Niepokój o II linię metra i wolskie nieruchomości

Polityka Warszawska    2015-11-03 19:25:11

XIII Sesja Rady Dzielnicy Wola została zdominowana przez dyskusję o II linii metra, pomimo, że nie dotyczył jej żaden z punktów obrad. Temat podjęła Aneta Skubida, swoją wypowiedzią zachęciła innych radnych do dywagacji na temat inwestycji jaką jest metro i zadania sobie pytanie o bezpieczeństwo jej realizacji. Znaczącym elementem obrad był także apel Janusza Baranka z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, którego martwi niegospodarność dzielnicy w zarządzaniu nieruchomościami.

Wszystkie uchwały przedstawione na Sesji Dzielnicy zostały przyjęte. Jedna z nich może jednak budzić wątpliwości. Chodzi o skargę na dyrektora Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami w dzielnicy Wola, która została uznana za bezzasadną. W odniesieniu do tej decyzji przemowę wygłosił Janusz Baranek, wiceprezes Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, wypowiadając się w imieniu skarżącego. Podkreślił, że źle został zinterpretowany kierunek skargi, zaznaczając, że to nie dyrektor ZGN-u ponosi winę za zaistniałą sytuację, a Zarząd Dzielnicy Wola.

O jaką winę chodzi? Hubert Massalski, który swego czasu razem z Markiem Mossakowskim, walczył o przejęcie kamienicy na Krakowskim Przedmieściu, okazuje się być administratorem jednego z budynków na Woli znajdującego się przy ulicy Dalberga 5. Teoretycznie należącego w części do miasta, faktycznie jednak zarządzanego przez Huberta Massalskiego. Mieszkańcy martwią się o losy nieruchomości i mają żal do Zarządu Dzielnicy za "bezradne rozkładanie rąk" w tej sprawie. To kolejny przykład dzikiej reprywatyzacji, która wciąż pozostaje nierozwiązanym problemem całej Warszawy.

– Państwa milczenie to przyzwolenie na bezkarność. Być może nie zdają sobie Państwo z tego sprawy, ale właśnie jest cenzurowana wystawa dotycząca reprywatyzacji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Dokonuje tego nieuchwytny Hubert Dominik Massalski, który poczuł się urażony, że ktoś uważa go za złego administratora. Ten poziom bezczelności osoby, która od 7 lat unika obowiązków administrowania mieniem publicznym jest możliwy przez państwa zdawkowe, bezmyślne uchwały. – perorował Janusz Baranek. Jego wypowiedź nie spotkała się z jakąkolwiek reakcją radnych. Może odniosą się do niej poza obradami, tym bardziej, że wiceprezes WSL, zapowiedział złożenie kolejnej skargi.

Obawa o metro

Dużo większe zainteresowanie wzbudziła wypowiedź niezrzeszonej radnej Anety Skubidy, która przekazała obawy mieszkańców dotyczące rozbudowy II linii metra. Odwołała się do przykładu osiedla Wola Centrum, na którym znajdują się wysokie budynki postawione na niestabilnych gruntach, stąd budowa nitki metra w teorii może grozić ich obsunięciem czy zawaleniem. Zaznaczyła, że chce zabezpieczenia interesów mieszkańców na wypadek szkód i zadbania o ich bezpieczeństwo. Zachęcała także do stworzenia punktu informacyjnego i organizowania spotkań z przedstawicielami warszawskiego Metra, którzy pomogliby odpowiedzieć na pytania nurtujące mieszkańców.

– Metro buduje się od wielu lat. Te wszystkie procedury są już opracowane i od dawna wdrażane. – mówił w odpowiedzi radny Dariusz Puścian (PO) – Problemy pojawiają się zawsze, tego nie unikniemy, naszym zadaniem jest przede wszystkim monitorować stan budowy i reagować w awaryjnych sytuacjach. W podobnym tonie wypowiadali się inni radni. Maciej Binkowski (PiS), podkreślał, że rozumie obawy mieszkańców: – Wszyscy pamiętamy co się działo z tunelem pod Wisłostradą. Obawiałby się każdy z nas, jeśli tylko znalazłby się w podobnej sytuacji. Dobro naszych mieszkańców jest najważniejsze, otoczmy ich więc należytą opieką.

Rozbudowa drugiej linii metra to inwestycja, z którą wiąże się pewne ryzyko. O ile zakwestionowano potrzebę tworzenia dodatkowych umów zabezpieczających mieszkańców, ponieważ takowe już istnieją, o tyle zgodnie podkreślano, że należy zadbać o system informowania mieszkańców. W końcu nie od dziś wiadomo, że głównym powodem strachu jest zazwyczaj brak informacji na dany temat. Liczymy, że wolskim radnym rzeczywiście uda się zorganizować spotkania, które pozwolą mieszkańcom pozbyć się wątpliwości dotyczących drugiej linii metra.

Autorka: Karolina Rogaska | Napisz do autorki: krogaska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Oswajanie metra na Woli

Krzysztof Strzałkowski dla "Polityki Warszawskiej". O budżecie Woli i zarzutach radnych

Płonące kamienice na Woli. Kto za tym stoi?

Zdjęcie: Polityka Warszawska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...