Warszawski smog atakuje

Polityka Warszawska    2015-11-04 20:08:34

Zanieczyszczenie powietrza w stolicy przekracza wszelkie normy. Ekolodzy i aktywiści biją na alarm i postulują ograniczenie ruchu samochodowego w mieście. Ratusz odpowiada, że to nie wina samochodów, tylko domów ocieplanymi piecami. Kto ma rację?

Na zdjęciu powyżej powinniśmy widzieć Stadion Narodowy, lecz dostrzeżenie go nie jest takie proste. Przyczyna? Smog, który w ostatnich dniach przybrał na sile. Nie tylko w aktualnej stolicy, z problemem zmaga się również Kraków. Tam jednak zanieczyszczenia wynikają przynajmniej częściowo z położenia znajdującego się w niecce miasta. Tymczasem według raportu NIK z grudnia zeszłego roku „w Warszawie zanieczyszczenia komunikacyjne stanowiły 63 proc. wszystkich zanieczyszczeń”. Hanna Gronkiewicz-Waltz sprawę widzi inaczej – o stan rzeczy oskarża otaczające miasto miejscowości.


źródło: https://www.facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz/


– Pyły w Warszawie w 56 proc. biorą się z terenu Mazowsza i Polski – z domów ocieplanych piecami, w których pali się m.in. drewnem i śmieciami, a w 30 proc. są generowane przez ruch samochodów. Z tego jedynie 7 proc. to emisja z rur wydechowych, 13 proc. – ścieranie się klocków hamulcowych, opon, asfaltu, a 80 proc. to pylenie wtórne powodowane przez wzbudzania osiadłego pyłu przez przejeżdżający pojazd. Ważnym elementem przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza jest m.in. mycie jezdni. Stołeczne ulice są myte dwa razy w miesiącu. – napisano na profilu prezydent, powołując się na Forum Operatorów Systemów i Odbiorców Energii i Paliw z 23 października br.

W środę fanpage Miasto Jest Nasze zamieścił wpis, w którym opisano rzekomą decyzję prezydent miasta. Miała ona wprowadzić ograniczenie ruchu, w czwartek na ulice Warszawy mogłyby wyjechać tylko samochody o nieparzystych numerach rejestracji. Wszystko było zgodne z prawdą, z wyjątkiem tego, że decyzję taką wydał w swoim mieście mer Paryża, a nie Hanna Gronkiewicz-Waltz.

źródło: https://www.facebook.com/miastojestnasze/

Ratusz zareagował błyskawicznie, dementując plotki o ograniczeniach w możliwości poruszania się własnymi pojazdami.


źródło: https://www.facebook.com/warszawa/


– Trzeba podjąć natychmiastowe działania, a nie wklejać statusy na fejsbuka. Czasy ciepłej wody w kranie się skończyły – napisał Jan Śpiewak, przewodniczący MJN. W czwartek, w samo południe stowarzyszenie planuje konferencję prasową w tej sprawie. „To ostatni dzwonek, żeby uratować Warszawę przed katastrofą ekologiczną. 8 lat rządów Platformy Obywatelskiej w stolicy sprawiło, że są dni stawiające nas w światowej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast”- komentuje prezes stowarzyszenia Jan Śpiewak.

Skąd bierze się tak wysokie zanieczyszczenie? Stowarzyszenie uważa, że „to efekt konsekwentnie prowadzonej od lat polityki ratusza: poszerzania dróg do monstrualnych rozmiarów (np. Prosta, rtm. Pileckiego), która zachęca do podróży autem, wycinki drzew (160 tys. dorosłych drzew wyciętych w ciągu ostatnich sześciu lat), zabudowy terenów zielonych (wycinka parku przy Jeziorku Gocławskim). To rabunkowa polityka przestrzenna, nieustające robienie dobrze deweloperom i drogowcom oraz brak planów zagospodarowania terenu są bezpośrednim powodem tak wysokich wskaźników zanieczyszczenia powietrza. Wedle badań dwa tysiące osób rocznie umiera przedwcześnie z powodu trujących związków i cząsteczek utrzymujących się w powietrzu. Kolejne tysiące tracą zdrowie i chorują na przewlekłe choroby układu oddechowego”.


źródło: http://aqicn.org/city/poland/mazowieckie/warszawa/komunikacyjna/pl/

O 9.00 rano w środę 4 listopada przy ul. Puszczy Solskiej (Bemowo) stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 wynosiło 105.9 mikrogramów na metr sześcienny. PM2,5 to pyły zawieszone o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia są to najbardziej szkodliwe dla człowieka zanieczyszczenia atmosferyczne. Według klasyfikacji AQI (Indeks Jakości Powietrza) taki poziom pyłów oznacza powietrze niezdrowe. To zaś wiąże się ze zwiększonym nasileniem chorób serca i płuc oraz przedwczesną umieralnością u osób z chorobami układu krążenia i osób starszych. Ponadto wystąpić może także nasilenie problemów oddechowych w ogólnej populacji. Sprawa jest zatem poważna, co potwierdzają specjaliści. – W zależności od stężeń, jakie panują w określonym roku, możemy notować od 300 do 350 przedwczesnych przypadków zgonów w wyniku nowotworu płuca oraz 1500–1800 przypadków przedwczesnych zgonów w wyniku chorób krążeniowo-oddechowych i innych niż nowotwór – powiedział Radiu Kolor dr Artur Badyda z Politechniki Warszawskiej, ekspert Ministerstwa Środowiska w ramach kampanii Tworzymy Atmosferę. AQI zaleca, by przy takim stężeniu PM2,5 osoby z chorobami serca lub układu oddechowego, osoby starsze i dzieci unikały długotrwałego wysiłku, wszyscy zaś niezależnie od wieku i kondycji powinni go ograniczyć.

Warto dodać, że Ratusz stara się o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Około 1/3 powierzchni miasta to szeroko pojęte tereny zieleni. Władze chwalą się wymianą taboru komunikacji miejskiej na bardziej ekologiczny, sukcesem rowerów miejskich, modernizacją elektrociepłowni Siekierki i oczyszczalni ścieków „Czajka”. Są to oczywiście osiągnięcia, których nie sposób kwestionować. Ale w pewnych sferach wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Autor: Jacek Stawiany
Zdjęcie główne: https://www.facebook.com/WarszawskiAlarmSmogowy/

Napisz do autora: j.stawiany@politykawarszawska.pl


ZOBACZ TAKŻE:

Zieloni apelują: Promujmy zieleń, nie samochody

Warszawa nie umie walczyć ze smogiem

MJN interweniuje ws. zanieczyszczeń
 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...