Sas i Suliga o reprywatyzacji: Dzielnica pozostawiona sama sobie

Karolina Wiśniewska    2015-11-05 14:55:28

– Roszczenia mogą dotykać wszystkich. Zgłaszają się do nas ludzie, którzy nigdy nie przypuszczaliby, że spotka ich problem reprywatyzacji. Miasto chwali się sukcesami w tej sprawie, ale to głównie nasza praca. Praca dzielnicy, radnych i mieszkańców – mówili na konferencji prasowej wiceburmistrz Paweł Suliga i przewodniczący Michał Sas ze Śródmieścia.

Śródmieście to dzielnica, w której problem z reprywatyzacją jest najbardziej dostrzegalny. Dotyka kamienice, szkoły, przedszkola i inne kosztowne działki, o których wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu. – Ciągle podejmujemy działania w tym zakresie, współpracujemy ze wspólnotami, rozbudowujemy zasób komunalny. Mamy na tym polu wiele sukcesów – mówił wiceburmistrz Śródmieścia Paweł Suliga. Samorządowcy podkreślali jednak, że dzielnica pozostała z tym problemem sama. – Miasto nam nie pomaga, a w niektórych przypadkach jesteśmy blokowani przez BGN. Kamienice trafiają w ręce, w które trafiać nie powinny, a nasz budżet po prostu się przez to nie spina – przekonywał przewodniczący rady Michał Sas.

– W tegorocznym budżecie mieliśmy do sprzedania dwie ważne nieruchomości. Pierwszą na ulicy Wałowej, a drugą na Próżnej. O ile pierwszą udało nam się sprzedać, nawet po bardzo korzystnej cenie, tak z drugą pojawił się problem – mówił Paweł Suliga. – Miasto oczyściło tą działkę, po czym okazało się, że pojawili się spadkobiercy reprezentowani przez kancelarię prawną, którą dobrze już znamy – dodał.

Sas i Suliga twierdzą, że proces reprywatyzacji w Warszawie przeprowadzany jest nieprawidłowo. Z jednej strony, bez odpowiedniej ustawy reprywatyzacyjnej możliwości podmiotów samorządowych są dość ograniczone. Z drugiej jednak, jak przekonywał Michał Sas, inne miasta radzą sobie z tym problemem zdecydowanie lepiej. – Dobrym przykładem był w latach '90 Kraków, gdzie przy radzie miasta działała specjalna komisja, która pomagała rozstrzygać problemy z roszczeniami – tłumaczył i dodał, że strona społeczna powinna mieć w całym procesie znacznie większy udział.

Na Śródmieściu mówi się o ponad 500 nieruchomościach zagrożonych roszczeniami. – W tym roku wydano już 17 decyzji dotyczących zwrotów. To problem, o którym często nie zdajemy sobie sprawy. Problem, który dotyka tysięcy mieszkańców, nawet tych, którzy nigdy nie przypuszczaliby, że zostaną objęci reprywatyzacją – mówił przewodniczący Sas.

Wiceburmistrz zapewniał, że dzielnica na bieżąco współpracuje ze spółdzielniami i wspólnotami. Zachęcał też wszystkie te wspólnoty, które obawiają się roszczeń, a jeszcze się do urzędu nie zgłosiły, aby szybko to zrobiły. – W miarę możliwości spróbujemy pomóc – podsumował. 

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Śródmieście. Wraca sprawa kamienicy przy Kredytowej 6

Rodzina na swoim? Umowy na hejnał w Śródmieściu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...