lipca 2013 roku, aktywiści muszą zebrać co najmniej 1000 podpisów mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze do rady miasta. 

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Plac Defilad jakiego nie znacie

Warszawiacy o przestrzeni miejskiej | #Warszawa2030

Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na wystawę

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...