Mury, które runęły

Agata Witkowska    2013-08-24 23:14:21

Dużo czasu poświęca się na rozprawianie na temat wyrastających jak grzyby po deszczu warszawskich knajp i kawiarni. Mówi się, że Warszawa zmienia się na naszych oczach, powodując, że coraz więcej osób spędza tutaj czas poza domem. O tym pisałam już wielokrotnie. Trudno nie zauważyć, że kolejne miesiące obfitują również w coraz to ciekawsze wydarzenia kulturalne, a szczególnie muzyczne. Warszawa nie jest już miastem, które największe światowe gwiazdy omijają łukiem, lecz staje się powoli kolejnym europejskim koncertowym potentatem, który po prostu wypada mieć w kalendarzu.

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/events/430821690319161/

W ciągu roku stolicę odwiedziły takie zespoły jak Coldplay i Depeche Mode oraz takie gwiazdy jak Madonna, Beyonce czy Paul McCartney. Warszawę odwiedziło także wiele mniej znanych, a jednak pożądanych zespołów, takich jak Mumford and Sons czy niezwykle popularny ostatnimi czasy A$AP Rocky. Przed nami wciąż przeniesiony z Krakowa Selector Festival, koncert alternatywnej formacji Foals, Biffy Clyro i wiele innych. Czyż to nie brzmi imponująco? Wydaje mi się jednak, że żaden tegoroczny koncert - ani już zagrany, ani ten, który grany dopiero będzie – nie będzie w stanie przebić genialnego występu Rogera Watersa. Muzyk legendarnego zespołu Pink Floyd 20 sierpnia wystąpił na Stadionie Narodowym i pozostawił po sobie wyłącznie zachwyt.

„Zobacz synu, 30 lat temu za komuny słuchaliśmy tej muzyki i nawet nie myśleliśmy o tym, że będziemy mieli kiedyś taki stadion, że będziemy szli na taki koncert, że przeżyjemy coś takiego. Można powiedzieć, że naprawdę jakiś mur kiedyś runął. Doceń to” – powiedział tuż przed rozpoczęciem koncertu siwy pan w koszulce ze słynnym pryzmatem z okładki „Dark side of the moon” do swojego na oko ledwie pełnoletniego syna. Myślę jednak, że to, co nastąpiło potem przerosło najśmielsze wyobrażenia każdej osoby zgromadzonej na Stadionie.

Roger Waters The Wall Show to istny majstersztyk – opera, koncert i spektakl w jednym, idealna harmonia wizji i fonii. Legenda rocka rozpoczęła swój występ – dosłownie i w przenośni – prawdziwą bombą. Kiedy wybrzmiały pierwsze dźwięki „In the Flash”, wszyscy wstrzymali oddech. Do muzyki dołączyły dźwięki wybuchów, a nad głowami zgromadzonych przeleciała prawdziwych rozmiarów makieta niemieckiego bombowca, która rozbiła się o przecinający stadion mur stając w prawdziwych płomieniach. Już wtedy miałam ciarki na plecach, a był to jedynie początek niezwykłego show. Dalej było już tylko bardziej widowiskowo. Zespół pojawiał się raz przed murem, raz za nim, a raz NA nim. Nad głowami, oprócz samolotu, przeleciał także złowieszczy wieprz. Mur, będący także telebimem, raz mienił się barwami, a raz był ekranem, na którym wyświetlano charakterystyczne wizualizacje z filmu „The Wall”. Innym razem przypominał prawdziwy mur, na którym ktoś wypisał anarchistyczne hasła. Waters w fantastycznie lawirował między rolami zagubionego artysty, „konferansjera” i dyktatora, w mundurze przypominającym nazistowski. W jednej chwili nakłaniał tłum do wstania i kołysania rękami, w innej – celował doń z atrapy karabinu maszynowego, który był jednak nad wyraz sugestywnym rekwizytem.

Nigdy nie byłam wielką fanką brytyjskiej grupy (ich muzykę odbierałam jako odrobinę przeintelektualizowaną), jednak warszawski koncert byłego basisty Pink Floyd skłonił mnie do refleksji – miałam na nią aż trzy godziny czasu. Wykreowana przez Watersa opowieść, będąca wielkim manifestem przestrzegającym przed widmem totalitaryzmu, w Warszawie, mieście doświadczonym przez totalitaryzymy brunatny i czerwony, miała swój wyjątkowy wydźwięk. Zauważyłam, że nawet pozornie niezainteresowane osoby, początkowo bardziej zajęte robieniem fotek na Instagramie i wrzucaniem ich na fejsa, po jakimś czasie wydawały się być, podobnie jak i ja, oszołomione tak dużą dawką przekazu, jaką zaserwował nam Waters.

Wprawne oko wyłapało, że podczas przerwy, pośród setek innych zdjęć, na murze pojawiło się zdjęcie Kamila Baczyńskiego, poległego podczas pierwszego dnia Powstania Warszawskiego. Chociaż wieje to patosem, można się doszukać potwierdzenia tezy, że miejsce koncertu (a nawet jego miesiąc) nie było dla autora „Muru” obojętne. Takie twierdzenie wydaje się jednak trochę naiwne, bo przekaz mimo wszystko nosi znamiona wyjątkowej uniwersalności. Wspaniałe jest to, że każdy widzi w nim co innego. Berlińczycy widzą w nim swoją historię z końca lat 80., wrażliwi artyści swoją alienację, pacyfiści, anarchiści i alterglobaliści – potwierdzenie słuszności swoich haseł. Dla mnie Roger Waters The Wall Show był nie tylko hołdem dla wszystkich poległych w każdej wojnie, ale też dowodem na to, że mur dzielący Warszawę od reszty świata zniknął bezpowrotnie. Jeszcze kilka lat temu wydawało się to nieprawdopodobne, by w mieście tysiąca dziur po kulach i miliona ludzi mówiących w dziwnym języku, na warszawskim nieboskłonie zagościły takie gwiazdy jak członkowie The Beetles i Pink Floyd. W miesiącu, w którym obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania i podpisania porozumień sierpniowych, oderwijmy wzrok od smarfonów i komputerów. Wyjdźmy z domu, cieszmy się wolnością i murami, które zostały zburzone.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...